Obierz ścieżkę zawodową świadomie – pracuj zgodnie ze swoim charakterem!

Praca zawodowa powinna być źródłem zadowolenia. Zdarza się jednak, że obrana ścieżka kariery jest dziełem przypadku, nie zaś wynikiem przemyślanych decyzji. O czym warto pamiętać myśląc o przyszłej karierze?

Wybierając szkołę średnią czy studia niewiele osób wie, co dokładnie zamierza robić w przyszłości. Życie zawodowe w tym wieku wydaje się jeszcze bardzo odległe. To jednak wówczas podjęte decyzje mają niebagatelny wpływ na to, co dana osoba będzie robić za 10 czy 20 lat. Z tego względu tak ważne jest, by obrać ścieżkę zawodową zgodnie ze swoim charakterem i mocnymi stronami. Ponieważ korzystanie z usług specjalistów – doradców zawodowych nie jest w naszym kraju popularne, warto wiedzieć, czym kierować się, przy wyborze kolejnych szkół i w jaki sposób prawidłowo określić swoje zainteresowania. Wbrew pozorom wcale nie jest to tak trudne, jak się wydaje.

Nie lubię swojej pracy

Pod takim stwierdzeniem może podpisać się całkiem duża grupa osób. Tymczasem wcale nie musi tak być. Osoby zajmujące się doradztwem zawodowym podkreślają, że jest możliwe wybranie takiego zawodu, którego wykonywanie będzie sprawiało przyjemność. Jako główny powód niezadowolenia wskazują przy tym nie kwestię zarobkową, lecz to, że charakter wykonywanych obowiązków znacząco rozmija się z zainteresowaniami i rodzajem osobowości pracownika. W przypadku osób, które dopiero weszły na rynek pracy to najczęściej kwestia błędnych lub nieprzemyślanych wyborów. Taka ścieżka prowadzi jednak do szybkiego wypalenia zawodowego. W konsekwencji problemów pojawić się może znacznie więcej.

Jak wybrać zajęcie z myślą o przyszłości?

Wybór zawodu nie jest łatwą sprawą. Przede wszystkim jednak wykonywana w przyszłości praca powinna przynosić satysfakcję. Oznacza to, że szkołę – średnią lub wyższą, należy wybierać zgodnie z własnymi zainteresowaniami i uzdolnieniami. Ponadto, osoby rozpoczynające planowanie swojego przyszłego życia zawodowego powinny też zastanowić się, jakie zawody będą pożądane w przyszłych latach. Perspektywiczne spojrzenie jest niezwykle ważne – już dziś jesteśmy w stanie wskazać, jakich pracowników będą poszukiwali pracodawcy np. za 20 lat. Kierowanie się aktualną modą na określone kierunki nie zawsze musi być najlepszym z możliwych rozwiązań.

Codzienność w miejscu pracy

Mało osób, wybierając zawód, zastanawia się, jak wygląda przeciętny dzień pracy osoby go wykonującej. A warto zapoznać się z realiami dnia takiego pracownika. Pomóc mogą znajomi, informacji można poszukać też na forach internetowych. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie ze stażu lub praktyk. Takie działania pozwolą upewnić się, że wybrana ścieżka jest właściwa. W sytuacji, gdy okaże się, że jednak nie jest to zawód marzeń, będzie czas na dokonanie zmian. W efekcie młoda osoba nie będzie musiała ponosić konsekwencji złych decyzji przez resztę życia.

Dodatkowym plusem ze skorzystania z praktyk czy stażu jest też możliwość wzbogacenia swojego CV. Większość pracodawców sprawdza doświadczenie osób, które przyjmuje do pracy. Z drugiej strony (o czym również należy pamiętać) umieszczenie informacji o odbytym np. stażu może powodować szufladkowanie w oczach pracodawcy. Z tego względu należy uważać na dane, które się zamieszcza w dokumentach aplikacyjnych.

Jak określać swoje zainteresowania?

Przy określeniu ścieżki zawodowej warto dokładnie zastanowić się nad swoimi zainteresowaniami. Dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie uwagi na swoje mocne strony. Warto zastanowić się nad tym, czy jest się kreatywnym, odpornym na stres czy komunikatywnym. Uwagę należy zwrócić na umiejętność pracy w zespole, samodzielnego podejmowania decyzji czy obowiązkowość. Nie bez znaczenia powinno być również to, czy młody człowiek lubi pracować z ludźmi, czy radzi sobie w trudnych sytuacjach lub czy potrafi pracować pod presją czasu. Dodatkowo warto zapytać samego siebie o reakcje na zmiany otoczenia czy aktywność fizyczną. Wszystko to powinno pomóc w obraniu najwłaściwszej ścieżki kariery i w przyszłości pozwolić na wykonywanie zawodu przynoszącego satysfakcję.

Jeśli już wiesz, w jakiej dziedzinie chcesz pracować, poszukaj ofert pracy na www.praca-siemianowice.pl.