Jakie nici kupić?

Nikt, kto nie pracuje przy niciach nie jest w stanie wyobrazić sobie, ile jest ich rodzajów. Naturalne, syntetyczne, prawo czy lewoskrętne. Każde mają swoje właściwości, swoje przeznaczenie a nawet swoją cenę. Tak jak nici kokosowych nie użyjemy do uszycia poduszki na taborecik, tak nićmi z polichlorowinylu nie zabierzemy się do renowacji barokowych foteli. Nie zrób, więc gafy. Przeczytać informacje z artykułu, zapamiętaj i dopiero wyruszaj na zakupy.

floss-834614_960_720Nici. Temat nudny, jak flaki w oleju. Dla większości nici to nici. Mają różne kolory i podobno jedne są z naturalnych włókien a drugie ze sztucznych. Póki sprzedawca tego nie powie, laik jednak tego nie odróżni. Nie mówiąc o tym, że podobno nici mają różną budowę, która daje im większą lub mniejszą odporność. Każda ma swój skręt, co jest ilością zwojów włókien na określonej długości oraz kierunek skrętu. Lewoskrętne nici wykorzystuje się w fabrykach i na maszynach szybko bieżnych, bo są mocne, a prawostronne rozwarstwiają się, więc wciska się je do szycia amatorom lub do rzeczy niewymagających solidności na lata.

Nici naturalne i sztuczne

Nici naturalne zrobione są z naturalnych włókien – też mi wielka filozofia. Ciekawsze jest jednak to, że to nie tylko włókna bawełniane. Są nici lniane, bambusowe, wełniane, konopne, jutowe, pokrzywowe, drewniane a nawet z abaka, cokolwiek to znaczy. Oczywiście wiskoza i modal to też włókna naturalne. Wszystkie, niezależnie od stopnia skomplikowania nazwy, są drogie i w większości trudnodostępne. Tapicerzy wykorzystują ich, zatem z rozwagą i tylko do szycia mebli drogich jak zboże, bądź do renowacji jakiś starych, ale wyjątkowych gratów.

Nici sztuczne, czyli syntetyczne to nitki zrobione z tablicy mendelejewa. Są nici, poliestrowe, poliamidowe, poliakrylonitrylowe, polichlorowinylowe, polipropylenowe i poliuretanowe. Można je kupić wszędzie, w każdym kolorze i za małą cenę. Są wytrzymałe, rozciągliwe, mniej lub bardziej i zazwyczaj bardzo wytrzymałe. Jeśli więc nie jesteś dygnitarzem, który siedzi na Ludwiku XVI polecamy nici sztuczne. Co ważniejsze, niektóre nawet mogą świecić w ciemności. Są za to ładne, nie płowieją i dobrze zlewają się z tkaninami tapicerskimi, również z ich chińską podróbką.

Nici sztuczne, dzielą się też na 3 rodzaje. Trudno to napisać zrozumiale, więc przytoczę nico specjalistycznego bełkotu.

    1. Nici odcinkowe – wytwarzane są z mocno skręconych i krótkich włókien ciętych, co daje nić elastyczną, choć nieco sztywną, polecaną do stosowania w elementach stałych, nienaprężających się podczas użytkowania mebla
    2. Nici rdzeniowe – mają poliestrowy rdzeń z otoczką zrobioną z mocno skręconych włókien ciętych. Nici te są gładkie, elastyczne i mocne. Przez to polecane są do stosowania w fabrykach i na maszynach szybkobieżnych
    3. Nici filamentowane – są sprężyste i chropowate. Mają:
      • Nici z włókien pojedynczych – do szycia i podszywania
      • Nici z kilku włókien i o gładkiej powierzchni – nie zrywają się tak łatwo, nie przecierają się i są polecane do pikowań i mocnych przeszyć
      • Nici z teksturą powierzchniową – grube i idealne do pikowania oraz doszywania guzików tapicerskich

Na co patrzeć przy kupnie nici?

Jeśli już ktoś da radę przyswoić wiedzą, a nawet ją zastosować, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy chęci zakupu pierwszych szpul.

Odpowiednie nici do tapicerek są:

  • ładne
  • dopasowane kolorem do materiału
  • mają równą powierzchnię – pamiętajcie, prawoskrętne są dla amatorów, bo się zahaczają i zrywają
  • są odporne na rozerwania, przetarcia, nagrzewanie, promieniowanie, moczenie itd.
  • mają wysoki współczynnik szwalności
  • i odpowiednią grubość, zależną od sposobu szycia, użytej maszyny a, przede wszystkim, rodzaju materiału. Serafil i synton przeszyjesz nićmi 10, 15, 20, 30, 40, 60, skóry zszyjemy 30 i 40, poliestry na overlockach przeszyjemy 120 i 250 a stębnówka najlepiej będzie pracowała na niciach 10, 15 oraz 20.

Gdy będziesz to wszystko wiedział, przyniesiesz do domu czy pracy nici idealna a pracownicy cię ozłocą. Zapamiętaj, więc te informacje.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Hurtownia Tapicerska Akces w swojej ofercie posiadająca również nici tapicerskie: hurtownia-akces.pl/nici