Podróż z dziećmi – przyjemność czy koszmar?

Zarówno krótka, jak i długa jazda autem z naszymi pociechami jest dla niejednego rodzica wielkim utrapieniem. Co więc zrobić, aby podróż przebiegła przyjemnie dla obu stron?

podroz1Dzieci z różnym wieku bez wątpienia przynoszą nam na co dzień wiele radości. Poza przyjemnym rodzicielstwem zdarzają się również sytuacje, które z pewnością nie wywołują uśmiechu na naszych twarzach. Jedną z nich jest podróżowanie z dzieckiem. Miejsca do których zmierzamy w dzisiejszych czasach, nie stanowią już problemu. Większość miejsc jest już dostosowana do potrzeb matek z dziećmi. Kwestia przejazdu autem w ciągu dalszym może przyprawić o niemały ból głowy. Największym problemem może okazać się choroba lokomocyjna u naszej pociechy. Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby? Kiedy zauważysz w lusterku, że twoje dziecko czuje się słabo, należy przerwać podróż i pozwolić na chwilę odpoczynku i odetchnięcie świeżym powietrzem. Przed rozpoczęciem podróży nie należy podawać żadnych posiłków ciężkostrawnych. Najlepszym rozwiązaniem jest posadzenie dziecka przodem w kierunku jazdy. Zaleca się również prowadzenie pojazdu w sposób płynny i spokojny, bez nadmiernego huśtania przy pokonywaniu ostrych zakrętów. Ważne jest to, aby nasze dziecko było zajęte czymś od początku podroży w celu odwrócenia jego uwagi.

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy sen jest dobrym rozwiązaniem? Jeszcze niedawno stosowano środki lokomocyjne, których zadaniem było ułatwienie podróży z dzieckiem. Czy jest to dobre rozwiązanie? Budzi to wiele kontrowersji, ponieważ tabletki ograniczają się do otępienia naszego dziecka, aby w szybki i skuteczny sposób zasnął. Natomiast jeśli twoja pociecha zaśnie samoczynnie, nie powinno się podejmować próby pobudki. Auto jest idealnym miejscem do drzemki.

Gadżety, które ułatwią podróż

Idealnie dopasowany i wygodny fotelik jest kluczowym elementem podróży z dzieckiem. Jest on niedoceniany przez wielu rodziców, ponieważ używa się go zazwyczaj do pokonywania krótkich tras do sklepu czy do szkoły. Są to małe odcinki, więc dziecko nie zdąży się ani znudzić, ani nie odczuje ewentualnego dyskomfortu. Długa podróż daje w kość wszystkim, nie tylko dorosłym. Warto przemyśleć kupno fotelika, jeśli zamierzmy wybierać się często z dziećmi na wakacje. Starajmy się dobrać fotelik tak, aby oprócz najważniejszego dla nas bezpieczeństwa, był także wygodny.

Idealnym rozwiązaniem mogą okazać się audiobooki czy urządzenia mobilne do czytania książek lub czytanie w wersji tradycyjnej . Nie ma na świecie dziecka, które nie lubi bajek oglądanych lub czytanych przez własnych rodziców. Być może wydaje się, że taka metoda nie poskutkuje i nie pochłonie uwagi dzieci w całości, jednak jest to doskonały sposób na pobudzenie wyobraźni dzieci, a także wzmocnienie relacji rodzinnych. Co zrobić w kiedy nie masz możliwości poczytać dziecku, ponieważ jedziesz sam? Wystarczy zaopatrzyć się w audiobooka, który w każdej chwili przy obecnej technologii możesz puścić w radiu samochodowym.

Bez względu na wiek dzieci każdą trasę można uczynić komfortową i przyjemną. Wszystko zależy od przygotowania rodziców.

Artykuł powstał we współpracy z Auto Plaza