Podróż w krainę zapachów – cz. 4

WZLOTY I CHWILOWE KRYZYSY

Na Wyspach Brytyjskich do rozwoju perfumiarstwa przyczyniła się Elżbieta I. Historycy podają, że królowa zachęcała swych poddanych do eksperymentów w tej dziedzinie oraz że wprowadziła modę na pachnące rękawiczki (przekazy mówią, że gdy Elżbieta otrzymała parę perfumowanych rękawiczek w prezencie od Earla of Oxford, wszystkie damy na dworze wydawały fortuny, by mieć taki sam pachnący skarb). Chwilowy kryzys angielskie perfumiarstwo przeżyło wraz z rewolucją z lat 1640-60 i rządami purytanów, którzy zakazali produkcji i używania pachnideł. Przełom w tym zakresie nastąpił wraz z restauracją monarchii i wstąpieniem na tron Karola II.

Perfumowe szaleństwo rozpoczęło się na dobre w XVII-wiecznej Francji. Określonymi zapachami skrapiane było wszystko: nie tylko stroje, ale także przedmioty powszechnego użytku, a nawet pomieszczenia i komnaty. Głównym ośrodkiem wyrobu perfum stał się Paryż, a miano „najbardziej pachnącego dworu Europy” przypadło w udziale Wersalowi. Drugą, nie mniej ważną, stolicą światowego perfumiarstwa było Grasse, słynące do dziś ze swych jaśminowych i różanych pól. Dynamiczny rozwój francuskiego perfumiarstwa przerwała na chwilę Wielka Rewolucja Francuska, jednak już za czasów Napoleona powrócono do wyrobu i używania pachnideł.

REWOLUCJA CHEMICZNA

Prawdziwa rewolucja w dziedzinie perfumiarstwa nastąpiła w XIX wieku. Dzięki szybkim postępom w chemii, niektóre z naturalnych, trudnych do zdobycia, a przede wszystkim drogich składników (np. piżmo), zostały zastąpione przez substancje wytwarzane w procesie syntezy chemicznej. Rozwiązanie to spowodowało przede wszystkim znaczny spadek cen produktów perfumeryjnych, a także poszerzyło grono osób zajmujących się kreowaniem zapachów – prawdziwych mistrzów. Legendarne w branży perfumeryjnej stały się nazwiska Ernesta Daltrofa, Françoisa Coty`ego, Ernesta Beaux, Jacquesa Guerlaina i Edmonda Roudnitski – twórców zapachów, które wpłynęły na oblicze perfumiarstwa XX wieku. Koniec XIX wieku i początek XX złączyły perfumiarstwo z modą. Sławni kreatorzy mody, jak Paul Poiret czy Coco Chanel, odkryli, że swoje klientki mogą ubierać nie tylko w piękne tkaniny, lecz także piękne zapachy. Dziś niemalże każdy dom mody posiada zestaw zapachów, które firmuje swoją marką.

MARZENIA ZAMKNIĘTE W PACHNĄCEJ KROPLI

Obecnie możemy już mówić o całym „przemyśle perfumeryjnym” – nad tym, byśmy mogli codziennie spryskać się ulubionym zapachem, pracują tysiące ludzi na całym świecie: zbieracze kwiatów, poszukiwacze nowych nut zapachowych, chemicy, kreatorzy (tzw. nosy), w końcu specjaliści od marketingu i reklamy oraz dystrybutorzy. Zapachami i ich właściwościami zajęli się też naukowcy, przede wszystkim psychologowie, którzy opracowują specjalne testy, dzięki którym możemy dobrać perfumy do naszej osobowości i stylu życia. Nie mniej interesujące są badania z zakresu

medycyny naturalnej (określające między innymi wpływ zapachu na samopoczucie) oraz marketingu (aromarketing). Najważniejsze jednak jest to, że przez tyle lat perfumy nie zatraciły nic ze swej wyjątkowości. Choć używamy ich na co dzień, wciąż pozostają dla nas tajemnicze i odrobinę magiczne…

Autor: Katarzyna Bieleniewicz

Podróż w krainę zapachów – cz. 1-  https://www.kobiecyelk.pl/?p=21459

Podróż w krainę zapachów – cz. 2 – https://www.kobiecyelk.pl/?p=21319

Podróż w krainę zapachów – cz. 3 – https://www.kobiecyelk.pl/podroz-w-kraine-zapachow-cz-3/