Plany na nowy ogród – pomyśl o tym już teraz!

Zima to idealny czas na planowanie wakacji. Zaczynamy szukamy ofert first minute, by w atrakcyjnych cenach załapać się na wyjazdy krajowe, ale i zagraniczne. Początek roku to również świetna okazja, by pomyśleć o domowym budżecie, oszczędnościach i wydatkach, których nie da się pominąć. I wreszcie jest to doskonały moment, by zacząć planować, jak wiosną i latem chcemy, by wyglądał przydomowy ogród. Wyprzedaże trwają, kolejne promocje przed nami. Nie pozostaje nic innego, jak marzenia o letnim, wyjątkowym ogrodzie przekuć na realia.

Mam ogród i co dalej?

Chyba każdy, kto wcześniej nie miał możliwości posiadania własnego ogrodu, a przychodzi taki moment, że marzenia stają się rzeczywistością, jest pełen pozytywnych emocji. W ferworze układania precyzyjnych planów, co znajdzie się w nowym ogrodzie, zdrowy rozsądek nieco odchodzi w zapomnienie. Zaczyna się kupowanie „oczami” – wszystkiego, co w sklepie nam się podoba. Kolejnych przedmiotów, narzędzi, roślin i dekoracji, które w sklepowej przestrzeni są tak wyeksponowane, albo w tak atrakcyjnej cenie, że już nic innego się nie liczy. Czy takie działanie ma sens?

Niestety, gdy przychodzi wiosna, a tuż za nią lato, okazuje się, że połowa tych wydatków była zbędna. Myśląc o wymarzonym ogrodzie, warto zatem bez emocji i zdroworozsądkowo zastanowić się, co w pierwszej kolejności musi znaleźć się w ogrodzie. Przecież chodzi o to, by było w nim nie tylko pięknie, ale i komfortowo.

Na tapetę bierzemy meble ogrodowe. Jakie? Z jednej strony dopasowane do aranżacji zielonej przestrzeni, nie tylko pod względem stylistyki, ale i rozmiarów. Z drugiej zaś wyprodukowane z materiałów, które są w stanie przetrwać nie tylko lato. A może właśnie tylko letnią porę? To jedno z pytań, które trzeba zadać sobie na samym początku. Jeśli na posesji jest miejsce na domek narzędziowy bądź inne pomieszczenie, w którym da się przechowywać meble w porze jesienno-zimowej, można pozwolić sobie na większą swobodę w ich wybieraniu. Jeśli jednak są plany na to, by z ogrodu korzystać całorocznie, nawet mroźną zimą, zastosowanie konkretnego materiału przeznaczonego na meble ogrodowe, będzie mieć kolosalne znaczenie.

Meble ogrodowe drewniane

Drewno jest materiałem uniwersalnym i elastycznym. Uniwersalnym, bo wpisuje się w potrzeby aranżacji klasycznych, prowansalskich, retro, jak i angielskich, ale również całkowicie współczesnych. Elastycznym, ponieważ poddaje się obróbce, a to oznacza, że drewniane meble ogrodowe przybierają zarówno proste, jak i skomplikowane, oryginalne kształty.

Atutem drewna jest to, że będąc naturalnym materiałem wpisuje się bezwzględnie w charakter każdego ogrodu. Do minusów zalicza się podatność na wilgoć, słońce i zmiany temperatury. Z tymi wadami można sobie poradzić, zachowując zasady właściwej pielęgnacji i przechowywania. Drewniane meble ogrodowe wymagają regularnej konserwacji i impregnacji. Jesienią i zimą trzeba znaleźć dla nich suche i ciepłe miejsce. Po okresie, kiedy to czekały na swoją kolej, przed ponownym znalezieniem dla nich miejsca w ogrodzie, należy przyjrzeć się ewentualnym uszkodzeniom, odpryskom lakieru, zadrapaniom drewna. Każde z nich wymaga naprawy, nim całość będzie użytkowana.

Ogrodowe meble z technorattanu

Alternatywą dla drewna jest technorattan. Choć nie jest to materiał naturalny, do złudzenia przypomina rattan. Pod względem estetyki wzbudza zainteresowanie. Tak wykonane meble ogrodowe wpisują się w aranżacje klasyczne i nowoczesne. Dostępność rozmaitych krzeseł, foteli, stolików i całych kompletów wypoczynkowych do ogrodu, to najlepsza okazja, by uzupełnić zielonej architektury.

Co przemawia za technorattanem? Przede wszystkim odporność na działanie czynników zewnętrznych, w tym atmosferycznych. Technorattanowe meble ogrodowe nie tracą żadnych ze swoich walorów, niezależnie od temperatury, promieniowania słonecznego czy opadów. Niestraszne im również rozmaite zabrudzenia, nawet z barwiących produktów. Łatwa pielęgnacja i tak wysoka trwałość sprawiają, że można ich użytkować przez cały rok, nie martwiąc się o to, czy zima im nie zaszkodzi.

Indywidualne preferencje

Nie zapominamy o tym, że ogród to miejsce, w którym mamy czuć się dobrze, bezpiecznie. W tej przestrzeni potrzebna jest atmosfera odpoczynku, spokoju, relaksu. Zielona architektura wraz z meblami ogrodowymi, powinna być zatem dopasowana również do indywidualnych preferencji, cokolwiek by się pod nimi nie kryło.

Więcej informacji o meblach ogrodowych można znaleźć pod adresem Bazkar.pl.