Światowy Dzień Walki z Otyłością – konkurs z nagrodami od Naturhouse

Co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty zmaga się już z otyłością. Światowa Organizacja Zdrowia mówi nawet o epidemii: na świecie co roku z powodu schorzeń powiązanych z otyłością i nadwagą umiera ponad 2,5 miliona ludzi! Aby zwrócić uwagę na problem i zwiększyć świadomość społeczną w kwestii prawidłowego odżywiania, 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością.

Statystyki alarmują – otyłość jest najpoważniejszą chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Niestety problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Jak wynika ze światowych badań WHO, od lat 80-tych liczba osób borykających się z otyłością podwoiła się! Ponad połowa mężczyzn i kobiet ma nadwagę, a 23% kobiet oraz 20% mężczyzn cierpi na otyłość. W Europie nadwaga dotyczy 30-70% społeczeństwa, otyłość zaś – 10-30%.

Przyczyny

Zapominamy o spożywaniu pięciu posiłków dziennie, zastępując je wysokokalorycznymi przekąskami, pijemy zdecydowanie za mało wody i prowadzimy siedzący tryb życia – mówi Beata Prusińska, dietetyk Naturhouse. Tymczasem 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w tygodniu wystarczy, aby zmniejszyć ryzyko występowania chorób serca o ok. 30%, cukrzycy o 27%, a ryzyko raka piersi lub jelita grubego o 21-25% – podaje WHO. Ponadto ruch obniża ryzyko wystąpienia udaru mózgu, nadciśnienia czy depresji. Tylko ok. 35% populacji w Europie deklaruje odpowiednią ilość aktywności fizycznej, przy czym należy zauważyć, że to Panowie są bardziej aktywni fizycznie. Prawidłowo skomponowana dieta pozwala natomiast zadbać o sylwetkę, zdrowie i samopoczucie.

Konsekwencje zdrowotne

Trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że otyłość to nie defekt kosmetyczny, ale schorzenie, które ma szczególnie negatywne konsekwencje w przypadku dzieci i młodzieży. Otyli nastolatkowie zmagają się ze złym samopoczuciem, apatią, niską sprawnością fizyczną i brakiem akceptacji wśród rówieśników. Ponadto zbędne kilogramy uniemożliwiają prawidłowy rozwój młodego organizmu. Otyłość jest jednak równie groźna w przypadku dorosłych. – Zbyt wysoka waga wpływa zarówno na nasz wygląd, jak i kondycję całego organizmu. Problemy z cerą, wypadające włosy, nadmierna potliwość, cukrzyca typu II, choroby układu krążenia, układu pokarmowego, nowotwory czy zwyrodnienia kręgosłupa to tylko część zagrożeń, jakie niesie za sobą nieprawidłowa masa ciała – przestrzega dietetyk.

Gdzie szukać wsparcia?

W celu zachęcenia Polaków do podjęcia pierwszego kroku w walce ze zbędnymi kilogramami, już po raz czwarty Centra Dietetyczne Naturhouse ruszyły z kampanią społeczną Uwaga Nadwaga. Podczas trwania akcji – do końca listopada w 285 placówkach w całej Polsce będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji z dietetykiem. Kampania ma wymiar edukacyjny, w związku z tym istnieje również możliwość zaproszenia dietetyka na prelekcję do swojej szkoły lub miejsca pracy.

Więcej informacji o akcji Uwaga Nadwaga znaleźć można na stronie www.uwaganadwaga.com.

Źródło: http://www.naturhouse-polska.pl

Konkurs:

Mamy dla Was trzy nagrody od Naturhouse Ełk:

Nagroda to zestaw 3 rzeczy: 

1. parasolka przeciwdeszczowa Naturhouse,

2. skierowanie na bezpłatne badania do dietetyka,

3. czasopismo Naturhouse.

Mają szansę otrzymać je te osoby, które polubią nas na FB, odpowiedzą na poniższe pytania i prześlą odpowiedzi na maila redakcja@kobiecyelk.pl.

Jedna osoba może przesłać jeden mail. Koniecznie podpisujcie się w mailach.

Nagrody trafią do osób, których mail dotrze  jako pierwszy, drugi i dziesiąty.

A oto pytania:

1. Wymień 3 problemy zdrowotne wynikające z otyłości.

2. Ile wody należy spożywać w ciągu dnia?

3. Jaki tytuł nosi czasopismo dostępne w Naturhouse Ełk?

Konkurs rozstrzygnięty:

Nagrody otrzymują: Joanna P., Agata D., Ilona M. Gratulujemy. Dziękujemy wszystkim za udział.