Modne i funkcjonalne meble do salonu i sypialni

Mieszkanie ma być miejscem, w którym możemy odpocząć i zrelaksować się po męczącym dniu w pracy. Jakie meble wybierać, mając na uwadze przede wszystkim naszą wygodę i dobre samopoczucie?

Na co zwrócić uwagę, oglądając mebel, który nam się spodobał?

Zanim zdecydujemy się na jakiś mebel albo komplet, zastanówmy się, czy oprócz tego, że ładnie wyglądałby on na tle tapety w salonie czy pasowałby do koloru ścian w sypialni, jest przy tym funkcjonalny i może zapewniać wszelkie wygody. Zastanówmy się nad tym czy wolimy meble miękkie, czy może jednak te nieco twardsze, które są wskazane dla osób mających problemy z kręgosłupem. Warto też wiedzieć, że bardzo miękkie fotele i wersalki mogą być problemem, jeśli będą z nich korzystać starsi ludzie.

Troszcząc się o zapewnienie sobie i swoim bliskim komfortu na odpowiednim poziomie, musimy też liczyć się z tym, że wysokiej klasy meble nie należą do najtańszych, przede wszystkim ze względu na to, że do ich produkcji używa się specjalnie wyselekcjonowanych materiałów, które są jednocześnie bardzo trwałe. Zatem taka inwestycja może być wieloletnia, przez co rzeczywiście się opłaci.

Na pewno wciąż niemałą popularnością cieszą się meble wypoczynkowe z tapicerką ze skóry naturalnej – zapewnia ona wygodę i nadaje wnętrzu prestiżowego wyglądu. Daje ona też meblom dobrą wentylację, w przeciwieństwie do mebli z tapicerką ze skóry sztucznej, lub tych, które zostały obite kiepskiej jakości syntetykami. Jeśli chce się mieć meble, które są odporne na nie dające się doczyścić zabrudzenia, to warto wybrać właśnie syntetyki, tyle, że dobre jakościowo. Wiele z nich jest plamoodpornych. Można też, podążając za modą, wybrać delikatne i miłe w dotyku obicia bawełniane, albo wyglądające bardzo stylowo, choć już bardziej szorstkie w dotyku, obicia z lnu. Pamiętajmy, że na pierwszym miejscu stawiać należy jakość materiału, bo jeśli nie spełni ona naszych oczekiwań, to będzie to powodem naszej częstej irytacji.

Wybierając łóżko, sofę lub fotel do salonu czy sypialni należy pamiętać o tym, że pewne kolory nas pobudzają, inne zaś pozwalają zrelaksować się. Na pewno kolory w żywych barwach, takich jak czerwień czy soczysta zieleń nie przyczynią się do tego, byśmy mogli prędko zasnąć po pracowitym dniu. Do sypialni zatem wybierajmy zatem nie tylko meble, które zdały już test ze względu na poziom komfortu, jaki zapewniają. Najlepiej, by miały one jasne, pastelowe kolory. Jeśli wybieramy mebel do salonu, to skupmy się na tym, czy jest on urządzony nowocześnie, czy raczej klasycznie. Być może dobrym pomysłem będzie zakup sofy w niestandardowym kolorze, zwłaszcza, jeśli często podejmujemy gości i chcemy nadać temu pomieszczeniu radosną atmosferę. W przypadku jednak, gdy mamy małe mieszkanie, a salon jednocześnie spełnia funkcję sypialni, lepiej zachować umiar w eksperymentowaniu z kolorami. Spokojne beże, łagodne odcienie szarości i bieli będą dobrze wyglądać w salonach urządzonych klasycznie i ponadczasowo.

Wielkość ma znaczenie

Odwiedzając salon meblowy w celu zakupienia wymarzonych mebli do salonu lub sypialni, trzeba wiedzieć, że jedną z kwestii, która przesądza o tym, czy warto zakupić dany produkt, jest jego wielkość. Kupując zbyt duże łóżko, piękną i ogromną sofę czy fotel, który utrudniać będzie swobodne poruszanie po pokoju, możemy po prostu utrudnić sobie życie. Pamiętajmy, że modne, kilkuosobowe sofy znakomicie prezentują się tylko w dużych, przestronnych wnętrzach. Sofy narożne, będące meblami doskonale spisującymi się podczas przyjęć, nie są czymś niezbędnym w sytuacji, gdy mieszka się w kawalerce lub na małym metrażu. Jeśli zależy nam na tym, by w salonie stał mebel umożliwiający też w miarę komfortowe spanie, to musimy zadbać o to, by jego wymiary po rozłożeniu były odpowiednie. Kupując wersalkę z funkcją spania, zwróćmy uwagę, czy rozłożenie modelu nie jest kłopotliwe. W przypadku, gdy zainteresował nas fotel rozkładany, wybierajmy tylko te naprawdę wygodne, w przeciwnym razie staną się one bezużyteczne i będą zabierać miejsce.

Myśląc o zakupie kompletu wypoczynkowego, nie sugerujmy się tym, że dany model jest akurat na promocji. Zdarza się, że promocje obejmują produkty z jakichś powodów nie spełniające oczekiwań potencjalnych klientów – ładnie wyglądający fotel może mieć zbyt niskie oparcia, a sofa jest tak miękka, że trudno się z niej podnieść. Pięknie prezentujące się w dużych salonach komplety często mają głównie funkcję ozdobną. A nawet jeśli są bardzo wygodne i nic im nie można zarzucić, to bywa i tak, że były tak drogie, że boimy się z nich korzystać, by ich nie zniszczyć. Pamiętajmy, żeby nie robić ze swojego domu muzeum – nie ma większego sensu wydawać fortuny na coś, z czego nie będziemy korzystać. W przypadku, gdy w domu są małe dzieci, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że każde łóżko czy sofa zostanie poplamione lub porysowane.

Bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza w przypadku niewielkich mieszkań, są meble modułowe. Wyróżniają się wielofunkcyjnością i pozwalają maksymalnie wykorzystać każdy wolny metr pomieszczenia, w którym zostały ustawione.

Autor artykułu
Artykuł przygotował salon meblowy Mebel Perfekt z Chojnic oferujący meble do salonów, sypialni i kuchni czołowych polskich producentów.1 komentarz

  1. klimka
    lip 25, 2016 @ 18:02:01

    Bardzo lubię narożniki i w moim salonie wylądował piękny narożnik kupiony w Agacie, tam jest mój ulubiony producent gala collezione 🙂