Wspomóżmy białostockie hospicjum – Koncert pasyjny Chóru Dziecięcego OiFP

23.03. Podczas Wielkiego Tygodnia w środę 23 marca o godz. 19.00 odbędzie się Koncert pasyjny Chóru Dziecięcego OiFP pod batutą Ewy Barbary Rafałko.  Będzie on wsparciem dla Hospicjum stacjonarnego w Białymstoku „Dom Opatrzności Bożej” prowadzonego przez doktora Tadeusza Borowskiego-Besztę. Aukcję poprowadzi Ryszard Doliński z Białostockiego Teatru Lalek.

Chor_Dzieciecy_OiFP– Hospicjum opiekuje się ciężko i przewlekle chorymi – mówi dr Borowski-Beszta, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Białymstoku. – Chodzi przede wszystkim o choroby nowotworowe, których leczenie przyczynowe zostało zakończone a wskazane jest leczenie objawowe. Hospicjum zapewnia pomoc lekarską, pielęgniarską, psychologiczną i duchową, zarówno chorym jak i ich rodzinom. Fundusze potrzebne są na bieżącą działalność oraz na ukończenie rozbudowy siedziby hospicjum w budynku przy ul. Sobieskiego 1 w Białymstoku, co pozwoli na przyjęcie większej liczby chorych.

Podczas koncertu usłyszymy „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego i – po raz pierwszy w Białymstoku – „Ave Christe” norweskiego kompozytora Knuta Nystedt.

– Chór Dziecięcy istnieje od pięciu lat, ma na swoim koncie utwory musicalowe i operowe, a teraz sięga po repertuar niezwykle dojrzały, wymagający i pod względem technicznym i duchowym – mówi Ewa Barbara Rafałko, kierownik artystyczny Chóru Dziecięcego Opery i Filharmonii Podlaskiej. – Każde pojawienie się chóru dziecięcego na scenie spotyka się z ciepłym przyjęciem, dzieciaki wnoszą do muzyki swoją radość, entuzjazm, optymizm, tymczasem utwory, które wykonamy podczas Wielkiego Tygodnia związane są z motywem pasyjnym, nawiązują do cierpienia i śmierci. Wytłumaczyłam moim chórzystom dokładnie o co chodzi, aby mogły zrozumieć utwory, przeżyć je i wydobyć ich pełnię. To dla mnie bardzo osobisty koncert.  Mówi się, że modlitwa dziecka jest zawsze wysłuchana, a co dopiero gdy ono tę modlitwę wyśpiewa?

Hospicjum pomaga chorym przejść ostatni, najtrudniejszy odciek życiowej drogi, warto go w tym wspierać.  W środę 23 marca bądźcie z nami!

Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej powstał we wrześniu 2011 roku. Dyrygentem Chóru jest dr Ewa Barbara Rafałko. Najważniejszym przedsięwzięciem zrealizowanym przez Chór było wzięcie udziału w musicalu Chrisa Williamsa „Korczak”, którego premiera uświetniła inaugurację nowego gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. W trakcie trzech kolejnych sezonów w siedzibie Opery i Filharmonii Podlaskiej odbyły się liczne koncerty symfoniczne i kameralne z udziałem Chóru Dziecięcego, jak choćby monumentalny „Kaddish” L. Bernsteina, „Carmina Burana” Carla Orffa koncerty kolęd czy występy okolicznościowe m. in. koncert uświetniający obchody 20-lecia Biebrzańskiego Parku Narodowego. Chórzyści brali udział w spektaklach „Traviaty” G. Verdiego w reż. Roberto Skolmowskiego, żonglując w scenie karnawału piłkami, poikami i talerzami,  w musicalu Jerrego Bocka „Skrzypek na Dachu” w reżyserii Roberto Skolmowskiego oraz w „Carmen” G. Bizeta w reżyserii Beaty Redo – Dobber.  W swoim repertuarze Chór Dziecięcy ma także koncert pt.:Mijają lata zostają piosenki.

Koncert pasyjny

Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej
Orkiestra smyczkowa
Anna Wolfinger – sopran
Karolina Kuklińska – mezzosopran
Ewa Barbara Rafałko – dyrygent
G. B. Pergolesi – „Stabat Mater”
Dzieło ukazujące mękę i śmierć Zbawiciela z perspektywy cierpienia jego Matki.

Przerwa

W przerwie koncertu odbędzie się aukcja na rzecz Hospicjum dla dorosłych „Dom Opatrzności Bożej” w Białymstoku.
Aukcję poprowadzi Ryszard Doliński, aktor Białostockiego Teatru Lalek.

Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej
Zespół Wokalny Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Ewa Barbara Rafałko – dyrygent
K. Nystedt – „Ave Christe” op. 129 /białostockie prawykonanie/
Utwór opowiada o pojednaniu grzeszników poprzez cierpienie Chrystusa, który zwycięża śmierć, piekło i szatana.

Termin:

Środa 23 III 2016 | godz. 19.00

Miejsce:

Filharmonia, ul. Podleśna 2