Halfway’17 czyli Women Power

Angel Olsen, The Veils i Grúska Babúska na Halfway Festival 2017 – te wspaniałe będą „headlinerkami” szóstej edycji Halfway Festival. Nie oznacza to, że w 2017 roku na scenie Amfiteatru Opery w Białymstoku zabraknie mężczyzn. Będą, ale albo w towarzystwie kobiet, albo będą śpiewać o kobietach.

Halfway Festival 2017 odbędzie się w dniach 23-25 czerwca 2017 roku. Pierwszymi artystami, którzy potwierdzili swoją obecność w Białymstoku są Angel Olsen (US), The Veils (NZ) i Grúska Babúska (IS), wszyscy wystąpią w Polsce po raz pierwszy.

W sprzedaży jest już pierwsza pula 3-dniowych karnetów HALF/BLIND, bo choć cały line-up nie jest jeszcze znany, to organizatorzy Festiwalu wierzą, że najwierniejsi fani już teraz zdecydują się na udział w Festiwalu. Karnet ulgowy kosztuje 130 zł, a karnet normalny 150 zł – ceny te będą obowiązywały do 15 stycznia 2017 r.

Halfway Festival zapisał się już na stałe na festiwalowej mapie Polski – właśnie ruszył plebiscyt Co Jest Grane 24 na najlepszy festiwal muzyczny 2016 roku – Halfway Festival znalazł się wśród nominowanych, zachęcamy do głosowania:

http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/1,13,21141376,0,Plebiscyt-na-najlepszy-festiwal-muzyczny-2016-roku.html#poll

angelolsen_fot-amanda-marsalisAngel Olsen z dziewczynki z gitarą przeistoczyła się w jedną z najważniejszych artystek nurtu alternatywnego i singer-songwriterskiego. Gdy we wrześniu 2016 roku ukazała się jej trzecia płyta „My Woman” stało się jasne, że ten rok będzie należał m.in. do niej. Płyta zebrała entuzjastyczne recenzje krytyki na całym świecie (choć w Polsce wyjątkowo niewiele się o tej płycie mówiło) i znalazła się bardzo wysoko niemal we wszystkich podsumowaniach 2016 roku. Nic dziwnego, że jesienna trasa po Europie okazała się sukcesem – większość koncertów została wyprzedana. Angel postanowiła powrócić latem do Europy i zagrać na największych festiwalach. Do Białegostoku przyjedzie prosto z Glastonbury, by za chwilę wyruszyć do Roskilde.

Angel Olsen urodziła się w St. Louis w USA i ma swoim dorobku trzy płyty. Od kilku lat nagrywa dla wytwórni Jagjaguwar, w katalogu, której znajdują się między innymi tacy artyści jak Bon Iver i Sharon van Etten. Po blisko trzech latach starań organizatorów Halfway Festvial Angel Olsen wreszcie zawita do Polski. I będzie to jej pierwsza wizyta.

the_veilsfot-jessica-maccormickNiektórzy twierdzą, że The Veils to jeden z najbardziej niedocenianych w Polsce nowozelandzkich zespołów. Na czele The Veils stoi charyzmatyczny wokalista i gitarzysta Finn Andrews. Grupa istnieje od 15 lat i ma na swym koncie 5 krążków. Swoje płyty wydaje z zadziwiającą regularnością, co trzy lata. Znana jest także z emocjonalnych koncertów i charakterystycznego kapelusza Finna, z którym jak się wydaje artysta nigdy się nie rozstaje. Grupa od początku istnienia podąża własną ścieżką alternatywnego grania. Ważną postacią w zespole jest także basistka Sophia Burn. Grupa wydała w 2016 roku piąty bardzo dobrze przyjęty album „Total Depravity”, z którego pochodzi singiel „Low Lays the Devil”.

fot-laufey-eliasdottir_gruska-babuskaIslandia to ważny punkt na muzycznej mapie Halfway Festival. Co roku artyści z tego kraju odwiedzają Festiwal. Nie inaczej będzie podczas szóstej edycji. Tym razem do Białegostoku przyjedzie Grúska Babúska, trzy dziewczyny – Arndís, Harpa i Guđrúna Birna – które w 2011 roku spotkały się, jak to w Islandii bywa, w barze i postanowiły wspólnie tworzyć muzykę. Muzyka, którą tworzą dziewczyny, jest mieszanką elektroniki i akustycznych dźwięków zaczerpniętych z islandzkiego folkloru. W ich muzyce słychać także inspiracje Múm i synthpopem. Na scenie wykorzystują zarówno podkłady z komputerów jak i żywe instrumenty – flet, ukelele, gitary, perkusję i różne inne przeszkadzajki. Zespół sporo koncertuje w Islandii często łącząc swoje występy z wizualizacjami i artystycznymi performansami. Dotychczas grupa wydała jedną płytę, kilka epek i serię 5 wideo.