Rośliny we wnętrzu Twojego domu

Piękna stylowa aranżacja mieszkania czy domu powinna zostać uzupełniona kwiatami, ponieważ to one nadają pomieszczeniom specjalny klimat i ożywiają je. Jakie zalety mają rośliny pokojowe? Okazuje się, że spełniają o wiele więcej ról, niż tylko funkcję ozdobną.

Walory roślinności w mieszkaniu

Zieleń wewnętrzna nie tylko zdobi, ale także ma właściwości prozdrowotne. Rośliny mają zdolność zwalczania bakterii i wirusów w pomieszczeniu, ponadto filtrują powietrze, oczyszczając je ze szkodliwych substancji, regulują poziom wilgoci oraz dostarczają nam tlenu. Rezygnując z kwiatów w domu naprawdę wiele tracimy, bo oczywiście najbardziej rzucającą się w oczy ich zaleta jest piękno. Jeżeli roślina jest dobrana do wnętrza oraz odpowiednio pielęgnowana, to pokazuje swój czar w pełnej okazałości.

Skupmy się teraz na tym, w jaki sposób zieleń wewnętrzna może dodać naszemu mieszkaniu uroku. Wspaniale komponuje się ona z meblami drewnianymi, zasłonami czy tkaninami takimi jak narzuta na sofę czy poduszki ozdobne. Rośliny pasują zarówno do wnętrza minimalistycznego, jak i bardziej klasycznego czy nawet retro. Warto zrezygnować z trendu umieszczania zieleni wewnętrznej jedynie na parapetach, gdzie często ich urok maskują zasłony. Wybierzmy bardziej niestandardowe miejsca, takie jak przedpokój czy łazienka. Duże kwiaty wspaniale prezentują się na podłodze. Trzeba jedynie pamiętać, by dostosować miejsce trzymania kwiatów do ich potrzeb związanych z oświetleniem.

Cięte i doniczkowe

Kwiaty cięte to wspaniała ozdoba letniego stołu. Oczywiście jest to roślinność nietrwała, jednak warto się na nie zdecydować, ponieważ nic nie zdobi tak pomieszczenia jak sezonowe kwiaty w stylowym wazonie. Jeżeli będziemy o nie dbać, przetrwają nawet ponad tydzień.

O wiele trwalsze są rośliny doniczkowe. Jeżeli lubimy ukwieconą zieleń wewnętrzną, to warto wybrać te, które przez przynajmniej część roku kwitną, jak na przykład storczyki. Mają one spore wymagania odnośnie światła, podlewania i odżywiania, ale jeżeli dobrze się nimi zaopiekujemy, odwdzięczą się wspaniałym wyglądem. Istnieje też spora grupa miłośników roślin, które nie mają kolorowych kwiatów, a dają czystą, sprzyjającą relaksowi zieleń w pomieszczeniu. Przykładem mogą być paprocie, które szczególnie modne były w latach 80, jednakże bardzo dobrze wpisują się też w klimat nowoczesnych mieszkań, jeżeli dobrze je wkomponujemy.

Zieleń dla zabieganych

Jeżeli jesteśmy ludźmi zabieganymi i zapracowanymi i nie mamy czasu troszczyć się o wymagająca kwiaty oraz pamiętać o ich pielęgnacji, to na pewno będziemy zadowoleni z kaktusów i innych sukulentów. Nie mają one zbyt dużych wymagań. W naturze rosną w trudnych warunkach, wobec tego także w naszym domu przetrwają chwilowy brak wody. Nie potrzebują one intensywnego odżywiania i pielęgnacji.

Dodatkowym ich walorem jest fakt, że naprawdę pięknie i okazale wyglądają i potrafią osiągnąć imponujące rozmiary. Warto postawić nie tylko na znane i popularne sukulenty, ale także na te bardziej nietypowe o egzotycznym wyglądzie. Z pewnością będą one wzbudzać zainteresowanie. Ponadto sukulenty dzięki swemu wyglądowi bardzo pasują do nowoczesnych pomieszczeń. Taka zieleń wewnętrzna sprawi, że w pomieszczeniu będzie się lepiej wypoczywać i regenerować siły po ciężkim dniu pracy.

Kwiaty to niedrogi sposób na to, by odmienić, ożywić i „uzdrowić” pomieszczenie. Wystarczy okazać im odrobinę troski, by ukazały cały swój urok.

Artykuł powstał we współpracy z TropiArt, firmą dostarczającą zieleń wewnętrzną i rośliny egzotyczne do ogrodu.