Popularne awarie hydrauliczne
Bloki mieszkalne, z racji często przestarzałych instalacji hydraulicznych, do stworzenia których użyto tańszych i mniej wytrzymałych materiałów, są narażone na liczne awarie, skutecznie uprzykrzające codzienne funkcjonowanie. Rodzajów poszczególnych usterek jest bardzo dużo, dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób można sobie z nimi radzić.
Najczęściej występujące awarie
Jedną z najczęstszych awarii, z jaką się spotykam, jest uszkodzony wężyk, poprzez który odprowadzana jest woda do pralki bądź zmywarki.Efektem usterki jest najczęściej zalanie łazienki lub kuchni. W skrajnych przypadkach pewne ilości wody przedostają się do sąsiednich mieszkań, co znacząco zwiększa poniesione straty. Recepta na zabezpieczenie się przed tego typu wypadkami jest niezwykle prosta. Wystarczy bowiem regularnie monitorować stan wspomnianego wężyka i w sytuacji, gdy zauważymy na jego powierzchni rdzę bądź kamień, należy poważnie zastanowić się nad zakupem nowego. To samo dotyczy się ewentualnych mikro przecieków, które każą przypuszczać, że żywot takiego wężyka nie potrwa długo. Problemem jednak w takich sytuacjach jest fakt, iż ludzie nie zdają sobie sprawy z tego typu zagrożeń, dlatego nie zwracają uwagi na stan przewodów hydraulicznych.
Dość pospolite są również sytuacje, w których zapchany zostanie nasz zlew bądź umywalka. Resztki włosów czy różnego rodzaju środków czyszczących skutecznie potrafią zatkać rury, uniemożliwiając tym samym prawidłowy przepływ wody. Trudno powiedzieć, w jaki sposób można się przed tego typu sytuacjami zabezpieczyć. Z pewnością należy uważać, aby do odpływu nie przedostawały się większe przedmioty, które mogą doprowadzić do opisywanej sytuacji. Jednak w przypadku niewielkich i ciasnych rur prędzej czy później do zatkania dojdzie. W takiej sytuacji należy je udrożnić specjalnie do tego przygotowanymi preparatami chemicznymi, które zakupić można w każdym supermarkecie. Jeśli jednak to nie pomaga, należy wezwać hydraulika, który bez większych problemów doprowadzi zapchaną umywalkę do stanu używalności. Najczęściej użyta w tym celu zostanie spirala, wyposażona w specjalną końcówkę, która pozwoli udrożnić rury.
Problemem, który często występuje w blokach mieszkalnych, jest zapowietrzenie grzejników bądź całej instalacji grzewczej. Jak sama nazwa wskazuje, sprawną pracę kaloryferów uniemożliwia nadmiar powietrza, który powoduje, iż ciepło rozprowadzane jest nierównomiernie. Objawami tego typu usterki są: niedostateczne nagrzanie instalacji, głośna praca grzejnika, a także charakterystyczny dźwięk nagromadzenia się zbyt dużej ilości wody. Długotrwałe zapowietrzenie może doprowadzić do uszkodzenia instalacji oraz do powstania korozji. W nowych grzejnikach usuwanie takich awarii jest niezwykle proste – wystarczy bowiem odkręcić specjalny odpowietrznik, który zredukuje nadmiar powietrza. Jednak, jeśli w naszym mieszkaniu wciąż pracują przestarzałe, żeliwne kaloryfery, należy wezwać fachowca. Odradza się wykonywanie jakichkolwiek czynności na własną rękę. Mogą one bowiem doprowadzić do uszkodzenia instalacji grzewczej, naprawa które kosztuje znacznie więcej, niż honorarium hydraulika.
Jak zapobiegać awariom hydraulicznym?
Licznym usterkom można jednak zapobiegać poprzez systematyczne kontrole stanu konkretnych urządzeń. W sposób szczególny są one istotne w przypadku różnego rodzaju piecyków oraz kuchenek gazowych. Ich szczelność powinna być sprawdzana przynajmniej raz w roku – w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości, należy wezwać specjalistę. Odpowiedni fachowiec może nam również pomóc w przypadku nagromadzenia zbyt dużej ilości brudu w piecyku gazowym, którym ogrzewamy wodę. Powinien on w takiej sytuacji zostać natychmiast wyczyszczony, w innym wypadku może bowiem dojść do jego rozszczelnienia, będącego bezpośrednim zagrożeniem dla naszego zdrowia. Ważne jest, abyśmy nie podejmowali żadnych działań na własną rękę, gdyż możemy doprowadzić do pogorszenia sytuacji. Podobnie ma się sprawa z awariami zaworów. Często bowiem bywa tak, iż są one eksploatowane przez bardzo długi czas, co prowadzi do tego, iż nie są w stanie wytrzymać kolejnych obciążeń. Uszkodzić je może również korozja. W takich wypadkach także pomóc może jedynie hydraulik.
Różnego rodzaju awarii jest bardzo dużo. Poza tym, co zostało już wspomniane, wymienić można chociażby niesprawnie działający i cieknący kran, pęknięte rury czy nieszczelna instalacja gazowa. Nie zawsze jednak istnieje możliwość usunięcia ich na własną rękę, dlatego w pewnych sytuacjach lepiej wezwać specjalistę.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Usługi Hydrauliczne i Gazowe Dariusz Wyrzykowski oferującą usługi hydrauliczne i gazowe na terenie Warszawy.