Pielęgnacja noworodka

 

Pielęgnacja noworodka spędza sen z powiek niejednej przyszłej, ale też młodej mamie. Niby przed porodem mamy przeczytane tysiąc książek i poradników dotyczących pielęgnacji i wychowania dziecka jednak życie, a raczej maluch, weryfikuje pewne sprawy.

Porady naszych mam i babć

Gotowanie wody na kąpiel, wygotowywanie pieluch, prasowanie ubranek z dwóch stron i ubieranie dziecka w czapeczkę po kąpieli mimo 30 stopni na dworze? To już przeszłość. A nawet jeżeli którakolwiek mama próbowała postępować według tych wytycznych, to szybko skapitulowała. Dla jasności zwykłe pranie w pralce i prasowanie po jednej stronie wystarczy, a dziecko powinno być ubrane tak jak my, nawet jeżeli chcemy założyć długi rękaw i spodenki możemy, a my mamy krótki, to zadbajmy, aby tkanina była cienka i przewiewna.

Kosmetyki

Dziecko wymaga dużo bardziej delikatnych kosmetyków niż dorosły. Należy używać preparatów przeznaczonych dla dzieci, jednak nie sięgajmy od razu po środki do skóry atopowej. Taki kosmetyk stosuje się w określonych przypadkach. Nie wszystkie noworodki mają problemy skórne, więc nie trzeba od razu inwestować w emolienty i inne specjalistyczne drogie środki.

Przewijanie

Im bardziej naturalnie, tym lepiej dla każdego dziecka. Chusteczki nawilżane są bardzo wygodne, jednak zostawmy je sobie na specjalne okazje. Oprócz tego, że chusteczki mogą podrażniać delikatną skórę niemowlaka, to są nie ekologiczne, wacik nasączony wodą jest doskonałym zastępstwem dla nawilżanej chusteczki. Na początku mamy smarują dzieciom pupę po każdej zmianie pieluszki. Nie jest to konieczne. Wystarczy posmarować po kąpieli i po kupce, jeżeli nie ma odparzeń czy podrażnień.

Pielęgnacja noworodka jest także zagadnieniem poruszanym na szkole rodzenia, a także na spotkaniach z położną. W razie wątpliwości można poprosić o radę bardziej doświadczoną mamę. Pamiętajmy, że mamy są tak zaprogramowane, aby dbać o swoje dzieci i często w sytuacjach, kiedy nie możemy znaleźć czegoś w książce, warto pokierować się matczyną intuicją.