Jesień – najlepszy czas na oczyszczenie środowiska!

10.10. Jesień to okres, kiedy wiele osób decyduje się na porządkowanie mieszkania – czy to w formie przemeblowania, czy też remontu. Sprzątając, warto pomyśleć też o czystości środowiska naturalnego. Często bowiem przy okazji remontów kupujemy nowy sprzęt RTV i AGD. Warto dowiedzieć się, co zrobić ze starymi urządzeniami.

Przy okazji przeprowadzanych remontów decydujemy się często na wymianę sprzętu domowego. Stare urządzenia stanowią zagrożenie dla ludzi, a przede wszystkim dla środowiska naturalnego. Zawierają bowiem trujące i rakotwórcze substancje – między innymi kadm, azbest czy rtęć. Ich przedostanie się do wody, powietrza czy gleby spowoduje trwałe zanieczyszczenie, które będzie odczuwalne w skutkach przez wiele dziesiątków lat. Z tych powodów warto z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować utylizację elektrośmieci w odpowiednim punkcie.

W polskim prawie obowiązuje bowiem całkowity zakaz wyrzucania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego razem ze zwykłymi odpadami. Obejmuje on wiele rodzajów urządzeń, takich jak małe AGD, komputery, telefony komórkowe, zegarki elektroniczne duże RTV. Nieprzestrzeganie tych przepisów jest zagrożone karą do pięciu tysięcy złotych grzywny. Dlatego też warto zadbać o to, by zutylizować go we właściwy, zgodny z prawem sposób.

Możliwość zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego daje program ElektroEko „Moje miasto bez elektrośmieci”. Dzięki niemu mieszkańcy Ełkumają możliwość bezpiecznego składowania niebezpiecznych odpadów, w efekcie czego chronią swoje  środowisko. Informacja o mobilnych punktach zbiórek dostępna jest w tabeli.

Gdzie w Ełku oddasz elektrośmieci Kiedy
ul. Sikorskiego 13 (parking przy CH Lidl) Każda druga sobota miesiąca
w godz. 9.00-14.00

W przypadku elektrośmieci dużych, takich jak: pralka, lodówka itp. wystarczy zadzwonić pod numer: 2222 333 00 i umówić się na bezpłatny odbiór zepsutych urządzeń z domu lub skorzystać z formularza zamieszczonego na stronie http://elektrosmieci.pl/bezplatny-odbior-elektrosmieci-z-domu.