Mieszkanie to nie wszystko. Liczy się okolica!
Atrakcyjny metraż, relatywnie niska cena i wyjątkowa lokalizacja. Trzy filary, na których spora część kupujących opiera wybór swojego mieszkania. Coraz częściej, to właśnie ostatni aspekt odgrywa kluczową rolę w rozważaniach na temat takiego, a nie innego mieszkania. Dlaczego właściwy wybór lokalizacji jest tak ważny?
Choć atrakcyjność mieszkania, przynajmniej ze względu na jego wykończenie, w znacznej mierze uzależnione jest od indywidualnych preferencji, o tyle pozostają pewne aspekty, uniwersalne dla wszystkich. Nie ulega wątpliwościom, że każdy pragnie kupić mieszkanie jak najtaniej, a pokoje w kwadracie są z reguły bardziej ustawne niż te prostokątne. Dużą rolę w znalezieniu mieszkania idealnego odgrywa lokalizacja. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Od wyboru mieszkania zależy przecież długość dojazdu do pracy, na uczelnie oraz chociażby odległość od centrum i ewentualnych atrakcji. Im lepsza lokalizacja, w stosunku do ważnych dla nas punktów na mapie miasta, tym atrakcyjność mieszkania większa. Jej dobór należy zatem dopasować pod wszystkich członków rodziny. Oczywiście znaczną odległość od ważnych miejsc może rekompensować doskonała komunikacja miejska. Jeżeli wybór środków komunikacji jest duży, może się okazać że do pracy będziesz mógł dojechać bez przesiadki. Jeżeli dodatkowo jeździ dosyć często, spóźnienie się na jeden autobus nie będzie jeszcze tragedią. Ten aspekt okaże się ważny także przy powrotach z nocnych wypraw. W końcu nikt nie chce wydawać kilkadziesiąt złotych na taksówkę.
Przed podpisaniem umowy zakupu, warto przeprowadzić research odnośnie ewentualnych planów zagospodarowania okolicy przez miasto bądź prywatnych inwestorów. Niektóre mogą okazać się korzystne np. powstanie nowej galerii handlowej, supermarketu, klubu fitness. Inne okażą się negatywne: budowa nowych bloków, które nie tylko zasłonią widok z balkonu, ale przemienią najbliższą okolicę w wielkie pole budowy na kilka miesięcy a może i lat. Coraz częściej, atrakcyjność osiedla zwiększają sami deweloperzy mieszkaniowi.
„Podziemne parkingi, inteligentne domy, ogrodzone osiedle czy specjalne (kolorowe i bezpieczne) place zabaw dla najmłodszych mieszkańców. Realizacja nowoczesnych projektów to obecnie nie tylko mieszkania lokatorskie ale również bogata i atrakcyjna dla mieszkańców infrastruktura osiedla” wypowiedział się przedstawiciel Oriona, dewelopera mieszkaniowego, na rynku pierwotnym w Lublinie.
Jeżeli natomiast interesuje cię zakup mieszkania na rynku wtórnym, warto dodatkowo podpytać sąsiadów bądź dzielnicowego o warunki mieszkaniowe w interesującej nas lokalizacji. Bardzo możliwe, że bez problemu znajdą się osoby, które podzielą się z nami interesującymi informacjami. W ten sposób można łatwo i szybko poznać usterki inwestycji i ciekawostki na temat mieszkańców okolicy. Pozwoli to zweryfikować swoje poglądy i zderzyć je z tym co przedstawił nam właściciel mieszkania bądź agencja zajmująca się jego sprzedażą.
Każdy marzy o tym by jak najszybciej przejść na swoje. Nie ma w tym nic dziwnego, warto jednak pamiętać, że w pewnych sytuacjach, pośpiech może okazać się niewskazany. W końcu nikt nie chce kupić mieszkania, które zamiast wywołać na twarzy uśmiech, sprawdzi na kupujących falę kłopotów.