Jak przenieść się w czasie – czyli pomysł na weekend

Zbliża się kolejny wolny weekend? Na pewno zastanawiacie się co sobie na ten czas zaplanować? Czy poleniuchować w domowych pieleszach, a może wybrać się coś zwiedzić? Ale co?
Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych propozycji, które mogą Was zainspirować jednak do wyjścia z domu.

Dla osób zainteresowanych kulturalną rozrywką w dobrym stylu i chcących się przenieść w przeszłość- polecamy weekendowe wyjście nie tylko do muzeum. W większych miastach możemy spotkać spory wybór tego typu instytucji, w których co jakiś czas pojawiają się nowe, tematyczne wystawy, ale również trwają stałe ekspozycje. Do Muzeum Etnograficznego wybiorą się osoby zainteresowane sztuką ludową, folklorem, dawnymi zwyczajami i sposobem życia ludności zamieszkującej nasze ziemie. Miłośnik wojskowości wybierze dla siebie Muzeum Militariów, w którym będzie mógł obejrzeć broń zebraną od najstarszej: epoki kamienia, okresu brązu, średniowiecza aż do XVII w., kolekcję hełmów wojskowych oraz zbroje rycerskie. Dla najmłodszych muzea organizują ciekawe lekcje muzealne, mające na celu połączenie dobrej zabawy z oswojeniem się dzieci z kulturą i sztuką, także z dawnych lat. Ostatnimi czasy bardzo modne stały się organizowane cyklicznie imprezy kulturalne pod nazwą „Noc muzeów”. Polegają one na udostępnieniu muzeów, galerii oraz innych instytucji kultury dla zwiedzających w godzinach nocnych w wyznaczonych wcześniej dniach. Pod hasłem „Nie spać, zwiedzać!” przyciągają naprawdę tłumy chętnych. Miłośnicy malarstwa z pewnością wybiorą się do Galerii Sztuki, albo na wystawę grafiki, czy wernisaż obrazów, aby podziwiać prace i dorobek tych znanych i mniej znanych artystów.

Alternatywą są imprezy kolekcjonerskie!

My jednak proponujemy Państwu wybranie się gdzieś zupełnie indziej, a mianowicie na jarmark staroci. To miejsce, gdzie można znaleźć wszystko…Tysiące pięknych rzeczy m.in. antyczne meble, malowidła, zegary, dawna broń, oryginalne figurki, drobne przedmioty kolekcjonerskie typu: znaczki, monety, widokówki, stare fotografie; cacuszka ze szkła
i porcelany- niekiedy nawet całe komplety, książki, srebra itp. Takie miejsce to istna kopalnia skarbów. Jeśli chcemy złowić prawdziwą perełkę i konkurować z zawodowcami musimy być już o samym świcie. Jest to także świetna okazja do potargowania się
z handlarzami, a przede wszystkim do uzupełnienia swoich kolekcji o niepowtarzalne „perełki”. Wiele z nich, pozostawało dawno zapomnianymi w czeluściach starego garażu, czy na strychu, a dziś może odzyskać nowe życie wspaniale komponując się we współczesnym wnętrzu, nadając mu ponadczasowego charakteru i niesamowitego klimatu.

Na co zwrócić uwagę?

Trzeba jednak pamiętać, że oferowane wyroby nie zawsze są oryginalne- często to przedmioty stylizowane lub kopie, dlatego zalecamy szczególną rozwagę przy zakupie drogich eksponatów Chcąc zainwestować bezpiecznie polecamy odwiedzić renomowane antykwariaty stacjonarne i internetowe, na których można w tej kwestii polegać otrzymując nawet Certyfikat Autentyczności dla danego antyku.

Atrakcja dla dużych i małych.
Warto przespacerować się całą rodziną po takich miejscach i po prostu popodziwiać bogate zbiory wystawców kolekcjonowane od lat, które chcą zaprezentować i nam o nich opowiedzieć. Dla tych osób handel starociami to nie tylko hobby, ale całe życie, któremu poświęcają się bez reszty. Dzieci przeniosą się w dawne czasy rycerzy i pradziadków poprzez poznanie przedmiotów codziennego użytku np. drewnianą maselnicę, metalowe żelazko czy zabytkowe koło od wozu. Takie starocie znajdują się na każdym targu, a opowieść o nich na pewno rozbudzi dziecięcą wyobraźnię. Giełdy staroci odbywają się cyklicznie najczęściej w weekend w stałym miejscu (terminy imprez kolekcjonerskich dostępne są w internetowych kalendarzach). Na tego typu imprezach można kupić nie tylko stare przedmioty, ale też cenne rękodzieło np. unikatową biżuterię, czy ręcznie wyrabianą ceramikę

Serdecznie zapraszamy do uczestniczenia w tego typu antykwarycznej przygodzie. To gratka nie tylko dla miłośników staroci i pasjonatów, ale dla całej rodzinny.

Artykuł przygotowali miłośnicy staroci pracujący na co dzień w sklepie internetowym Antyczek – oferującym oryginalne antyki.



1 komentarz

  1. Agata
    28 maja, 2015 @ 20:25:58

    Ja gdy szukam terminów takich okolicznosciowych imprez korzystam z kalendarium giełd staroci na kochamantyki.pl