Zaduszki Jazzowe – Mika Urbaniak | T/Aboret

5.11. Mika Urbaniak – urodzona w Nowym Jorku, córka gigantów jazzu – Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka. W branży muzycznej ceniona za świetny głos i doskonały flow, a co za tym idzie zapraszana do współpracy przez największe osobowości polskiej sceny. Jej głos znamy doskonale z solowych płyt Andrzeja Smolika, oraz gościnnych nagrań i występów u boku m.in. Grzegorza Markowskiego, Mietka Szcześniaka, Noviki, O.S.T.R., Liroy’a i – oczywiście – Michała Urbaniaka.

zaduszkiNa swoim koncie ma już trzy solowe płyty, „Closer”, „Folow You”, i „Once in a Lifetime”.

Gościła na najbardziej prestiżowych festiwalach w Polsce. Wystąpiła między innymi podczas trzeciej edycji festiwalu Solidarity of Arts 2012, gdzie zaśpiewała u boku legendarnego amerykańskiego trębacza i kompozytora – Quincy Jones.
Była też gwiazdą X edycji Ladies’ Jazz Festival 2015, gdzie wystąpiła ze swoją formacją „Mika Urbaniak Quartet”, w składzie z gitarą, perkusją i kontrabasem.
Mika jest Ambasadorką Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2016, oraz współautorką i wykonawczynią hymnu mistrzostw – utworu COME PLAY WITH US.

Na koncertach Mika czaruje swingiem. Możemy na nich usłyszeć akustyczne wersje kompozycji pochodzących z wydanej w grudniu 2014 płyty Miki „Once in a Lifetime” – zainspirowanej muzyką swingową lat 30, połączoną ze współczesnymi beatami hip hopowymi, jazzu i elementami popu.
Wykonuje również utwory z poprzednich płyt i covery takie jak: “The Way You Make Me Feel” z repertuaru Michaela Jacksona, „Pójdę wszędzie z tobą” zaśpiewany po polsku utwór Urszuli Dudziak, „Kochać byle jak” autorstwa Marii Czubaszek i Wojciecha Karolaka, czy też „Happy” Pharrella Williamsa.

Najczęściej występuje w duecie, z Victorem Daviesem, gitarzystą obdarzonym również nietuzinkowym głosem.

5 listopada 2016 r.
(sobota)
godz. 19:00

sala widowiskowa
Ełckiego Centrum Kultury
bilet 40 zł

Muzyka pachnąca drewnem, odrobiną łąki odnalezionej i przeniesionej pomiędzy ruchliwe ulice miasta. Pobudzona źródłami, jazzem czy muzyką świata, naświetlana w powolnym procesie dochodzenia do autentyczności na matrycę współczesności, doświadczenia i codzienności.

T/Aboret to jedna opowieść snuta czterema różnymi głosami.
Wywodząc się z różnych muzycznych światów wyrażają siebie w ethno jazzowych kompozycjach, improwizacjach, rytmicznych wariacjach.
Polskie źródła, lecz język współczesny, miejski, zbudowany na szerokim dostępie do otaczającego świata, połączone wspólną wrażliwością.

4 osoby, 13 instrumentów, 1 opowieść

T/Aboret sami o sobie
Czterema różnymi głosami staramy się snuć jedną historię. Każdy z nas czuje się najpewniej w odmiennych gatunkach muzycznych, ale łączy nas wspólna wrażliwość, która pozwala znaleźć ostateczne porozumienie. W jakiś dziwny sposób te elementy dobrze się uzupełniają.

Inni o T/Aborecie
„Spójność brzmienia, autentyzm współmuzykowania oraz umiejętne stosowanie tradycyjnych motywów w jazzowych aranżacjach” – jury festiwalu MIkołajki Folkowe na którym zdobyli I miejsce oraz nagrodę publiczności.
„Wysmakowane połączenie jazzu i folku, polskich melodii ludowych i fortepianowych improwizacji” – Jadwiga Marchwica portal Etnosystem

skład zespołu:
Natalia Czekała – piano, śpiew
Karolina Matuszkiewicz – śpiew, skrzypce, suka biłgorajska, fidel płocka, kamancze
Artur Siejka – kontrabas
Krzysztof Guzewicz – percussion, tabla, udu, darbuka, cajon, tonbak

5 listopada 2016 r.
(sobota)
godz. 21:00

sala ZEBRA
Ełckiego Centrum Kultury

wstęp wolny