Wybieramy idealny komplet ogrodowy!

Wraz z nadejściem sezonu letniego każdy posiadacz przydomowego ogrodu niezależnie od powierzchni zaczyna spędzać w nim więcej czasu. Również przydomowe tarasy zaczynają tętnić życiem podczas spotkań w gronie rodzinny, Dla zapewnienia komfortowego wypoczynku na świeżym powietrzu odpowiedni będzie wybór kompletu mebli ogrodowych. Jak jednak wybrać odpowiedni komplet mebli ogrodowych, aby spełnił oczekiwania i posłużył przez długie lata?

1Jak wybrać odpowiedni komplet mebli ogrodowych? Przeznaczenie różnych zestawów mebli ogrodowych.

Poszukując odpowiednich mebli ogrodowych w sklepach, do wyboru znajdziemy różne pojedyncze meble takie jak ławki, stoły i krzesła oraz gotowe, dobrze skomponowane już komplety mebli ogrodowych. Jest to bardzo wygodne, nie musimy martwić się wówczas, że do wybranych przez nas krzeseł nie znajdziemy odpowiedniej wielkości stołu w tej samej kolorystyce bądź stylu. Przy wyborze kompletu mebli ogrodowych powinniśmy zastanowić się nad kilkoma ważnymi  kwestiami.

Pierwszą kwestią jest charakter i funkcja, jaką mają pełnić zakupione przez nas meble ogrodowe. Czy ma być to mały zestaw kawowy, czy duży zestaw stołowy, który pomieści nawet 10 osób podczas rodzinnego grillowania? Czy może potrzebny jest nam wygodny zestaw z dużą sofą, ponieważ uwielbiamy spędzać czas na tarasie? Każdy z nich ma inne przeznaczenie.

Modułowe komplety mebli ogrodowych są obecnie bardzo popularne. Doceniane są głównie ze względu na szeroką elastyczność. Składają się z osobnych modułów, które można dowolnie ze sobą łączyć, a tym samym tworzyć komplety modułowe na większe, jak i mniejsze powierzchnie. Dodatkowym atutem jest często oferowana przez producenta możliwość wykonania mebli na wymiar oraz dopasowanie kolorystyki z szerokiej gamy kolorów. Główną rolę w tych kompletach odgrywa przede wszystkim sofa, fotele i inne miejsca siedzące. Do kompletu dostępne są również stoliki, ale pełnią one funkcję stolika kawowego, często są niskie i nie sposób przy nich wygodnie spożywać posiłek.

2Stołowe komplety mebli ogrodowych mają zapewnić wygodę podczas spożywania posiłków. Wyróżnia się dwa rodzaje stołowych zestawów mebli – Komplety kawowe mebli ogrodowych i komplety jadalniane.

Jadalniane komplety mebli ogrodowych składają się z praktycznego, dużego stołu i kompletu krzeseł. Mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiedni do swojego ogrodu komplet. Są doskonałym rozwiązaniem, kiedy lubimy spożywać posiłki na świeżym powietrzu oraz organizować rodzinne grille i przyjęcia w ogrodzie lub na tarasie. Swoje miejsce dobrze też odnajdą w jadalni wewnątrz pomieszczeń.

Kawowe komplety mebli ogrodowych są to komplety, które nie posiadają, aż tak dużej liczby miejsc siedzących, jak jadalniane zestawy. Mają dobrze sprawdzać się i zapewnić komfort podczas spotkań przy kawie, eleganckich kolacji na świeżym powietrzu oraz relaksu przy książce. Składają się z mniejszego stolika i kompletu krzeseł. Wykonywane są również z rozmaitych materiałów.

Również ważną kwestią, nad którą powinno zastanowić się przy zakupie mebli, jest materiał, z którego będą one wykonane.

Wybór tworzywa zależny powinien być od miejsca, w którym zamierzamy ustawić nasz komplet mebli ogrodowych. Nie każdy materiał dobrze sprawdzi się w każdym miejscu. Zadać należy sobie pytania, na jakim podłożu ustawiony zostanie komplet, czy będzie to miejsce zadaszone? Czy zamierzamy chować nasz komplet, czy ma on zostać wystawiony na działanie czynników atmosferycznych przez cały rok?

Tworzywo, z którego zostanie zakupiony nasz komplet mebli ogrodowych zależne, jest nie tylko od warunków, w których będzie on ustawiony. Dobór materiału powinien być dopasowany również od stylu otoczenia. Ważne jest, aby odpowiednio wkomponować zestaw mebli do ogrodu, a równocześnie, żeby pasował on do bryły i elewacji budynku. Co innego pasować będzie do nowoczesnego stylu, a co innego do klasycznego bądź rustykalnego.

Najbardziej uniwersalnym materiałem na meble ogrodowe jest drewno. Nie jest to jednak materiał, który odznacza się długowiecznością. Alternatywą jest jednak, co prawda droższe, ale trwalsze drewno z gatunków drzew egzotycznych. Jest ono bardziej odporne. Do nowoczesnych założeń pasować będzie zarówno popularny technorattan, jak i plastik bądź metal. Ważne jednak by w tym przypadku formy były proste, a metalowe meble nie posiadały wielu ozdobień. Do rustykalnych założeń pasuje rattan i wiklina naturalna, dobrze sprawdzi się również drewno i uniwersalny metal.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca szeroki wybór kompletów ogrodowych: ogrodolandia.pl/komplety-ogrodowe