Powiedz NIE elektrośmieciom, chroń środowisko!

13.02. Śmieci kojarzą nam się zwykle z plastikowymi pudełkami lub odpadkami organicznymi. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że śmieci to też stare lodówki, ładowarki do telefonów czy zeszłoroczny smartfon, którego już nie używamy. Co więcej – te właśnie zużyte sprzęty, wyrzucone do zwykłego kosza, stanowią poważne zagrożenie dla środowiska!

Doszliśmy do momentu, w którym elektronika otacza nas zewsząd. Nasza codzienność to smartfony, tablety, komputery i inna elektronika. W pogoni za modą często wymieniamy domowy sprzęt na lepszy, droższy, ładniejszy. Co zatem zrobić ze starym? Najczęściej odpowiedź brzmi – nie wiem. Zdarza się, że beztrosko pozbywamy się niepotrzebnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, wyrzucając go na zwykły śmietnik. Takie postępowanie jest jednak karalne!

Zasady utylizacji elektrośmieci reguluje prawo – osobom, które ich nie przestrzegają, grozi kara grzywny. Ponadto, stare sprzęty zagrażają naszemu środowisku – zawierają bowiem trujące i rakotwórcze substancje, takie jak kadm czy rtęć. Po przedostaniu się ich do powietrza, gleby lub wody stanowią zagrożenie dla zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla życia ludzkiego.

Jest jednak sposób, by pozbyć się starego sprzętu w bezpieczny sposób. To punkty odbioru elektrośmieci prowadzone przez ElektroEko.

W sobotę zapraszamy mieszkańców Ełkudo skorzystania z punktu zbiórki zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Gdzie w Ełku oddasz elektrośmieci Kiedy
ul. Sikorskiego 13 (parking przy CH Lidl) Każda druga sobota miesiąca
w godz. 9.00-14.00

W przypadku elektrośmieci dużych, takich jak: pralka, lodówka, zmywarka itp. wystarczy zadzwonić pod numer: 2222 333 00 i umówić się na bezpłatny odbiór zepsutych urządzeń z domu.