Pomysł na biznes: budowa domu weselnego

Organizowanie wesel cieszy się w naszej kulturze ogromną popularnością. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, na tak ważną okazję zapraszamy nawet kilkuset gości. Współcześnie mało kto może sobie pozwolić na ugoszczenie tylu osób we własnym domu. Dodatkowo pomimo niewątpliwych oszczędności często nie mamy na to ochoty. Z powyższych względów domy weselne cieszą się dużym powodzeniem. Przedsiębiorcy, którzy dysponują odpowiednimi środkami finansowymi mogą rozważyć stworzenie takiego miejsca. Pomimo początkowo dużych nakładów finansowych dom weselny jest inwestycją, która w większości przypadków szybko się zwraca.

Gdzie wybudować dom weselny?

W przypadku budowy domu weselnego lokalizacja ma niebagatelne znaczenie. Warto zastanowić się czy chcemy zainwestować w nieruchomość w:

  • dużym mieście,
  • średniej wielkości miejscowości
  • czy też na wsi.

W przypadku domów weselnych w największych miastach możemy liczyć na wysokie zyski, stajemy również przed poważnymi problemami. Warto zdawać sobie sprawę, że dom weselny w wielkiej aglomeracji będzie miał dużą konkurencję. To czy zaczniemy zarabiać będzie zależało między innymi od tego czy uda się nam przekonać klientów do wyboru naszej firmy. Ponadto wielkie miasta stwarzają szereg ograniczeń finansowych. W przypadku domu weselnego będzie to oznaczało wyższy koszt zakupu działki.

Wieś to z kolei problemy ze znalezieniem klientów. Jeżeli zdecydujemy się na inwestycję w odległej od wielkich aglomeracji, nie znanej nikomu miejscowości, musimy liczyć się z tym, że nasza firma nie będzie przynosiła oczekiwanych dochodów.

Dom weselny w średniej wielkości mieście, najlepiej znajdującym się w pobliżu wielkich aglomeracji to szansa na zmniejszenie początkowych nakładów finansowych, a jednocześnie zdobycie klientów. W średnich miejscowościach konkurencja nie jest zazwyczaj zbyt liczna. Mniejsze miasta to także niższe koszty działki. Budowa domu weselnego w takim miejscu pozwoli przyciągnąć klientów atrakcyjnymi cenami, które w połączeniu z najwyższą jakością usług mogą stać się gwarancją sukcesu.

Jak powinien wyglądać dom weselny?

Zanim wybudujemy dom weselny, powinniśmy zastanowić się ilu gości powinien on przyjąć. Dobrze, kiedy miejsce takie jest w stanie obsłużyć przynajmniej dwieście osób. Dom powinien posiadać przynajmniej jedną wielką salę i wygodną kuchnię. Warto zastanowić się nad połączeniem domu weselnego z hotelem. Pamiętajmy, że niektórym klientom będzie zależało na noclegu dla swoich gości. Przed domem powinien znajdować się przestronny parking.

Każdy dom weselny powinien być budowany zgodnie z aktualnymi przepisami prawa budowlanego. Powinien spełniać wymogi BHP i przeciwpożarowe. Warto zainwestować również w wydajny system klimatyzacyjny.

Sezonowość usług weselnych

Problemem, z którym zmaga się wielu inwestorów jest sezonowość branży ślubnej. Większość wesel organizowana jest w sezonie wiosenno-letnim, następnie ruch zamiera. Są jednak sposoby, żeby poradzić sobie z tym problemem. Przede wszystkim należy poszerzyć docelową grupę klientów. To, że latem naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do par biorących ślub nie oznacza, że poza sezonem nie możemy organizować studniówek, urodzin, chrzcin, zabaw dla dzieci i innych imprez okolicznościowych. Ciekawym pomysłem jest prowadzenie baru i restauracji w domu weselnym. Będą one przynosiły zyski nawet w momencie, kiedy sala nie będzie wynajmowana.

Korzystanie z dofinansowań zewnętrznych

Budowa domu weselnego, niezależnie od lokalizacji obiektu to ogromna inwestycja. Warto mieć świadomość, że w niektórych przypadkach możemy liczyć na dofinansowanie, które może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Jeżeli zależy nam na dodatkowych funduszach, powinniśmy się upewnić które instytucje mogą nam je w danym momencie przyznać. Bardzo ważne jest również sporządzenie dobrego biznesplanu. Jest on niezbędny, żeby ubiegać się o dofinansowanie, a jeżeli jest również napisany rzetelnie zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenie naszej sprawy.

Jak zwiększyć zainteresowanie naszym domem weselnym?

Każdy inwestor chce, żeby jego dom weselny jak najszybciej zaczął przynosić dochody. Warto podjąć działania, które zwiększą zainteresowanie naszych potencjalnych klientów. Warunkiem koniecznym jest inwestycja w profesjonalną aranżację wnętrza. Jeżeli wygląda ono atrakcyjnie, automatycznie zwiększają się nasze szanse na wynajem.

Jeżeli posiadamy ekskluzywny dom weselny, koniecznie pokażmy go światu. W tym celu niezbędne jest założenie strony internetowej. Witryna powinna zawierać informacje o domu weselnym, wszelkie niezbędne dane kontaktowe, a także dużą ilość zdjęć przedstawiających budynek w jak najlepszym świetle.

Oprócz profesjonalnej strony internetowej powinniśmy pamiętać również o reklamie. Rośmy zadowolonych klientów, żeby polecali nasze usługi swoim krewnym i znajomym. Być może warto postarać się o współpracę z innymi firmami działającymi w branży ślubnej, a także osobami zajmującymi się organizacją przyjęć okolicznościowych.

Tekst przy współpracy z carted.pl.