Jaki podkład do cery tłustej i mieszanej będzie najlepszy?

Cera tłusta i mieszana to typy skóry, które sprawiają najwięcej niedogodności, jeżeli chodzi o makijaż. Ich posiadaczom trudno jest znaleźć odpowiednie kosmetyki, które ukryją co rusz pojawiające się niedoskonałości oraz zmatują skłonną do błyszczenia skórę. W artykule znajdziesz podpowiedź, czym kierować się podczas wyboru podkładu do twarzy, który jednocześnie upiększy cerę i zadba o nią pod kątem pielęgnacji!

makeup-1261337_640 (1)Problematyka skóry tłustej i mieszanej

Na samym początku przybliżymy Ci problematykę i cechy charakterystyczne skóry tłustej i mieszanej. Pomoże Ci to zrozumieć, dlaczego pewnych kosmetyków lepiej nie stosować, a na których się skupić, aby poprzez makijaż zadbać o cerę i przybliżyć ją do ideału skóry normalnej. Otóż cera tłusta cechuje się częstym przetłuszczaniem, błyszczeniem, świeceniem, widocznością rozszerzonych porów, skłonnością do pojawiania zanieczyszczeń. Z kolei mieszana wykazuje te same cechy, jednak tylko na obszarze strefy T (czoło, nos, broda), a na policzkach jest sucha. Bardzo często w obu przypadkach pojawia się trądzik, a z czasem pozostałości po nim – przebarwienia i blizny, które także są charakterystycznymi objawami dla skóry tłustej i mieszanej.

Najlepsze i najgorsze podkłady

Wiele osób popełnia błąd, wybierając silnie kryjące fluidy, aby skutecznie przykryć niedoskonałości, które im przeszkadzają. Niestety takie podkłady zazwyczaj są bardzo ciężkie, gęste i zawierają nieodpowiedni skład (alkohol, brak minerałów), co z czasem tylko zaostrza niechciane dokuczliwości – świecenie i błyszczenie twarzy, zanieczyszczenia. Dzieje się tak dlatego, że zbyt ciężki podkład obciąża skórę, zapycha pory, uniemożliwia swobodną cyrkulację tlenową, a to z kolei przyczynia się do zaostrzenia niechcianych objawów.

To dlatego należy wybierać podkłady nie tyle kryjące, co przeznaczone do makijażu skóry tłustej i mieszanej. Pozbawione są one alkoholu, a wyposażone w cenne witaminy, minerały i filtr chroniący przed słońcem. Taki skład pozwala skórze oddychać, a delikatna konsystencja kryje niedoskonałości i matuje skłonną do świecenia się cerę.

Podkład kryjący do cery trądzikowej

Tak jak wspomnieliśmy na początku, skórze tłustej i mieszanej, bardzo często towarzyszy trądzik. Pojawia się on zazwyczaj w okresie dojrzewania i może przybierać delikatniejszą lub bardzo ostrą odmianę. Wówczas wybieraj podkłady przeznaczone stricte do cery trądzikowej. Fluidy takie zawierają czynnik antybakteryjny, który obok działania matującego, dodatkowo wykazuje leczniczy wpływ. To niezwykle cenna cecha, ponieważ uniemożliwia rozprzestrzenianie się trądziku po całej twarzy.

Po okresie dojrzewania trądzik zazwyczaj znika, a wraz z nim skóra przeistacza się w normalną. Często jednak nadal pozostaje tłusta lub mieszana, tyle że bez trądziku; a czasami niestety trądzik utrzymuje się na długo po dojrzewaniu i wówczas nazywany jest trądzikiem dorosłych. Każdą z tych przypadłości należy rozpatrzyć indywidualnie. Jeżeli Twoja cera przeszła okres dojrzewania i jest już normalna – koniecznie zmień podkład, który będzie przeznaczony do tego typu skóry, czyli ukryje pozostałości po trądziku, jakimi są blizny, plamy i przebarwienia. Z kolei, gdy jako dorosły walczysz z trądzikiem, zadbaj o fluid kryjący do cery dojrzałej i trądzikowej, który z pewnością będzie zawierał czynnik przeciwzmarszczkowy i nieco inne składniki aktywne, jak gdyby przeznaczony był do cery trądzikowej dla młodzieży. Dodatkowo nie zapominaj, że nawet bardzo dobry podkład kryjący nie jest w stanie zagwarantować Ci kompleksowej ochrony i pielęgnacji Twojej skóry. Dlatego też zadbaj o to, aby obok stosowania właściwego fluidu, zadbać o higienę skóry, co skutecznie wpłynie na lepsze działanie podkładu, a Twoja cera automatycznie stanie się zdrowsza!