Jak wynająć idealny bus – krótki poradnik

Wynajęty autobus przydaje się w wielu różnych sytuacjach. Jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku wyjazdów grupowych, ale może okazać się również niezbędny do przewiezienia gości weselnych. Oczywiście warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby tak, aby wybrać najbardziej odpowiedni pojazd.

Cel podróży i liczba pasażerów

Wynajem busów to usługa świadczona przez wiele firm. Mają one w swojej flocie pojazdy różnej wielkości – od niewielkich busów po duże autokary. W przypadku niedużej grupy zdecydowanie lepiej wybrać mniejszy środek transportu, ponieważ przełoży się to na odczuwalnie niższe koszty takiego przedsięwzięcia. Z drugiej strony nie można również lekceważyć komfortu i bezpieczeństwa, zwłaszcza w trakcie podróży na dłuższy dystans, dlatego każdy podróżny powinien mieć swoje miejsce.

Koszty wynajmu busów będą uzależnione w dużej mierze od pokonanego dystansu, ale również od czasu wynajmu. W przypadku dłuższej wycieczki można liczyć na to, że koszty staną się bardziej korzystne, ponieważ taka sytuacja jest opłacalna z punktu widzenia firmy zajmującej się wynajmem.

Kierowca

Wynajem busa na nic się nie przyda bez odpowiedniego kierowcy. Dlatego należy brać pod uwagę także koszty związane z opłaceniem osoby prowadzącej pojazd oraz jego potrzeby. Należy między innymi brać pod uwagę koszty wyżywienia i noclegów kierowcy, które mogą mieć spore znaczenie w przypadku kilkudniowego wyjazdu. Takie wydatki pokrywa organizator.

Konieczne jest również uwzględnienie czasu pracy kierowcy. Takie kwestie są regulowane przez prawo i mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo. Kierowca musi robić przerwy w czasie jazdy, a w przypadku dłuższej trasy, na przykład wyjazdu za granicę, należy zatrudnić również zmiennika.

Na co zwracać uwagę?

Niestety nie każda firma, która oferuje wynajem busów, jest tak samo rzetelna. Dlatego przed wyruszeniem w drogę należy upewnić się w kilku kwestiach. Kluczowe znaczenie mają miedzy innymi dokumenty dopuszczające dany pojazd do jazdy, które stanowią potwierdzenie jego stanu technicznego. Trzeba także upewnić się, że w pojeździe znajduje się gaśnica, apteczka oraz trójkąt. Niestety wypadki mogą zdarzyć się w czasie każdej podróży, dlatego należy się odpowiednio przygotować także do takich sytuacji.

Nie wolno także zapominać o kierowcy, który powinien być wypoczęty i trzeźwy. Na szczęście przypadki kierowców znajdujących się pod wpływem alkoholu to w tej chwili rzadkość, ale mimo wszystko lepiej się upewnić niż ponosić niepotrzebne ryzyko.

Wygoda czy cena?

Zawsze w przypadku organizacji różnych wyjazdów może pojawić się pokusa obniżenia kosztów związanych z transportem, czy noclegiem. W końcu zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można wydać na ciekawe atrakcje lub przedłużenie pobytu. Na pewno nie należy jednak przesadzać w tym zakresie. Wynajem busów umożliwia znalezienie naprawdę wygodnych, nowoczesnych pojazdów, które doskonale nadają się do długich tras. Na krótszych dystansach, gdy jazda będzie mniejszym obciążeniem, można zdecydować się na pewne oszczędności.

Na pewno dużym ułatwieniem będzie szeroki wybór różnych usług w zakresie wynajmu busów. Nie ma większych problemów ze znalezieniem tego typu ofert, a na rynku działa wiele firm. Dlatego uda się znaleźć zarówno komfortowy autokar na zagraniczny wyjazd, jak i busa, który sprawnie dowiezie gości weselnych z kościoła. Standardy usług w tym zakresie nieustannie się podnoszą. Firmy inwestują w nowoczesną flotę, ale także zwracają dużą uwagę na aspekty związane z bezpieczeństwem podróżnych.

Materiał stworzony dla Emilbus, spółki oferującej wynajem busów w Szczecinie, Świnoujściu i Kamieniu Pomorskim.