Jej wysokość Viola Da Gamba

2.10. Już w najbliższą niedzielę 2 października koncertem ” Jej wysokość Viola Da Gamba” zakończymy VIII edycję Ełckich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Podczas tego koncertu, będziemy mieli okazję usłyszeć muzykę gambową, która jest w Polsce niezwykle rzadko wykonywana.

elckie_koncerty_organowe_2016_plakatNa gambach zagra  dla Państwa Gambasada w składzie: Justyna Krusz, Krzysztof Firlus, Mateusz Kowalski. Troje muzyków, którzy nazywają siebie „ambasadorami violi da gamba”, bo ich celem jest popularyzacja tego instrumentu. Podczas koncertu usłyszymy dzieła dawnych mistrzów, które w połączeniu z komentarzami  słownymi muzyków, stworzą niepowtarzalny klimat.

Gambasada to troje muzyków specjalizujących się w grze na violi da gamba. Sami siebie nazywają „gambasadorami”, czyli „ambasadorami violi da gamba”, bo ich celem jest popularyzacja tego instrumentu oraz ciągle rzadko w Polsce wykonywanej muzyki gambowej. Podczas koncertów, dzięki komentarzom słownym, muzycy zwracają uwagę na szeroki kontekst historyczno-kulturowy, w którym występowała gamba. Dzięki dawnej praktyce wykonawczej i swojej – bądź co bądź – XXI-wiecznej wrażliwości muzycznej, Gambasadorzy nie tyle chcą „odtwarzać” dzieła dawnych mistrzów, co je „kreować”, pokazywać ile dobrych emocji i radości mogą one przysporzyć dzisiejszemu odbiorcy muzyki. Muzycy tworzący zespół – Justyna Krusz, Krzysztof Firlus oraz Mateusz Kowalski – są absolwentami i stypendystami uczelni muzycznych w Polsce (Akademia Muzyczna w Katowicach, Akademia Muzyczna w Krakowie), w Holandii (Królewskie Konserwatorium w Hadze) oraz we Francji (Conservatoire de Musique w Grenoble). W zależności od wymogów repertuarowych, występuje w składzie pomniejszonym – jako duet – bądź poszerzonym o innych muzyków grających na instrumentach historycznych. W 2012 zespół zajął pierwsze miejsce na I Międzynarodowym Konkursie Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej w Żorach. W posiadaniu zespołu jest dziewięć gamb różnych rozmiarów – jedna sopranowa, dwie tenorowe oraz sześć basowych.

Program:

Johann Michael Nicolai – Ciacconi
Orlando Gibbons – Fantazja
Tobias Hume – Death, Life
Jean de Saint-Colombe – Concert „Les Batteries”
Jean-Baptist-Antoine Forqueray – Allemande, Courant, Sarabande
Jean Philippe Rameau – fragmenty opery „Castor et Pollux” w aranżacji na trzy viole Johanna Christiana Hesse

Termin:
2 października (niedziela)

Godz. 19.00

Miejsce:

katedra św. Wojciecha