Plastyka powiek górnych i dolnych – 5 pytań do specjalisty

Plastyka powiek to jeden z zabiegów, który umożliwia wizualną poprawę spojrzenia. Wykonuje się go zarówno w przypadku powiek dolnych, jak i górnych. Może polegać na korygowaniu i usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej, mięśnia bądź skóry, jeżeli wspomniane tkanki uniemożliwiają utrzymanie prawidłowego konturu oczu. Niekiedy utrudniają one widzenie, a także postarzają. Będzie to zatem chociażby opadająca powieka, czy worki pod oczami. Udając się na konsultację z lekarzem, zyskuje się możliwość zadania wszystkich nurtujących pytań. Jakie z nich powinny paść na pierwszej wizycie?

Plastyka powiek górnych i dolnych - 5 pytań do specjalisty Portal dla kobiet Kobiecy EłkNa czym polega plastyka powiek?

Jedną z podstawowych kwestii, jakie warto poruszyć, jest sam przebieg plastyki powiek. Ten zabieg medycyny estetycznej, znany również jako blefaroplastyka, polega na nacinaniu skóry powieki w miejscu, w którym powstaje naturalne jej załamanie. Dzięki temu po przeprowadzonej procedurze blizna jest praktycznie niewidoczna. W przypadku powieki górnej można usunąć nadmiar skóry, mięśnia lub tkanki tłuszczowej. 

Istnieje również metoda polegająca na zastosowaniu lasera, co przyczynia się do obkurczenia tkanek mięśnia. Jeśli natomiast chodzi o powiekę dolną, najczęściej zabieg dotyczy usuwania przepukliny tłuszczowej odpowiedzialnej za powstawanie worków pod oczami. Szczegółowy plan działania i przebieg blefaroplastyki zależy od potrzeb pacjenta, indywidualnych uwarunkowań anatomicznych i efektów, jakich oczekuje.

Jakie badania należy wykonać przed plastyką powiek?

Podstawowym badaniem, które może zostać zlecone przez lekarza, jest badanie krwi. Ma ono na celu wykazać, czy u pacjenta nie występują zaburzenia w krzepnięciu krwi, które mogą prowadzić do różnych powikłań w trakcie zabiegu i podczas rekonwalescencji.

Lekarz może również oczekiwać od pacjenta wcześniejszego badania okulistycznego. Służy ono upewnieniu się, iż nie występują na tym polu żadne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Może się bowiem zdarzyć, że operacja nasili objawy towarzyszące niektórym stanom chorobowym, jak chociażby u pacjentów, którzy cierpią na zespół suchego oka.

Jak przebiega i jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?

Cały zabieg może zająć od 60 do 90 minut. Czas trwania omawianej procedury zależy od wielu czynników, w tym od skomplikowania plastyki powiek. Po niej lekarz zakłada szwy, aby umożliwić prawidłowe gojenie się rany.

Po zabiegu pacjent wraca do domu jeszcze tego samego dnia. To ważne, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarskimi, by usprawnić rekonwalescencję i zmniejszyć ryzyko występowania komplikacji pozabiegowych. Można korzystać z zaleconych przez lekarza preparatów celem zniwelowania ewentualnych dolegliwości bólowych i zredukowania obrzęku. Należy utrzymywać gojącą się ranę w czystości, by uniknąć infekcji. Ponadto nie można się opalać, chodzić do sauny i na basen. 

Pełna rekonwalescencja może zająć do trzech tygodni. Gdy obrzęki zaczynają postępować, pacjent może powrócić do swoich codziennych obowiązków, również zawodowych. Szwy zdejmowane są po około siedmiu dniach. Finalny efekt można ocenić najwcześniej po kwartale, a najpóźniej po pół roku.

Kto nie kwalifikuje się do procedury?

To ważne, aby na wstępnej konsultacji poinformować lekarza o wszystkich swoich aspektach zdrowotnych. Szczera rozmowa pozwala ocenić, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu. Niektóre przeciwwskazania są stałe, podczas gdy inne mają charakter tymczasowy. Wymienić można skazy naczyniowe, niedokrwistość, brak uregulowanego ciśnienia krwi, aktualnie przechodzone przez pacjenta infekcje i stany zapalne skóry oraz zębów. Należy też wspomnieć o różnych przewlekłych chorobach ogólnoustrojowych, jak niewydolność układu krążenia, czy ciężkie choroby wątroby.

Czy pacjent może otrzymać zwolnienie lekarskie po plastyce powiek?

Ostatnie pytanie najczęściej dotyczy okresu rekonwalescencji. Wiele osób zastanawia się, czy może w tym czasie przebywać na zwolnieniu lekarskim. Po omawianym zabiegu operacyjnym jest to jak najbardziej możliwe. Trzeba bowiem mieć również na uwadze, iż ze względu na obrzęk powiek tymczasowo pacjent nie może prowadzić samochodu.

Jeśli zastanawiasz się nad blefaroplastyką powiek, możesz umówić się na konsultację w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy.