Zabawa w ogrodzie doskonała zimą i latem

Można się świetnie bawić niezależnie od pory roku. Jeżeli mamy ogród możemy wymyślać zabawy dla naszych dzieci, które znajdą zastosowanie o każdej porze roku. Wystarczy chwilę pomyśleć.

Zabawa w ogrodzie a pora roku

Różne rodzaje zabaw pasują do różnych pór roku. Nigdzie nie jest powiedziane, że ogród nadaje się do zabawy jedynie wiosną i latem. Im większy jest nasz ogród, tym więcej mamy możliwości na jego wykorzystanie. Zawsze jest jednak świetnym pretekstem, żeby nasze dzieci wyszły na dwór.

Zabawa w ogrodzie dobra dla zdrowia

W dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci spędza większość swojego wolnego czasu przed telewizorem. Jest to bardzo szkodliwe dla ich zdrowia. Nie podejmują one bowiem żadnej aktywności fizycznej, a kilkugodzinne siedzenie przed komputerem często jest wzbogacane o niezdrowe jedzenie takie jak czipsy i słodycze. Przekłada się to negatywnie na pozostałe sfery ich życia, negatywnie rokuje również na ich przyszłość.

Jeżeli mamy ogród powinniśmy zrobić wszystko, żeby nasze dzieci chciały się w nim bawić. Spędzą w ten sposób czas na świeżym powietrzu, co samo już wpłynie na ich dobre samopoczucie i rozwój. Większość osób w naszym kraju cierpi na niedobór witaminy D, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania człowieka, a największe jej ilości wytwarzane są w wyniku ekspozycji naszej skóry na promieniowanie słoneczne. Jest to jeszcze jeden powód dla którego dzieci powinny często przebywać na zewnątrz. Dodatkowo aktywność fizyczna wiążąca się z zabawami w ogrodzie jest nie do przecenienia dla naszych pociech.

Zabawy w ogrodzie a wiek dziecka

Organizując naszym dzieciom zabawy w ogrodzie powinniśmy mieć na względzie przede wszystkim ich wiek. Żeby zabawa była udana musi być dostosowana do wieku dziecka, a tym samym do poziomy jego rozwoju. Inny rodzaj zabaw będzie odpowiedni dla dzieci do trzeciego roku życia, inny dla kilkulatków w przedziale od czwartego do szóstego roku, inny natomiast dla dzieci od siódmego do dziesiątego roku życia. Żeby wybrać odpowiedni rodzaj zabawy można kierować się własną intuicją. Nikt tak jak rodzice nie zna własnego dziecka i nie jest w stanie ocenić jaki rodzaj zabawy będzie dla niego najbardziej odpowiedni. Jednak można również skorzystać z różnego rodzaju poradników. Poniżej przedstawiamy zabawy, które mogą spodobać się:

  • dzieciom do trzech lat,
  • dzieciom pomiędzy czwartym a szóstym rokiem życia,
  • dzieciom w przedziale od siódmego do dziesiątego roku życia.

Zabawy dla dzieci od 0 do 3 lat

Najmłodsze dzieci są na etapie, w którym dopiero poznają otaczający świat. Wszystko jest dla nich nowe i fascynujące. Wszystko jest dla nich zabawą. Rodzaje aktywności w ogrodzie, które dostosowujemy do potrzeb tak małego dziecka powinny mieć na względzie jego potrzeby poznawcze. Dzieci na tym etapie uczą się mówić i chodzić. Nowym i ciekawym przeżyciem dla małego dziecka będzie przechadzanie się po trawie. Będzie to dla niego źródło ciekawych doznań. Rodzice w tym czasie powinni zadbać o jego bezpieczeństwo. Innym sposobem na spędzanie czasu z dzieckiem w ogrodzie jest nauka wymawiania nazw poszczególnych kwiatów i innych żyjących w ogrodzie istot. Pokazujemy dziecku roślinę, następnie wyraźnie wymawiamy jej nazwę i prosimy o jej powtórzenie.

Zimą najlepszą zabawą dla małego dziecka jest poznawanie śniegu. Samo chodzenie po śniegu i dotykanie go będzie dla dziecka interesujące.

Zabawy dla dzieci od 4 do 6 roku życia

Dzieci w wieku od czwartego do szóstego roku życia uwielbiają aktywne zabawy w ogrodzie. Jeżeli jest akurat lato, a pogoda dopisuje możemy postawić w ogrodzie dmuchany basen. Niemal wszystkie dzieci uwielbiają chlapać się w wodzie. Basen praktycznie załatwia problem zajmowania się dziećmi na długie godziny. Zabawy w wodzie pozwalają na wykorzystanie niespożytej energii dzieci, rozwijają również ich sprawność ruchową. Należy jednak pamiętać, żeby nie stawiać basenu bezpośrednio na słońcu, ponieważ jest to niebezpieczne dla dzieci. Przed kąpielą należy również użyć kremów z wysokim filtrem. Pamiętajmy również, że zabawa dzieci w wodzie powinna cały czas odbywać się pod nadzorem dorosłych.

Zimą doskonałe będą wszystkie zespołowe gry i zabawy na śniegu. Dzieci mogą rzucać się śnieżkami, jeździć na sankach czy też lepić bałwana. Wszystkie te zabawy cieszą się wielkim uznaniem wśród kilkulatków. Rozwijają ich sprawność ruchową, kreatywność, a także kompetencje społeczne, jeżeli dzieci bawią się z rówieśnikami lub dorosłymi. Przebywanie na dworze jest dobre dla zdrowia również zimą. Nie należy jednak zapominać o użyciu odpowiedniego kremu ochronnego przeznaczonego na mróz i wiatr. Niezbędny jest również odpowiedni ubiór, który będzie chronił nasze dzieci przed zimnem.

Zabawy dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat

Zabawy dla dzieci w wieku od siedmiu do dziesięciu lat muszą różnić się od zabaw dla dzieci młodszych. Muszą być atrakcyjne dla dzieci w tym przedziale wiekowym a także stymulować je intelektualnie, bądź też rozwijać ich umiejętności.

Dobrym sposobem na spędzenie czasu w ogrodzie w okresie letnim jest gra na bębnach lub innym instrumencie, w przypadku dzieci uzdolnionych muzycznie. Bębny jednak powinny sprawdzić się u wszystkich. Nie robiąc hałasu w domu dziecko może rozwijać swoją sprawność manualną, koordynację ruchową i poczucie rytmu. Wystarczy zabrać instrumenty do ogrodu i świetnie się bawić.

Zimą starsze dzieci mogą spędzać czas w ogrodzie ze zwierzętami. Posiadanie zwierząt uczy dziecko empatii i odpowiedzialności. Jest też pretekstem do wyjścia na zewnątrz.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki asortyment artykułów dla dzieci do ogrodu, min. place zabaw: http://ogrodolandia.pl/place-zabaw