Rękawice jednorazowe – jak poprawnie ich używać, by służyły naszej ochronie?

Kwietniowe rozporządzenie wydane przez rząd nakłada na wszystkich klientów sklepów obowiązek zakładania rękawic ochronnych podczas robienia zakupów. Czy i które rękawice rzeczywiście wspierają naszą ochronę przed COVID-19? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, używając ich, by spełniły swoją funkcję?

Rękawice ochronne a środki ostrożności

Rękawice ochronne są jednym ze środków ostrożności, który powinniśmy stosować, by zapobiegać zakażeniom COVID-19 i rozprzestrzenianiu się wirusa. Ale, jak w przypadku maseczek ochronnych, założenie ich nie eliminuje całkowicie ryzyka zakażenia. Oznacza to, że jeśli  założymy rękawiczki jednorazowe, skóra  rąk nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z powierzchniami, na których potencjalnie może przebywać wirus. Ale same rękawiczki z tym powierzchniami będą miały z nią kontakt.

Rękawice ochronne – czy zabezpieczają przed wirusem?

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Arizonie wskazują, że koronawirusy mogą przetrwać na powierzchni rękawiczek – chodzi tu zarówno o rękawice lateksowe i foliowe rękawice jednorazowe – do czterech godzin. Czy zatem są wystarczającym źródłem ochrony? Tak, ale pod warunkiem, że używamy ich we właściwy sposób.

Zupełnie oczywistym jest, że nie powinniśmy dotykać twarzy, a szczególnie okolic nosa, ust i oczu rękawiczką, która wcześniej dotykała innych powierzchni. Teoretycznie założenie rękawiczek powinno nas do tego zniechęcać. Bardzo istotne jest również to, w jaki sposób je zakładamy i ściągamy.

Rękawice jednorazowe – jak je zakładać i zdejmować?

Przed założeniem rękawic należy zdezynfekować ręce. Zazwyczaj w sklepach mamy taką możliwość. Zakładając obie rękawice, chwytamy za tę część, która ma przylegać do nadgarstka, starając się by ręce miały jak najmniejszy kontakt z zewnętrzną powierzchnią rękawiczki. Znacznie bardziej uważni powinniśmy być ściągając rękawiczki. Starajmy się nie dotykać nimi powierzchni rąk i dłoni. By zrobić to prawidłowo, należy chwycić za zewnętrzną część rękawicy również w okolicy nadgarstka i zsuwając ją, wywrócić wewnętrzna stronę na wierzch. Drugą rękawiczkę ściągamy inaczej – dłoń „wślizujemy” do środka rękawicy od strony nadgarstka i przesuwając ją  przewracamy rękawiczkę na „lewą” stronę. Obie rękawiczki należy wyrzucić do kosza.

Uniformix – bogata oferta art. medycznych