W jaki sposób zweryfikować historię pojazdu?

Zakup używanych pojazdów wiąże się z poważną inwestycją. Przed dokonaniem zakupu konkretnego modelu, każdy przyszły właściciel chciałby jak najlepiej poznać jego historię użytkowania. W odosobnionych przypadkach sprzedający, który od początku prowadził ewidencję samochodu przekazuje nam cała dokumentacje a nie tylko książkę serwisową, której autentyczność, budzi zazwyczaj sporo wątpliwości. Istnieją jednak sposoby, aby sprawdzić historię pojazdu oraz zweryfikować ją na kilka prostych sposobów.

auto5Sprawdzenie przebiegu auta w ASO

Sprawdzenie przebiegu pojazdu jest bardzo ważne. Warto więc zainwestować w profesjonalne sprawdzenie samochodu w autoryzowanej stacji obsługi. W Polsce coraz częściej więcej kierowców stosuje trik z „przekręconym licznikiem”. Sama wersyfikacja autentyczności wskazań licznika km danego auta jest utrudniona, nie mówiąc już o historii wszelkich napraw powypadkowych czy mechanicznych. Cofanie liczników jest procederem tak powszechnym w naszym kraju, że ciężko w ogóle uwierzyć w jego stan. Jednak najlepszym wyjściem jest wersyfikacja historii samochodu w ASO. W bazie producenta pojazdu możemy znaleźć wiele cennych informacji. Dowiemy się jak często pojawiał się on w autoryzowanej stacji obsługi klienta oraz jakie czynności serwisowe były ewentualnie wykonywane. Każde wizyty w serwisach opatrzone są dokładna datą oraz stanem licznika. Możliwe jest także uzyskanie informacji o tym, jakie wyposażenie fabryczne powinien posiadać interesujący nas pojazd. Jest to ważne, gdyż w przypadku samochodów powypadkowych, duża część wyposażenia, która uległa uszkodzeni, demontuje się po to aby obniżyć koszty napraw. Jest to cenna rada w ustalaniu, czy pojazd posiada powypadkową przeszłość. Aby uzyskać informację, musimy posiadać numer VIN pojazdu. Jest on zazwyczaj podawany w ogłoszeniach.

Czy historię pojazdu można znaleźć w Internecie?

Czy jest to możliwe? Otóż tak. Warto zacząć od wejścia na stronę historiapojazdu.gov.pl. Jest to system śledzenia historii pojazdu uruchomiony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w czerwcu 2014 roku. Ta strona internetowa umożliwia bezpłatne wygenerowanie raportu, który ilustruje historię pojazdu za pomocą osi czasu. Po wpisaniu podstawowych danych, jak numer VIN o którym wspomniano wcześniej, numer rejestracyjny czy data pierwszej rejestracji, możemy uzyskać m.in. informacje takie jak:

  • Rok produkcji
  • Dane techniczne
  • Aktualności polisy OC
  • Badania techniczne wraz ze stanem licznika
  • Liczba właścicieli oraz współwłaścicieli

Są również  inne portale internetowe, które umożliwiają weryfikację historii pojazdu. Dobrym przykładem może być strona win-info.pl, która daje dostęp do wielu baz informacyjnych. Po podaniu niezbędnych numerów otrzymujemy wykaz rekordów które dostępne są dla interesującego nas samochodu, np. rok produkcji, historia uszkodzeń, przebieg, baza pojazdów skradzionych, dane techniczne, wyposażenie, usterki fabryczne czy zdjęcia pojazdu.

Na rynku wtórym kupna samochodów mamy do czynienia z wieloma oszustwami. Nieuczciwi sprzedawcy robią wszystko aby zatuszować niewygodne fakty związane z przeszłością auta, aby osiągnąć korzyść finansową. Opisane opcje dają możliwość walki z takim procederem, dlatego warto z nich skorzystać aby ustrzec się przed nietrafionym zakupem.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Używane jak Nowe.