Muza jest rodzaju żeńskiego – wywiad z Przemysławem „Saszą” Żejmo

KobiecyElk.pl rozmawia z Przemysławem „Saszą” Żejmo z kabaretu Jurki., od lat związanym z Mazurskim Latem Kabaretowym „Mulatka” w Ełku.

– Jak reagują znajomi, gdy mówi Pan, że był na Mulatce?

– Pytają, czy żona wie. Gdy śmiech mija, tłumaczę, czym, a naprawdę kim jest Mulatka. I to robi wrażenie. Ludzie przekonują się, że świetne festiwale kabaretowe można robić nie tylko w Krakowie czy Lidzbarku. I chyba zazdroszczą, bo klimat, który panuje  Ełku – ten w sensie pogody oraz głównie otoczenia, ludzi – jest nie do opisania. To trzeba przeżyć. A ja jestem przykładem tego, że jest to wspaniałe miejsce, bo wracam tu od lat.

– Ile lat już Pan jest na Mulatce prowadząc część z młodymi kabaretami oraz występując z Jurkami?

– Ostatnio zacząłem liczyć, ale odpuściłem sobie. Ludzie tyle lat nie żyją (śmiech).

– Właśnie – przyjeżdża Pan od lat z Zielonej Góry na Mazury, oj – niechcący się zrymowało. Czy zauważył Pan może jakieś różnice pomiędzy kobietami   z tych dwóch części Polski?

– Być może jest to kwestia pory roku, ale kobiety na Mazurach są bardziej otwarte na słońce, uśmiechnięte. W ogóle Ełk, Mazury sprawiają wrażenie, że czas tu płynie wolniej, że ludzie mają więcej czasu. Jadąc do was mam takie miejsce, w okolicy Białej Piskiej, że zmęczenie po kilkugodzinnej jeździe odchodzi, nadchodzi nowa energia. To moment, gdy widzę taki typowy mazurksi widok – łąki, a nad nimi poranna mgła. Wtedy następuje chillout, wiem, że to już to miejsce.

– A jeśli chodzi o kobiety w Ełku? Co może Pan powiedzieć tak ogólnie?

– Mają głębokie, czyste i duże oczy – jak jeziora.

– Tak, tak. A teraz poważniej. Ja często inspiracją do pomysłu na skecze jest właśnie płeć piękna?

– Ogólnie bardzo często poruszamy w kabarecie tematy damsko-męskie, oczywiście w sposób przejaskrawiony.  W ogóle kobieta jest bardzo wdzięcznym tematem – dla wszystkich artystów. Nie bez kozery muza jest rodzaju żeńskiego.

– Dziękuję za rozmowę.

Przemysław „Sasza”  Żejmo z kabaretu Jurki będzie prowadził w czasie tegorocznego lata kabaretowego Mulatka przeglądy konkursowe młodych kabaretów oraz koncert laureatów.