Jak w prosty sposób założyć ogród wertykalny

Zieleń nie tylko zachwyca, ale także ma korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Rośliny zielone doskonale pochłaniają dwutlenek węgla i zwiększają wilgotność w nadmiernie wysuszonych pomieszczeniach (centralne ogrzewanie). Nie zawsze jednak dysponujemy odpowiednią ilością miejsca lub własnym ogrodem.

ogrodOgrody wertykalne

Tym mianem określa się wszystkie aranżacje roślinne o charakterze pionowym. Mogą być one umieszczane na zewnątrz lub w pomieszczeniach.

Zasada ogrodów wertykalnych oparta jest na specjalnych systemach zapewniających łatwy montaż odpowiednich konstrukcji. Do uprawy w ogrodach wirtualnych doskonale nadają się wszelkie gatunki bluszczy, mchów oraz ziół. Z tych roślin można tworzyć dowolne kompozycje.

Ogrody wertykalne mogą pełnić ozdobę mieszkań (nawet o małej powierzchni), restauracji, hoteli, banków. Ich utrzymanie jest bardzo proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Jak założyć ogród wertykalny

Założenie ogrodu wertykalnego jest niezwykle proste, nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy sporządzić z listewek kratownicę o odpowiednich wymiarach i zamontować do niej moduły PixelGarden. W zależności od typu modułu (różnią się wielkością doniczek) na 1 m2 potrzeba od 18 do 40 szt. modułów. Zaletą PixelGarden jest możliwość rozbudowywania konstrukcji w miarę potrzeb. System wyposażony jest w specjalny wąż nawadniający i kroplowniki, które zapewniają odpowiedni poziom nawodnienia, dzięki temu pielęgnacja kwiatów jest bardzo prosta.

Ogrody wertykalne nie tylko stanowią niewątpliwą ozdobę pomieszczeń, ale znacznie ograniczają powierzchnię, którą trzeba przeznaczyć pod kwiaty. Na 1m2 mieści się od 36 do 80 doniczek. Tradycyjne doniczki wymagałyby znacznie większej ilości miejsca i wymagałyby dużo większej ilości czasu na podlewanie.

Ścianki mobilne

Ścianki mobilne oparte są na montażu systemu PixelGarden na przenośnych konstrukcjach. Zastosowanie kółek jezdnych ułatwia przesuwanie ścianek między pomieszczeniami. Dzięki temu można w bardzo krótkim czasie zmienić aranżację wnętrza lub oddzielić poszczególne przestrzenie. Ścianki mobilne stanowią nie tylko piękną dekorację, ale także doskonale wyciszają, co zapewnia intymność pomieszczeń.

Garden Grid

To bardzo praktyczny system mający zastosowanie w aranżacji zielonych parkingów, lądowisk, torów tramwajowych oraz różnego rodzaju nasypów. Ma szerokie zastosowanie w projektowaniu obiektów sportowych i ogrodów. Płyta trawnikowa bardzo dobrze wpływa na stabilizację gruntu i jego efekt wizualny.

Garden Art

To propozycja dla klientów, którzy cenią sobie indywidualizm. Ręcznie zdobione obudowy PixelGarden stanowią ich efektowną dekorację. Szczególnie pięknie prezentują się jako ozdoba domowych zielników. Zielniki nie wymagają dużych modułów. Wystarczy kilka doniczek, by zapewnić sobie świeże zioła o każdej porze roku. Dodatkową zaletą jest piękna prezentacja ziół w pixelach.

Ogrody wertykalne to bardzo szerokie pojęcie, dotyczy ono zarówno aranżacji przestrzeni zewnętrznych (prawdziwe ogrody), jak i przestrzeni wewnętrznych (ogrody umowne). Najistotniejszą ich cechą jest możliwość zainstalowania nawet w niewielkich pomieszczeniach. Zieleń, nawet najskromniejsza, zawsze pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Autor:
Artykuł został przygotowany przez firmę Garden Spot specjalizującej się w produkcją modułów do tworzenia ogrodów wertykalnych.