Co to jest SPF i gdzie się go stosuje?

Jest to tak zwany wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. SPF służy do oznaczenia stopnia ochrony produktu przed promieniowaniem UVA i UVB, a swoje zastosowanie odnajduje głównie w produkcji kosmetyków. Wartość tego wskaźnika określa jaki czas można spędzić na słońcu po użyciu danego produktu, bez oparzeń.

Jakie znaczenie ma wielkość wskaźnika SPF?

Zakłada się, że bez żadnego filtra do oparzenia dochodzi już po upływie około 15 minut. Wskaźnik SPF to wielokrotność tego czasu. Przykładowo, jeżeli na produkcie wskaźnik SPF wynosi 8, to znaczy, że do oparzenia może dojść dopiero po około 2 godzinach. Wynika to przemnożenia liczby 8 (wskaźnika SPF), przez 15 (czas, po którym dochodzi do oparzenia bez użycia filtra ochronnego). Wartość tego wskaźnika wynosi zazwyczaj między 2, a 50, lecz firmy kosmetyczne rozwijają się coraz bardziej i niekiedy przewyższają nieco ten zakres.

Jakie stopnie ochrony SPF można wyróżnić oraz jakie należy wybierać?

  • Słaby – zakres SPF wynosi jedynie od 2 do 6.
  • Średni – zakres SPF wynosi od 8 do 12, co pozwoli na dwie do trzech godzin opalania się na słońcu.
  • Wysoki – SPF wynosi już 15-25, co stanowi dość optymalną wartość dla popołudniowego wyjazdu nad jezioro czy morze.
  • Bardzo wysoki – wartość SPF wynosi od 30 do 50, co daje wynik od 7,5 do 12,5 godziny opalania się i zapewnia bezpieczeństwo dla skóry nawet na wakacjach w ciepłych krajach, którym towarzyszy całodniowe opalanie na plaży.
  • Ultrawysoki – jego wartość SPF wynosi od 50 wzwyż i stanowi maksymalną ochronę dla skóry. Dobrze, gdy krem lub balsam ma taką wartość, lecz stopień bardzo wysoki powinien zapewnić już wystarczającą ochronę dla nawet najbardziej wymagających.

Jakie znaczenie ma wskaźnik SPF w ochronie skóry?

Niezależnie od wielkości wskaźnika SPF, żadna jego wielkość nie jest w stanie zagwarantować tego, że oparzenia nie wystąpią. Kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym owszem znacznie zmniejszają ryzyko oparzeń, lecz nigdy nie ma pewności, czy wrażliwa na promienie słoneczne skóra będzie w stanie uniknąć nawet najmniejszych oparzeń. Unia Europejska ogranicza możliwość oznaczania kosmetyków z filtrem do wartości maksymalnie 50+ oraz twierdzi, że nie ma na chwilę obecną żadnych dowodów, które świadczyłyby o tym, że opalanie się z użyciem kosmetyków zawierających filtr zmniejsza ryzyko czerniaka. Natomiast Australia i Stany zjednoczone wprowadziły jeszcze większe ograniczenie, gdyż kosmetyki z filtrem na ich terenie mogą być oznaczone wskaźnikiem do maksymalnie 30+ SPF i nie można mieć im tego za złe, gdyż ma to najprawdopodobniej na celu uświadomienie ludziom, że nic nie gwarantuje 100% ochrony przed promieniami słonecznymi.