Jak zachować białe zęby?

Białe zęby zdecydowanie dodają nam pewności siebie i sprawiają, że wyglądamy atrakcyjniej i młodziej. Sposobów na wybielanie zębów jest kilka, warto jednak wcześniej zapoznać się z naturalnymi sposobami, które pomogą poprawić ich kondycję.

Uśmiech na twarzy prezentuje się o wiele lepiej ze śnieżnobiałymi zębami, prawda? Co zrobić, by naturalnie zęby wybielić i cieszyć się z tego efektu jak najdłużej?

Rodzaje przebarwień zębów

Zęby mogą zmienić kolor pod wypływem czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych. Zewnętrzne spowodowane są w głównej mierze złą dietą – nadmiernych spożywaniem kawy, herbaty, czerwonego wina czy paleniem papierosów. Wewnętrzne, które są bardziej problematyczne w wybielaniu, najczęściej wynikają z  przyjmowania antybiotyków, starzenia się zębów czy nadmiernego przyjmowania fluoru w młodym wieku.

Chociaż w przypadku przebarwień zewnętrznych wystarczy  zadbać o odpowiednią dietę oraz czy higienę jamy ustnej, to w przypadku wewnętrznych – konieczna będzie wizyta w specjalistycznym gabinecie, w którym konieczny będzie zabieg wybielania.

Zmiana diety i nawyków żywieniowych

Pierwszym ze sposób wybielania zębów jest odpowiednia dieta. To co jemy, ma silny wpływ na to, jak wygląda nasze uzębienie. Spożywanie niektórych twardych owoców czy warzyw takich jak jabłka, gruszki, marchew czy kalafior działa ścierająco, czyli każde gryzienie usuwa przy okazji  zanieczyszczenia powstające na zębach. Dodatkowo mają one właściwości stymulujące produkcje śliny, a jak wiadomo – zapobiega ona powstawaniu płytki nazębnej, do której bardzo łatwo przywiera brud.

Dieta wybielająca zęby

To co jemy i to co piejmy ma ogromny wpływ na kolor naszych zębów. Od zarania dziejów mówi się o tym, że palenie papierosów, piecie kawy i herbaty oraz czerwonego wina mocno je zanieczyszcza i pozbawia naturalnej białości. Ile w tym jest prawdy?

Pod mikroskopem ząb wygląda jak gąbka. Produkty barwiące przedostają się do tych otworów i po pewnym czasie – zabarwiają je na ciemniejszy kolor. Żeby cieszyć się białymi zębami – w diecie musimy unikać jedzenia produktów barwiących. Od powszechnie znanych – kaw, herbat czy wina, należy dodać również  coca colę. Jest to produkt najbardziej niebezpieczny dla naszych zębów. To ona powoduje, że na ściance zęba te otwory się powiększają i zabarwienie jest jeszcze większe.

Właściwości wybielające produktów spożywczych

Wśród produktów, które mogą nam pomóc w wybielaniu zębów na pewno trzeba uwzględnić owoce i nabiał.  Do owoców, które mają właściwości wybielające na pewno należą wszelkie cytrusy. Kwas, który jest w nich zawarty oprócz tego, że nam je rozjaśni, dodatkowo zniszczy bakterie, które prowadzą do psucia się zębów. Polecamy również sięgać po truskawki,  które dzięki kwasowi melaniny, również pomagają  uzyskać efekt białego uśmiechu.

Jeżeli chodzi o nabiał – takie właściwości znajdziemy m.in. w jogurcie czy twarogu. Jogurt pomoże  nam ochronić się przed atakiem szkodliwych kwasów, a twaróg – zwiększy produkcję śliny.

Wybielające pasty do zębów

Powszechnie stosowanym wybielaczem zębów jest odpowiednia pasta do zębów. Na rynku dostępne jest kilka rodzajów. Na co powinniśmy zwracać uwagę przy ich wyborze?

Najpopularniejszym dodatkiem do pasy wybielającej jest krzemionka. Jest to składnik, który opiera swoją skuteczność na mechanicznym usuwaniu zanieczyszczeń, czyli na ich starciu. Tutaj należy jednak uważać na to, by nadmierne ścieranie nie wpłynęło negatywnie na nasze szkliwo.

Inne pasty oparte są dodatkowo na związkach roślinnych bądź chemicznych, które usuwają brud wchodząc z nim w reakcje. Można ich używać codziennie.

Jeżeli podstawowe metody wybielające zęby – zawiodą, pozostaje nam tylko udanie się do gabinetu stomatologicznego, w którym lekarz dobierze nam najlepszy sposób na uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu.

Współpraca
przygotowanie artykułu wspiera Cefarm24.pl – apteka internetowa, która zdrowo Cię zaskoczy!