Wiosenne porządki – najlepszy sposób

Kalendarzowa zima już się skończyła. Za naszymi oknami wiosna niemal co rano błyska nam w oczy promieniami słońca, jakby chciała nas zapewnić, że już jest i zostanie jeszcze przez co najmniej 3 miesiące. Znowu zaczyna robić się ciepło, przyroda budzi się do życia, a my możemy w końcu porządnie zabrać się za porządki i sprawić, by nasz dom na nowo zakwitł paletą barw i zalśnił czystością. Jednak takie gruntowne porządki mogą okazać się bardzo wyczerpującym zajęciem.

Poniżej kilka porad, jak zaoszczędzić odrobinę energii i właściwie podejść do wiosennej odnowy mieszkania.

Podstawowe zasady

Nic tak nie wprowadza zamętu niż niezaplanowane sprzątanie. Robienie tego co akurat nam się trafi nie jest efektywne. Technika żabich skoków i sprzątanie na raty (porządek w szafie, umycie okien w kuchni, odkurzanie pokoju dziecięcego) może jedynie przyczynić się do tego, że finalnie coś pominiemy. Prostym rozwiązaniem jest potraktowanie sprzątania całościowo i realizacja go przechodząc do kolejnych pomieszczeń tylko wtedy, kiedy wszystko zostało zrobione w poprzednim pokoju.

Z racji tego, że jest coraz cieplej, kołdra zimowa może zostać schowana. Jest to więc czas by dać ją do wyczyszczenia po zimowych chłodach pod nią spędzonych, a może i nawet po kilku przeziębieniach. Także zasłony i firany należało by odświeżyć, gdyż zapewne całą zimę zdobiły one nasze okna. Ostatnim elementem podstawowym i niemal obowiązkowym jest gruntowe odświeżenie dywanu. Krótkie dni, które jeszcze niedawno nas przygnębiały, na pewno nie pobudzały nikogo do regularnego odkurzania. W dywanach mogło więc nagromadzić się wiele nieprzyjaznych nam mikroorganizmów, nie mówiąc już o brudzie i kurzu.

Piekarnik

Niezależnie od pory roku, piekarnik lubi brudzić się nie wiadomo kiedy. Masa pieczonych ciast i innych potraw, zostawiły przez zimę swój ślad. Wiosna jest lekka i zwiewna, a więc nie lubi zatłuszczonego i ciężkiego od aromatów piekarnika. Odświeżenie go to nasz obowiązek, by każda kolejna potrawa, jaką z niego wyciągniemy nie przypominała nam mroźnych wieczorów i śniegu. Soda oczyszczona zmieszana z odrobiną wody (tak by powstała papka) i nałożona na wnętrze piekarnika, zostawiona na noc, rankiem pozwoli usunąć wszelkie zabrudzenia, jakby to był kurz. Bez zbędnego szorowania i drogich detergentów.

Nie zapomnij! 

Wiosenne porządki to cała masa zabiegów odświeżających. Oprócz wyżej wspomnianych należą do niej także:
– wyczyszczenie szafy (z kurzu, nie ubrań),
– zmiana garderoby na letnią,
– można oddać ubrania, których nie nosimy (potrzebujący na pewno się ucieszą),
– umyj okna (by zasłonki i firanki lepiej się prezentowały),
– wiosna lubi kwiaty i świeże zapachy, więc zaproś je do swojego mieszkania (wazon ze świeżo ściętymi różami, czy miska z owocami na pewno wzbogacą twoje odnowione na wiosnę wnętrze).

Artykuł powstał we współpracy z firmą kms-global.eu