Jak przebiega rehabilitacja po alloplastyce stawu biodrowego?

Postępujące z wiekiem procesy degeneracyjne toczące się w obrębie stawu biodrowego mogą prowadzić do jego zwyrodnienia. Obrzęk i ból w trakcie chodzenia czy nawet podczas spoczynku, wrażenie skrócenia obolałej kończyny mogą być symptomami zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej. Ratunkiem dla tych chorych jest zabieg endoprotezy stawu biodrowego, który eliminuje nie tylko objawy, ale i przyczynę, która prowadzi stopniowo do upośledzenia codziennego życia pacjenta.

3-1Staw biodrowy jest stawem kulistym, dzięki czemu umożliwia on wykonywanie ruchu w wielu płaszczyznach. Poza zginaniem i prostowaniem, odpowiada on za ruchy rotacyjne oraz przywodzenia i odwodzenia kończyny dolnej.

Staw biodrowy utworzony jest przez głowę kości udowej oraz znajdująca się w kości miednicznej panewkę, w której głowa kości udowej jest osadzona. Zarówna powierzchnia głowy kości udowej, jak i powierzchnia panewki pokryta jest przez tzw. chrząstkę stawową. To właśnie chrząstki stawowej i struktury kości dotyczą procesy zwyrodnieniowe prowadzące do bólów i upośledzenia funkcji stawu.

Zabiegi wymiany stawu biodrowego są znane nie od dziś- jak mówi dr n. med. Jacek M. Laskowski: ,,Endoprotezy całkowite stawów biodrowych zaczęto stosować w latach 60-tych.”

Proces rehabilitacji po alloplastyce stawu biodrowego

Można powiedzieć, że zabieg alloplastyki daje pacjentowi „drugie życie”. Ustąpienie dolegliwości bólowych, powrót do aktywności fizycznej nawet z możliwością uprawiania sportów są niewątpliwymi zaletami zabiegu endoprotezy stawu biodrowego. Należy jednakże pamiętać, że istnieją pewne obostrzenia co do wykonywania niektórych ruchów i czynności. Sam proces rehabilitacji jest procesem długotrwałym i może trwać nawet rok, ale powrót do pracy następuje zwykle po 3 miesiącach od zabiegu.

Zazwyczaj po zabiegu operacyjnym pacjent przebywa w ośrodku do 10 dni. Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego (więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj:https://www.tourmedica.pl/blog/rehabilitacja-po-wszczepieniu-endoprotezy-stawu-biodrowego/) powinna rozpocząć się już następnego dnia po zabiegu. Z pomocą rehabilitanta pacjent uczy się jak prawidłowo siadać, wstawać czy wykonywać ćwiczenia poddanej zabiegowi wymiany stawu biodrowego kończyny. W bezpośrednim okresie pooperacyjnym chory powinien maksymalnie odciążać zoperowaną kończynę, w czym pomóc może m.in. chodzik czy kule. Ćwiczenia oddechowe w tym okresie pomagają poprawić wentylację płuc. Następnie pod okiem rehabilitanta pacjent powinien nauczyć się wykonywać m.in. ćwiczenia izometryczne kończyn dolnych. Poprawa siły mięśniowej i ogólnej sprawności przed zabiegiem operacyjnym pozwala na sprawniejszą i skuteczniejszą rehabilitację po zabiegową.

Należy pamiętać, że przeciwwskazane jest wykonywanie ruchów, które prowadzą do zginania stawu biodrowego powyżej kąta 90 stopni, co oznacza, że kąt pomiędzy tułowiem, a udem powinien wynosić minimum 90 stopni. Dochodzi w ten sposób do ograniczenia ryzyka zwichnięcia wszczepionego implantu. Przeciwwskazane jest również rotowanie zaopatrzonej w sztuczny staw kończyny. Sprawia to, że czynności takie jak siedzenie, wstawanie z łóżka czy mycie się muszą być przyswojone przez pacjenta od nowa, w prawidłowy i inny niż dotychczas sposób.

Podczas siedzenie nie zaleca się przechylania tułowia do przodu, krzyżowania kończyn dolnych (np. zakładania nogi na nogę) oraz korzystania z niskich krzeseł czy miękkich wersalek i kanap. Wszystkie te stany i czynności prowadzą do nadmiernego zginania kończyny w stawie biodrowym.

Po alloplastyce stawu biodrowego pacjenci powinny korzystać z prysznica zamiast z wanny podczas mycia. Proces wchodzenia i wychodzenia z wanny wiąże się z ryzykiem wystąpienia nadmiernego zgięcia w stawie biodrowym, którego należy unikać. Łazienka pacjenta mniej wydolnego fizycznie powinna zostać zaopatrzona  w specjalne uchwyty i poręcze, które pomogą m.in. w korzystaniu z podwyższonego sedesu.

Spanie jest kolejną czynnością, która wymaga modyfikacji w życiu pacjenta. Przez pierwsze 3 miesiące po operacji zaleca się, aby chory spał na plecach z rozwiedzionymi kończynami dolnymi. Umieszczenie poduszki między nogami zapobiega krzyżowaniu się nóg i ich nadmiernemu przywiedzeniu.