Nieznane o znanych – wykład o malarzu Władysławie Podkowińskim

26.11. Szkoła Artystyczna zaprasza na cykl spotkań ze sztuką. Co miesiąc w czwartki będą prezentowani malarze polscy z przełomu XIX i XX wieku. Uczestnicy zapoznają się z dziełami największych polskich malarzy tego okresu oraz ciekawostkami z ich biografii.


Wykłady odbywają się od 29 października 2015 r. do 19 maja 2016 r.
(w miesiącu jeden wykład)

godz. 9.00 – grupy zorganizowane
godz. 18.00 –
osoby zainteresowane

sala koncertowa Szkoły Artystycznej
wstęp wolny

26.11 Władysław Podkowiński

Władysław Podkowiński ps. Andrzej Ansgary (ur. 4 lutego 1866 w Warszawie, zm. 5 stycznia 1895 tamże) – polski malarz i ilustrator, prekursor polskiego impresjonizmu.

Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (zwanej wtedy Klasą Rysunkową) u Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego, następnie w Akademii Petersburskiej, po czym w latach 1889-1890 przebywał w Paryżu. Od 1890 aż do przedwczesnej śmierci mieszkał w Warszawie. Jako malarz skłaniał się od czasu pobytu w Paryżu ku impresjonizmowi, zaś pod koniec życia, w wyniku przeżyć osobistych (nieuleczalna choroba) skłonił się ku symbolizmowi. Uprawiał malarstwo olejne. Malował pejzaże, sceny figuralne, portrety, obrazy symboliczne.

Jego najbardziej znanym obrazem jest głośny i szokujący mu współczesnych Szał uniesień, przedstawiający nagą kobietę na koniu stającym dęba, wystawiony po raz pierwszy w przez warszawskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w atmosferze skandalu. Podkowiński pociął obraz tuż przed planowanym zamknięciem wystawy; motywy jego decyzji pozostają niejasne.

Bezkompromisowa postawa artysty, a w jej konsekwencji niedostatki materialne doprowadziły do ciężkiej choroby płuc zakończonej przedwczesną śmiercią w wieku 29 lat. Pośmiertna legenda uczyniła Podkowińskiego polskim artiste maudit („artystą przeklętym”).

TERMINY I WYKŁADY:

  1. 17.12 – Olga Boznańska
  2. 21.01.2016 r. – Jiuliusz i Wojciech Kossakowie
  3. 25.02 – Maksymilian i Aleksander Gierymscy
  4. 31.03 – Jacek Malczewski
  5. 28.04 – Stanisław Wyspiański
  6. 19.05 – Józef Mehoffer

 

PROWADZENIE WYKŁADÓW:

Edyta Mańczuk – absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, instruktor plastyki i ceramiki.