Kuchnia niejedno ma imię

Kuchnia to jedno z pomieszczeń każdego domu. Większość myśli, że można ją pominąć przy odpowiednim urządzaniu a sam fakt ograniczyć do kuchenki, lodówki, ewentualnie małego sprzętu kuchennego. Kuchnia jednak jest bardzo ważna i warto poświęcić jej zdecydowanie więcej uwagi, niż można przypuszczać.

Czy wiesz, że z danych wynika, że prawie 7 godzin tygodniowo spędzamy w kuchni? Zaplanujmy ją tak, by gotując posiłki nie czuć przykrego obowiązku, ale wyłącznie przyjemność.

Dobrze zaplanowana kuchnia musi być funkcjonalna i estetyczna. Wybór mebli kuchennych mamy ogromny. Jeżeli zdecydujemy się na budowę kuchni według projektu, mamy ogromne możliwości na wykorzystanie każdego kawałka kuchni, zwłaszcza, jeżeli kuchnia ma mały metraż. Idealnie możemy wówczas połączyć meble z całym sprzętem kuchennym. Jest ważne, aby dobrze zaplanować rozmieszczenie lodówki, kuchenki, zlewozmywaka oraz innych sprzętów według naszych potrzeb np. zmywarki. Istotnym elementem jest, jakość materiałów, z których będą wykonane poszczególne elementy. Muszą być trwałe pod względem temperatury, pary, zalania woda oraz plamoodporne.

Zabudowa jednorzędowa

W przypadku, gdy decydujemy się na ten rodzaj zabudowy, musimy liczyć się z tym, że jest to rozwiązanie mało ergonomiczne. Zazwyczaj stosowane w wąskich kuchniach, lub kuchniach łączonych z salonem, gdzie do wykorzystania mamy tylko jedna ścianę na sprzęty. Bardzo ważna rzeczą jest odpowiednia kolejność oraz odległość pomiędzy wyposażeniem.

Zabudowa dwurzędowa

Jest to zabudowa bardziej ergonomiczna, ponieważ wykorzystujemy dwie ściany na rozmieszczenie sprzętu. Można zwiększyć praktyczność takiej kuchni, rozstawiając lodówkę, zlewozmywak oraz kuchenkę tak, aby droga pomiędzy nimi ułożyła się w trójkąt.

Ergonomiczna kuchnia to taka, w której szybko i z przyjemnością będziemy przygotowywać posiłki. Musi być nam przede wszystkim wygodnie. Więc pod lupę bierzemy:

Wysokość mebli

Dopasowanie mebli, a szczególnie blatu, na którym wykonuje się wiele czynności przed i w trakcie gotowania. Jeśli z kuchni ma korzystać więcej osób, należy wypośrodkować taką wysokość.

Rozmieszczenie szafek

Szafki powinny być rozmieszczone w bardzo przemyślany sposób, gdyż to spowoduje ogromną wygodę z korzystania z kuchni. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie szafek u góry, a szuflad na dole. Pozwoli to łatwiej ułożyć przedmioty i szybko i wygonie po nie sięgać. Szuflady warto zamontować takie, z amortyzacja zamykania. Wszystko to, powinno być zaplanowane przed zamontowaniem kuchni, nawet rozmieszczenie akcesoriów kuchennych.

Potrzeby rodziny

Każdą kuchnie musimy dopasować do stylu rodziny, oraz ilości członków. Czy dużo będziemy gotować i jak często, zależy tez od sprzętu, jaki powinniśmy wybrać.

Lodówka – wielkość jej musimy dopasować od liczby domowników, gdyż za duża lodówka będzie niepotrzebnie generowała dodatkowe koszty zużycia energii. Mniejsza lodówka w większej rodzinie ma rację bytu, przy częstych zakupach.

Płyta grzejna – Podobnie jak w przypadku lodówki, dla jednej osoby czy tez małej rodziny, nie zajmiemy miejsca duża kuchenką. Natomiast przy częstym gotowaniu, dużych ilości warto zamontować kuchenkę na tzw. Wyspie, aby mieć swobodny dostęp z każdej jej strony.

Piekarnik – to obowiązkowe urządzenie, nawet, jeśli nie jest często używane. Piekarnik najlepiej zamontować na wysokości powyżej klatki piersiowej, gdyż znacznie to ułatwia korzystanie z niego, bez konieczności schylania się.

Zmywarka – urządzenie przydatne przy dużej ilości domowników, przy codziennym gotowaniu. Niezalecana osobom sporadycznie gotującym, i często przebywającym poza domem, gdyż będą mieli problem z szybkim jej zapełnieniem. Co oczywiście na dłuższą metę staje się mało ekonomiczne.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma ArtCore z Warszawy oferująca materiały wykończenia wnętrz oraz meble kuchenne: http://www.artcorestudio.pl/meble-kuchenne