Kadry bez monotonii

Z cyklu Ekspert radzi – Darek Gajko o fotografowaniu

Złota rada przy  fotografowaniu – uzbrój się w cierpliwość. Nikt niczego nie potrafi ot tak. Dajcie sobie trochę czasu. Poćwiczcie z własnym aparatem. Ja osobiście polecam różne poradniki w internecie.
Pamiętajcie, że fotografowanie to czysta przyjemność. Postarajmy się więc, aby nasze zdjęcia nie były monotonne. Postarajmy się ująć coś naprawdę nadzwyczajnego, innego. Niech to będzie jeden z tysiąca liści na drzewie, z którego akurat spływa kropla deszczu. Nie tylko fotografujmy standardowe miejsca lecz spróbujmy wyciągnąć z danego regionu, kraju to coś, co dane miejsce wyróżnia..
Pamiętajmy, że bardzo szerokie obiektywy mogą być pułapką monotonnego kadru, pokazanie jak najwięcej wcale nie musi być dobrym pomysłem. Mnogość informacji na zdjęciu potrafi je skutecznie zepsuć. Warto poszukać detali danego miejsca.

Ja uwielbiam wykorzystywać światło. Każda pora dnia ma swoją barwę – poranek, popołudnie, wieczór – te same miejsca fotografowane w różnych porach będą miały zupełnie inny charakter. Ale o tym także warto poczytać i będziemy wiedzieli dlaczego około południa lub w samo  południe nasze fotografie są mniej korzystne.
Jeśli chcemy fotografować modela modelkę warto poszukać zacienionych miejsc, co pozwoli uniknąć  mrużenia oczu i innych niemiłych cieni.

Mam nadzieje że choć troszeczkę Was zdopingowałem do trochę innego, niż do tej pory, spojrzenia na fotografowanie. Życzę udanych kadrów!

Dariusz Gajko

Poniżej zdjęcia, jakie zrobiłem w Muzeum na Majdanku. Starałem się oddać powagę oraz tragizm miejsca.