Wybieramy wyciskarkę do soków

Soki przygotowywane przy pomocy wyciskarek do soków są nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Zawierają w sobie znacznie więcej witamin i minerałów niż soki robione w sokowirówkach. Dodatkowo występują w nich cenne dla naszego zdrowia enzymy roślinne, których trudno szukać w jakichkolwiek innych sokach. Są gęste, pożywne, treściwe. To istna bomba witaminowa, która może mieć zbawienny wpływ na nasz organizm. Jedna szklanka soku przygotowanego w wyciskarce ma więcej wartości odżywczych niż taka sama ilość owoców. Czy przekonaliście się już do przygotowywania soków owocowo – warzywnych w wyciskarkach?

Dlaczego warto używać wyciskarek do soków? Odpowiedź jest prosta. Bo dają nam znacznie więcej możliwości niż inne urządzenia. Z ich wykorzystaniem można przygotowywać soki z owoców, warzyw, ziół, pestek oraz liści wielu roślin. Niektóre z nich mogą posiadać dodatkowe funkcje jak przygotowanie mleka sojowego i migdałowego oraz masła orzechowego.

Wiele wyciskarek objęta jest długim okresem gwarancji, co jest ogromnym udogodnieniem oferowanym klientom przez producentów. Wada tych urządzeń to stosunkowo wysoka cena. Ogrom korzyści wynikający z ich posiadania sprawia jednak, że wiele osób jest zainteresowanych zainwestowaniem w swoje zdrowie i nabyciem wysokiej jakości urządzenia. Jak je wybierać, by być w pełni zadowolonym? Poniżej przedstawiamy krótkie opisy dostępnych na rynku wyciskarek, mając nadzieję, że pomożemy w podjęciu decyzji.

Pozioma wyciskarka do soków

To jeden z pierwszych tego typu produktów dostępnych na rynku. Zastosowana w urządzeniu technologia gwarantuje jego wysoką skuteczność. Wyciskarka pozioma umożliwia dokładne odciśnięcie wysokiej jakości soku z warzyw i owoców. Otrzymany przy pomocy urządzenia produkt jest bogaty w witaminy, enzymy i minerały. Doskonale wpływa na kondycję organizmu, a przy tym jest bardzo smaczny.

Wartością dodaną, którą uzyskujemy wraz z wyciskarką poziomą, jest możliwość mielenia maku, orzechów (masło orzechowe), siemienia lnianego oraz innych nasion, niewielkiej ilości zbóż, a także przypraw. Przy ich pomocy można też przygotowywać purée, musy, przeciery, desery i lody. Niektóre wyciskarki posiadają też specjalne nakładki, które dają możliwość przygotowywania domowych makaronów o różnych kształtach.

Pionowa wyciskarka do soków

Technologia zastosowana w wyciskarkach pionowych jest taka sama jak w przypadku wyciskarek poziomych. Oba urządzenia różnią się między sobą sposobem ułożenia mechanizmu wyciskającego, co wpływa na ich jakość i czas pracy. Wyciskarki pionowe pracują szybciej od poziomych oraz nie wymagają stosowania popychacza do warzyw i owoców. Ogromne znaczenie dla poprawy jakości pracy urządzenia ma grawitacja.

Wydajność wyciskarek poziomych i pionowych jest podobna. Nie powinna więc stanowić głównego kryterium wyboru urządzenia.

Wartością dodaną wyciskarek pionowych jest możliwość przepłukiwania urządzenia, bez konieczności jego demontażu. Umożliwia to specjalna zatyczka, która zatrzymuje płyn w środku. Po jej zastosowaniu wystarczy włączyć urządzenie i poczekać, aż jego środek zostanie dokładnie opłukany. Warto pamiętać, że przepłukiwanie urządzenia nie może zstępować jego regularnego mycia. Funkcja ta jednak przydaje się, jeśli zależy nam na przygotowaniu kilku soków o różnych smakach. Zrobimy to wtedy bez konieczności rozkręcania urządzenia, otrzymując jednocześnie smaczne soki, których smaki nie zostaną wymieszane.

Zatyczka daje jeszcze jedną możliwość. Przy jej zastosowaniu można produkować smaczne koktajle. Wystarczy do wyciskanych owoców dodać kefir lub jogurt, a następnie całość zmiksować.

Czy pionowe wyciskarki do soków mają jakieś wady? Zdecydowanie tak. Przede wszystkim mają bardziej skomplikowaną budowę niż ich poziome odpowiedniki. Przekłada się to na trudniejsze czyszczenie urządzenia oraz jego konserwację. Dokładne wyczyszczenie jego wszystkich zakamarków wymaga znacznie więcej czasu. Dodatkowo urządzenie posiada więcej drobnych elementów.

Co jeszcze odróżnia je od wyciskarek poziomych? Brak możliwości przygotowywania masła orzechowego oraz mielenia nasion. Wynika to z konstrukcji urządzenia. W zestawieniu szybkości wysikania soków i czasu pracy obu urządzeń zdecydowanie wygrywa jednak wyciskarka pionowa.

Dwuślimakowa wyciskarka do soków

W tych urządzeniach, w przeciwieństwie do obu opisanych powyżej, zastosowano nie jeden, ale dwa wałki ślimakowe. Przekłada się to na znacznie efektywniejsze i dokładniejsze wyciskanie soku z warzyw i owoców. Jest to najbardziej wydajna, zastosowana dotąd w wyciskarkach technologia. Pozwala uzyskać znacznie więcej wartościowego soku. Doskonale radzi sobie z warzywami liściastymi i ziołami, nieco gorzej z miękkimi owocami (np. gruszka).

Pomimo wielu zalet, wyciskarka dwuślimakowa ma też wady. Chodzi tu przede wszystkim o pracochłonne i znacznie trudniejsze, w odniesieniu do wyciskarek poziomych i pionowych, mycie urządzenia. Ich zaletą natomiast, wynikającą z zastosowania drobnego sita, jest bardziej klarowny i lekkostrawny sok. Charakteryzuje się dobrą przyswajalnością dla organizmu oraz wysoką zawartością cennych składników odżywczych.

Wyciskarki dwuślimakowe, podobnie jak pionowe, nie posiadają dodatkowych funkcji, ani nakładek umożliwiających przygotowywanie makaronu.

Podsumowanie

Ostateczny wybór wyciskarki warto uzależnić od własnych potrzeb. Aby je określić, należy odpowiedzieć sobie na pytania: jak, ile i jak często przygotowywać będziemy soki oraz z czego będą wyciskane. Znając na nie odpowiedzi, znacznie łatwiej wybierzmy odpowiednie urządzenie.

Więcej informacji na temat wyciskarek do soków znajdziesz na stronie https://wyciskarkisokow.pl