Ktoś Cię podsłuchuje? Zobacz, jak łatwo sobie z tym poradzić!

Masz przeczucie, że Twój telefon znajduje się na podsłuchu? Spokojnie – istnieją sposoby, by poradzić sobie z tym zagrożeniem. Warto przy tym zweryfikować, czy nie jest to element szerszego ataku na Twoją prywatność.

Jak dowiedzieć się, czy ktoś mnie podsłuchuje i szpieguje?

Bardzo często zdarza się, że informacja o tym, iż jesteśmy podsłuchiwani i szpiegowani, dociera do nas od kogoś bliskiego. Oczywiście nie brzmi ona „zainstalowałem Ci podsłuch i teraz śledzę każdy Twój krok”. Są to subtelne komunikaty – zazwyczaj możemy zauważyć, że ktoś wie coś, czego nie powinien. Jednym z przykładów może być następująca sytuacja: poszliśmy kupić dla bliskiej osoby prezent w sklepie, w którym przeważnie nie bywamy, a potem okazuje się, że ta osoba dokładnie wie, skąd jest ten prezent. W wielu przypadkach to właśnie najbliżsi mogą przyczynić się do ograniczania naszej prywatności, a powodem jest zazwyczaj obawa o zdradę czy potrzeba kontroli. Nie możemy jednak pominąć innych zagrożeń – informacje przechowywane na smartfonie to wartościowy łup dla hakerów i cyberprzestępców.

 

Jeśli czujesz, że ktoś odbiera Ci prywatność i dąży do śledzenia każdego Twojego kroku, zacznij działać szybko i zdecydowanie. To jedyny sposób, by zachować swoje bezpieczeństwo – zarówno wobec bliskich osób, jak i bardziej odległych zagrożeń. Warto podkreślić, że konsekwencje niepowołanego dostępu do informacji mogą być bardzo dotkliwe. Efektem może być na przykład precyzyjna i skuteczna próba włamania do domu czy wykradzenie cennych informacji biznesowych.

Weryfikacja podsłuchu

Aby uzyskać konkretny dowód szpiegowania, można posłużyć się bardzo podstawową metodą – weryfikacją przekierowywania połączeń za pomocą tak zwanego kodu MMI. Wystarczy wybrać numer *#21# w taki sam sposób, jak podczas dzwonienia do konkretnej osoby. Po wprowadzeniu kodu na ekranie pojawi się spis numerów, pod które trafiają Twoje połączenia – w przypadku braku podsłuchu tego rodzaju powinien pojawić się napis „nieprzekierowane”. To prosty sposób, lecz dość ograniczony – nawet jeśli wszystko wydaje się w porządku, Twój telefon mógł paść ofiarą innego ataku.

 

Zawsze warto wykonać dalsze kroki: dobrym pomysłem będzie sprawdzenie za pomocą odpowiedniej aplikacji, czy nie ma innych przesłanek, że jakiś program Cię szpieguje. Oprogramowanie szpiegowskie może aktualnie dawać dostęp nawet do tak zaawansowanych narzędzi jak przechwytywanie ekranu, co w praktyce pozwala na sprawdzenie wszystkiego, co robimy na telefonie. Aby sprawdzić, czy nie grozi Ci bardziej skomplikowany atak na prywatność, warto zainstalować bezpieczny komunikator UseCrypt MessengerOpinie o UseCrypt Messenger są bardzo dobre, zarówno wśród użytkowników jak i ekspertów.

Bezpieczny komunikator to podstawa

Polski komunikator UseCrypt Messenger stawia bezpieczeństwo swoich użytkowników na pierwszym miejscu. Aplikacja bardzo skutecznie chroni prywatne dane osób, które wykorzystują ją do komunikacji. Ze względu na możliwość szyfrowania wiadomości oraz danych aplikacji, a także obecność zaawansowanych narzędzi do wykrywania ataków, UseCrypt Messenger zapewnia kompleksowy zestaw zabezpieczeń. Dzięki temu możemy z łatwością dowiedzieć się, czy niepowołane osoby mają dostęp do naszych wiadomości, a nawet zablokować wymianę informacji w momencie pojawienia się zagrożenia.