Poznaj rodzaje podłóg drewnianych

Nie wiesz, jaki rodzaj podłogi drewnianej wybrać do swojego domu? Z nami nie zginiesz! Przedstawimy ci wszystkie opcje, tak by ułatwić ci sztukę wyboru.

Drewno jest naszym najczęstszym wyborem, jeśli chodzi o dobór materiału podłogi. To bardzo dobra wiadomość, bo drewno jest materiałem ekonomicznym, długowiecznym, łatwym w utrzymaniu, komfortowym i gustownym. Idealnie nadaje się do sypialni i salonu. Gdy dobierzemy odpowiedni rodzaj drewna, sprawdzi się nawet kuchni i łazience. Wybór podłóg drewnianych na rynku jest bardzo duży, co ułatwia nam dopasowanie odpowiedniego rodzaju do planowanego wystroju naszego wnętrza. Jeśli lubimy styl minimalistyczny i skandynawski, to powinniśmy wybrać podłogę drewnianą w jasnych, bielonych odcieniach. Dla wielbicieli stylu retro idealny będzie poczciwy parkiet w ciemniejszym kolorze. Nie ważne, jaki wystrój mieszkania planujemy- podłoga drewniana zawsze będzie do niego pasowała.

Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje dostępne na naszym rynku, wraz z opisem zalet i wad produktu.

Retro parkiet

Parkiet to najbardziej tradycyjna podłoga drewniana. Składa się on z deszczułek, zwanych inaczej klepkami. Istnieje kilka typów parkietu. Pierwszy z nich to parkiet tradycyjny ułożony z jednego rodzaju drewna. Do wyboru mamy, także parkiet dekoracyjny, który jest wykonany z różnych gatunków drewna o odmiennej kolorystyce i kształtach. Ostatni rodzaj parkietu to parkiet lamelowy, którego klepki mają gładkie krawędzie – układa się go na styk. Parkiet ma wiele zalet, jest tani, nie ma problemów z jego dostępnością, dzięki grubej warstwie drewna można go wielokrotnie cyklinować, do tego możemy przebierać w rodzajach drewna. Poważną wadą parkietu jest fakt, że do jego ułożenia potrzebujemy specjalisty. Jego układanie jest na tyle skomplikowane, że bardzo łatwo tu o błąd.

Mozaika

Mozaika tak samo, jak parkiet wykonana jest z małych deszczułek. Klepki te są naklejone na siatkę, która ma różne wymiary. Mozaiki są zazwyczaj mocno zróżnicowane kolorystycznie i rozmiarowo. Ciekawy efekt daje ułożenie mozaiki z różnorodnego drewna. Zaletą mozaiki jest to, że w przeciwieństwie do parkietu bardzo łatwo się ją układa. Wadą? Nie można jej wiele razy cyklinować.

Deski podłogowe

W sprzedaży dostępne są deski klejone oraz z drewna litego. Deski podłogowe są gwarantem prostoty, wytrzymałości i elegancji. Co ciekawe, dzięki odpowiedniemu ułożeniu desek podłogowych możemy optycznie wydłużyć bądź poszerzyć pomieszczenie! Wadą desek podłogowych jest z pewnością konieczność dobrania bardzo dobrego fachowca. Jeżeli deski zostaną źle założone, to grozi nam skrzypienie i powstawanie szpar między deskami.

Panele podłogowe

Ten rodzaj podłogi drewnianej jest przez nas najczęściej wybierany. Panele podłogowe są łatwe w montażu, jak i w demontażu. W przypadku przeprowadzki możemy rozmontować swoją podłogę i zabrać ja ze sobą. Kolejną zaletą paneli podłogowych jest to, że nie trzeba ich cyklinować ani lakierować. Fabrycznie są pokryte specjalną powłoką. Wadą paneli jest ich dość szybkie zużywanie w porównaniu do innych podłóg drewnianych. Paneli niestety nie można odnawiać.

Bruk drewniany

Brzmi intrygująco, prawda? Bruk drewniany to nic innego jak posadzka ułożona z kostek twardego drewna. Idealnie pasuje tu zatem jesion, dąb i buk. Taki rodzaj podłogi drewnianej jest niezwykle trwały dzięki dużej grubości drewna i ułożeniu go na sztorc. Drzewa takie jak jesion, dąb i buk, cechują się dużą twardością i wytrzymałością. Bruk drewniany będzie dobrym wyborem, dla osób, które boja się szybkiego zniszczenia podłogi drewnianej. Z brukiem nie będzie tak łatwo! Należy tylko pamiętać, by nałożyć na niego dużą warstwę lakieru- w innym wypadku będzie szybko wchłaniał wilgoć.

Parkiet przemysłowy

To druga podłoga drewniana po bruku, która jest stworzona do zadań specjalnych. Jej zaletą jest bardzo szybki montaż oraz niebywała trwałość. Jedyną wadą jest to, że na dużych powierzchniach możliwa jest widoczność łączeń.
Podłogi drewniane to wdzięczny produkt. Można je wybrać w wielu odcieniach, o różnych stopniach twardości oraz kształtach. Istnieje ich tyle rodzajów, że bez obaw dobierzesz jakiś do swojego domu, do każdego pomieszczenia. Podłogi drewniane takie jak bruk bądź parkiet nadadzą się spokojnie do dużej eksploatacji. Podłoga drewniana jest zdrowym, ekologicznym i komfortowym wyborem, idealnym do każdego współczesnego mieszkania. Podłoga drewniana to gwarancja jakości i estetyki.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma ArtCore z Warszawy oferująca materiały wykończenia wnętrz oraz podłogi drewniane: http://www.artcorestudio.pl/podlogi-drewniane