Jak zdrowo i skutecznie zrzucić kilogramy po ciąży?

Istnieje powszechny pogląd, że kobieta w ciąży powinna „jeść za dwoje”. Niestety często konsekwencją takiego postępowania jest problem  z powrotem do sylwetki sprzed ciąży. W czasie ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele zmian, a trwałe wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych jest niezwykle istotne, aby być zdrową i pełną energii mamą.

Pomimo, że po ciąży tracimy pewną wagę (produkcja pokarmu to spory wydatek energetyczny), zbędne kilogramy nadal pozostają. Aby odchudzanie okazało się efektywnym i skutecznym procesem, musimy dostosować się do zasad racjonalnego żywienia. Powinnyśmy jednak zapomnieć o restrykcyjnych głodówkach. Nieodpowiednio dobrana dieta może bowiem łatwo spowodować bardzo niekorzystny dla zdrowia efekt jo-jo. – Kurację odchudzającą możemy rozpocząć wyłącznie po zakończeniu karmienia piersią. Ważne jest, aby posiłki spożywać regularnie, jeść częściej, ale mniejsze porcje i w żadnym wypadku nie dojadać po dziecku. Produkty dla dzieci bywają bowiem wysokokaloryczne – mówi Karolina Grajewska, dietetyk z Centrum Naturhouse Ełk.

Kilka zasad, które każda młoda mama powinna stosować


  • Zrób zapasy ze zdrowych produktów

Kup różne warzywa, owoce  świeże i suszone, nasiona i orzechy oraz jogurty naturalne. Mając je zawsze pod ręką, nie będziesz musiała martwić się o szybkie zaspokojenie głodu i skomponowanie zdrowego posiłku. Obierz mandarynkę, wrzuć do jogurtu, dodaj kilka orzechów i  pełnowartościowe II śniadanie gotowe! Warto zawsze mieć w domu jajka, filet z kurczaka czy ryby morskie. Bazując na tych produktach oraz  produktach pełnoziarnistych, szybko wrócisz do swojej masy ciała.

  • Jedz kilka małych posiłków dziennie

Jeść trzeba i to kilka razy dziennie. Jedz często, ale nieduże porcje, najlepiej w odstępach 3-4 godzin (włącz alarm w telefonie z przypomnieniem). Jeśli brakuje Ci czasu na przyrządzanie codziennie innego  posiłku, gotuj jednorazowo większą ilość, dziel na porcje i zamrażaj. W każdej chwili będziesz miała dostęp do przygotowanej porcji obiadu.

  • Nie zapomnij o śniadaniu

„Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia” – powtarzają wszyscy do znudzenia, ale mają rację. Odpowiednio skomponowane śniadanie powinno dostarczyć ok. 25-30% dziennej racji pokarmowej i ma duże znaczenie dla naszego zdrowia, kondycji umysłu, a także dla utrzymania szczupłej sylwetki. Daje energię na cały dzień i zapobiega podjadaniu pomiędzy posiłkami. Aby mieć energię do opieki nad maluszkiem pamiętaj, że śniadanie jest najważniejsze!

  • Węglowodany nie na wieczór

Aby zrzucić zbędne kilogramy zrezygnuj z makaronu, pieczywa, ziemniaków, ryżu i kaszy na kolacje. Węglowodany najlepiej jest jeść w pierwszej połowie dnia –  są głównym źródłem energii.  Wieczorem sięgaj po warzywa i białko np. sałatka z jajkiem, z tuńczykiem czy z filetem z kurczaka.

Wsparcie dietetyka

Gdy nie możesz poradzić sobie z nagromadzonymi w czasie ciąży kilogramami, zgłoś się po pomoc do wykwalifikowanego dietetyka, który doradzi, jak bezpiecznie dla zdrowia poprawić sylwetkę oraz nastrój. Specjalistę znajdziesz w Centrum Dietetycznym Naturhouse Ełk: www.naturhouse.elk.pl. Pamiętaj, że zadowolona z siebie i radosna mama to również szczęśliwe i spokojne dziecko.