Planujemy rośliny na balkonie

Odpowiedni dobór roślin do posadzenia w balkonowych skrzynkach i donicach to niezwykle ważna rzecz, jeśli chcemy cieszyć się kwitnącymi kwiatami jak najdłużej i chcemy, by były one w dobrej kondycji. Część roślin wymaga stanowisk zacienionych, a część pełnego słońca. Właściwe dobranie roślin to gwarancja pięknego, zielonego balkonu.

Na zdrowie człowieka ma wpływ wiele różnych czynników. Jednym z nich jest naturalne otoczenie. Widok zieleni i roślinności działa kojąco na nasz układ nerwowy Jest to fakt potwierdzony przez naukowców – na przykład pacjenci po operacjach łatwiej znoszą ból, jeżeli leżą w salach, z których mają widok na zieloną roślinność. Otoczenie przyrody poprawia nam samopoczucie, wzmacnia funkcjonowanie organizmu nie tylko pod względem fizycznym, ale też psychicznym.

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na wyjście czy wyjazd w pobliże terenów zielonych. Często są one oblegane przez grupy osób i nie zapewni nam to potrzebnego spokoju i ciszy. Najlepiej, więc zadbać samemu o zapewnienie sobie roślinnego azylu. Możemy to zrobić na przykład na balkonie, na tarasie czy nawet na parapecie. Rośliny mogą tam rosnąć w różnorodnych pojemnikach: w skrzynkach czy doniczkach wiszących albo przymocowanych do poręczy, a te dorodniejsze w dużych donicach stojących.

Zieleń, którą sobie odpowiednio zaaranżujemy sprawi nam wiele radości, da odpoczynek i odprężenie, ukoi stresy. Satysfakcja z tego, że jest ona naszym dziełem będzie też źródłem lepszego samopoczucia. Aby osiągnąć dodatkowe korzyści możemy uprawiać różnorodne zioła, wykorzystywane do przypraw i w celach leczniczych. W doniczkach na balkonie czy parapecie doskonale się udają i będą pod ręką zawsze, gdy ich potrzebujemy.

Nie każdy balkon ma takie same warunki

Pamiętajmy o tym, że balkony mają różne położenie, zróżnicowane sposoby oświetlenia i w zależności od tego musimy odpowiednio dobierać rośliny, by dobrze się czuły w warunkach, jakie mają do dyspozycji. Na balkonach wystawionych na południe i zachód posadzimy rośliny lubiące światło słoneczne, na tych od północy i zachodu cieniolubne. Warto też pamiętać o tym, że pojemniki balkonowe mają ograniczone możliwości, trzeba, więc wybierać do nich rośliny o systemie korzeniowym, który się w nich zmieści.

Balkon od strony północnej

To miejsce, w którym najlepiej czują się rośliny cieniolubne a także wieloletnie, które nie są wrażliwe na mrozy. Słońce rzadko dociera na takie balkony, możemy na nie liczyć tylko późnym popołudniem lub wcześnie rano. Temperatura w tym miejscu jest niezbyt korzystna dla upraw, ale za to w miarę wyrównana. Na skutek wolniejszego parowania wody z doniczek rośliny nie są tak dorodne, jak na balkonach położonych korzystniej. Kwiaty mają mniej wybarwione płatki, liście są nieco bledsze.

Na tych balkonach udają się dobrze niektóre zioła, z tych najbardziej popularnych kwiatów begonie i fuksje. Dobrze czują się w takich miejscach i okazałe hortensje, różowe i białe jak i drobne, błękitne niezapominajki.

Balkon wschodni

Od tej strony możemy liczyć na oświetlenie promieniami słonecznymi jedynie od rana do południa. Później pada tu tylko światło mocno rozproszone. Jednak panujące warunki korzystne są dla roślin przez cały rok, tylko zimą, podczas mroźnych wiatrów musimy zadbać, by je odpowiednio okryć.

Udają się w takim miejscu rośliny podobne, jak na balkonach północnych.

Balkony od strony południowej

To chyba najkorzystniejsze położenie balkonu, szczególnie dla roślin światłolubnych. W godzinach południowych jest on najbardziej oświetlony, bardzo intensywnie. Od rana jest tam wschodnie, rozproszone światło. Nawet wieczorem są jeszcze efekty nagromadzenia słonecznych promieni, więc praktycznie przez cały dzień panują tam korzystne dla roślin warunki.

Na takich balkonach sadzimy rośliny światłolubne. Rano pada na nie nieco rozproszone światło wschodu, w południe mamy największe i intensywne naświetlenie. Wieczorem wprawdzie balkony te nie są oświetlone, jednak dzięki ciepłu nagromadzonemu w ciągu dnia nadal panują tam warunki typowe dla roślin światłolubnych.

Udają się tutaj powszechnie znane surfinie i pelargonie a także kwiaty kwitnące od czerwca do października – begonie białe i różowe, nieco krócej aktywny groszek pachnący ( czerwony lub biały), albo cieszący nas ozdobnymi liśćmi chmiel japoński.

Balkon zachodni

Od zachodniej strony możemy posadzić rośliny takie same, jak na balkonach oświetlonych od południa. Dobrze będą nam rosły te, które mogą zimować, pod warunkiem, że je dobrze przykryjemy. Możemy, więc dobrać na takim balkonie ciekawe pod względem wizualnym i kolorowe kwiaty. Jeśli odpowiednio je sobie dopasujemy, będziemy się nimi cieszyć przez większość roku, od marca aż do października. Wymagają one tylko regularności i staranności w podlewaniu – trzeba to robić prawie codziennie.

Jak dobrać pojemniki do roślin?

Wybór pojemników, w których będziemy sadzić rośliny to nie tylko problem wyglądu, ale też i dostawania do ich rozmiarów i właściwości roślin. W tych za ciasnych nie będzie dość przestrzeni na rozwinięcie się systemu korzeniowego, z kolei w za dużych mogą ucierpieć części wystające nad ziemię, bo część podziemna rozrośnie się za bardzo.

Jeśli zdecydujemy się na doniczki z wewnętrznym wkładem, dającym roślinom odpowiednią ilość miejsca do prawidłowego wzrostu, zyskamy dodatkowo ładny wygląd całości.

Należy też zabezpieczyć rośliny przed zalaniem, bo narazimy je na choroby grzybicze lub zgnicie. Ważne jest, więc ujście wody z doniczki. Można zaopatrzyć się w specjalne wkłady, nawet do donic ceramicznych. Ciekawe są też takie ze zintegrowanym systemem nawadniania

O tym, jak ważny jest wygląd zewnętrzny balkonowych doniczek nie trzeba nikogo przekonywać, Można dobrać je w ten sposób, by pogodzić go z funkcjonalnością.

  • Lekkie i poręczne doniczki z tworzywa sztucznego nie zawsze wyglądają ciekawie.
  • Z kolei ceramiczne, ciężkie, dobrze chronią podziemną część roślin przed przegrzaniem i przemarzaniem zimą. Są estetyczne, ale za to drogie i podatne na uszkodzenia.
  • Drewniane są z przeważnie z osłonkami, pasujące do każdego otoczenia, trwałe i przyjazne dla roślin
  • Betonowe, odporne i ciężkie, łatwo je dostosować do nowoczesnych aranżacji.
  • Te z technorattanu mogą pasować do nowoczesnych aranżacji, jak i tradycyjnych. Łatwo je utrzymać w czystości.
  • Metalowe (przeważnie ze stali ocynkowanej lub aluminium) pasują do nowoczesnego wystroju, mogą też służyć, jako osłonki.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór donic ogrodowych: ( http://ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe ). W ofercie znaleźć można min. donice z technorattanu, plastiku i ceramiki.