Jak zrobić ładne i trwałe meble ogrodowe?

Zakup ładnych i wygodnych mebli do ogrodu to spory wydatek. Część osób decyduje się na samodzielne wykonanie takiego wyposażenia. Jak się do tego zabrać i czy jest to dobre rozwiązanie?

Estetyczne meble do ogrodu to na pewno dobra inwestycja. Jeśli ich zakup przekracza czyjeś możliwości finansowe, można zainwestować czas i spróbować samodzielnie zaprojektować oraz wykonać meble, spełniające wszystkie wymagania oraz stosunkowo tanie. Jak zrobić meble ogrodowe, które będą jednocześnie ładne i wygodne?

Najlepsze materiały na meble ogrodowe

Dobry materiał, z którego zostaną wykonane meble ogrodowe, powinien charakteryzować się przede wszystkim wystarczającą trwałością. Trzeba liczyć się z tym, że takie elementy wyposażenia będą wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Jednocześnie liczy się także estetyczny wygląd, który będzie się dobrze komponować z pozostałymi elementami znajdującymi się w otoczeniu domu. Oczywiście w przypadku samodzielnej pracy nad takimi meblami należy zdecydować się na materiał, który będzie stosunkowo łatwy w obróbce.

Metal

Wykonanie mebli z metalu to na pewno zadanie dla osób, które posiadają pewne umiejętności obróbki tego materiału oraz dysponują odpowiednimi narzędziami. Jednocześnie dobrze zrobione metalowe meble do ogrodu są estetycznym i uniwersalnym rozwiązaniem. Cechuje je przede wszystkim bardzo duża trwałość oraz prosta, mało kosztowna renowacja. Dlatego osoby, które potrafią sobie poradzić z obróbką metalu, mogą zastanowić się nad wykorzystaniem tego materiału przy robieniu mebli. Jeśli jest to zbyt trudne zadanie, warto także zastanowić się nad kupnem gotowych metalowych części.

Drewno

Drewno to materiał, po który sięga wielu majsterkowiczów. Powód jest bardzo prosty – łatwo poddaje się obróbce. Przy odrobinie umiejętności bez problemu można je ciąć na dowolne fragmenty, zgodnie z potrzebami konkretnego projektu. Jednocześnie dobre drewno jest dostępne w dosyć przystępnej cenie, dlatego wykorzystanie takiego materiału będzie stosunkowo ekonomicznym rozwiązaniem. Chociaż drewno można łatwo obrabiać, trzeba jednak pamiętać o tym, że także praca z tym materiałem wymaga pewnych umiejętności oraz wiedzy. Należy wybrać odpowiedni gatunek drewna, a także dobre preparaty do impregnacji.

Inne materiały

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w meblach ogrodowych wykorzystać również inne rozwiązania. Na pewno można sięgnąć po szkło, które dobrze sprawdzi się w połączeniu z metalem oraz pozwoli na stworzenie naprawdę gustownych i eleganckich mebli. Jednak podobnie jak w przypadku innych materiałów, w tym celu należy dysponować odpowiednimi umiejętnościami oraz narzędziami.

Jak zrobić meble?

Przede wszystkim przed przystąpieniem do pracy nad meblami należy skompletować wszystkie potrzebne narzędzia oraz materiały. Osoby, które lubią majsterkować i posiadają własny warsztat na pewno mają ułatwione zadanie. Bardzo duże znaczenie ma także dokładne przemyślenie projektów. W końcu tego typu meble muszą być nie tylko trwałe, ale także praktyczne i wygodne.

W czasie robienia mebli ogrodowych należy przede wszystkim zwrócić dużą uwagę na precyzyjne wykonanie wszystkich elementów. Dzięki temu gotowe stoliki, czy krzesła będą estetyczne oraz zapewnią komfortowy wypoczynek.

Dlaczego warto się tym zająć?

Zrobienie mebli do ogrodu wymaga zainwestowania czasu i energii, jednak ma także całkiem sporo zalet. Przede wszystkim na takie rozwiązanie mogą zdecydować się osoby, które mają konkretny pomysł na to, jak powinny wyglądać meble, które znajdą się w ich ogrodzie. Chociaż na rynku można znaleźć wiele różnych ciekawych propozycji, jednak nie oznacza to, że każdy znajdzie projekt, który będzie mu odpowiadać i jednocześnie będzie dostępny w przystępnej cenie.

Na pewno jest to także sposób na oszczędność. Nie da się ukryć, że koszt zakupu solidnych, dobrze wykonanych mebli ogrodowych jest stosunkowo wysoki. Jednocześnie zakup produktów gorszej jakości zazwyczaj po prostu nie ma większego sensu. Meble znajdujące się na zewnątrz są dużo bardziej narażone na różne uszkodzenia, dlatego w ich przypadku trwałość ma kluczowe znaczenie. Jednocześnie niezbyt staranne wykonanie i kiepskie materiały sprawiają, że takie wyposażenie po prostu nie jest wygodne. Dlatego może okazać się, że wykonanie mebli będzie najlepszym sposobem na dobrą jakość w niskiej cenie.

Trzeba także brać pod uwagę fakt, że niektóre osoby po prostu lubią majsterkować, a zrobienie mebli będzie dla nich przyjemnym sposobem na spędzenie czasu lub na relaks po pracy. Jednocześnie możliwość wypoczywania w samodzielnie zrobionym fotelu jest na pewno źródłem sporej satysfakcji.

Nie każdy sobie poradzi

Oczywiście samodzielne wykonanie własnych mebli do ogrodu ma także swoje wady. Przede wszystkim warto się zastanowić, czy jest to w ogóle w zasięgu możliwości. Dobre meble do ogrodu powinny wyróżniać się głównie bardzo dużą odpornością na działanie warunków atmosferycznych, ale muszą być także po prostu ładne i wygodne.

W celu wykonania tego typu mebli należy dysponować odpowiednimi narzędziami, które umożliwią wykonanie wszystkich koniecznych prac. Jednocześnie należy także posiadać pewne umiejętności manualne oraz zwykłą smykałkę do takich zajęć. Obróbka różnych materiałów będzie wymagała sprawnego posługiwania się wieloma różnymi narzędziami, a także dosyć dużego poczucia estetyki. Tylko dzięki temu uda się osiągnąć naprawdę zadowalający efekt, a przygotowane meble będą odznaczać się ładnym wyglądem.

Chociaż przygotowanie takich mebli może być sporo tańsze niż zakup gotowych rozwiązań w sklepie, trzeba się liczyć z tym, że osoby, które nie mają wprawy i odpowiedniej wiedzy mogą po prostu zmarnować część zakupionych materiałów. Niestety w najgorszym przypadku źle zrobione meble będą nadawały się do wyrzucenia, a cały wysiłek pójdzie na marne.

Czy warto?

Przed rozpoczęciem pracy nad własnymi meblami warto zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście warto jest poświęcić na to czas. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to łatwe zadanie, a w trakcie pracy można popełnić sporo różnych błędów. Zakup materiałów i narzędzi jest tańszy niż kupno gotowych produktów, jednak w przypadku błędów trzeba liczyć się z tym, że część lub  nawet całość zainwestowanych pieniędzy zostanie zmarnowana.

Zrobienie mebli do ogrodu jest na pewno zadaniem dla osób, które dysponują odpowiednią ilością czasu, posiadają przydatne narzędzia oraz mają przynajmniej minimalną wiedzę na temat tego typu prac. W przeciwnym wypadku może okazać się, że zakup gotowych rozwiązań jest bardziej opłacalny.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.