Doniczki do domu – jakie wybrać?

Rośliny to naturalne ozdoby każdego domu. Nie mogą jednak funkcjonować bez odpowiednio dobranych doniczek, które nie tylko wpływają na ich wygląd, ale również to, w jaki sposób będą rosły. Zobacz, czym warto kierować się podczas zakupu doniczek idealnych.

 

Obraz Milada Vigerova z Pixabay

Rodzaje doniczek

Wybierając doniczki, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które wpływają na komfort użytkowania. Pierwszą z nich jest materiał, z którego zostały wykonane. Wśród dostępnych rodzajów najbardziej popularne są modele ceramiczne, których główną zaletą jest trwałość i efektowny wygląd. Mogą być całkowicie gładkie i błyszczące, dzięki powłoce ze szkliwa lub przeciwnie – zachwycać chropowatą, nieregularną warstwą, imitującą kamień. Dzięki delikatnym zdobieniom lub ciekawej fakturze nie tylko osłaniają roślinę, ale i zdobią całą przestrzeń. Ich lżejszą alternatywą są propozycje wykonane z plastiku. Można wśród nich wyróżnić ciekawe, transparentne doniczki, które umożliwiają kontrolę korzeni i gleby bez konieczności przesadzania roślin.

Wśród atrakcyjnych materiałów wskazać można także wzory drewniane, które doskonale sprawdzą się do sadzenia i hodowania drobnych warzyw i ziół. Niezwykle efektownie prezentują się także donice wykonane z betonu lub je imitujące. Wspaniale podkreślą klimat industrialnych wnętrz, w których dominuje minimalizm.

Aby zakup był udany, nie wystarczy jednak kierować się jedynie materiałem i wyglądem. Należy sprawdzić, czy wybrane doniczki miały pozostawiony otwór, którego zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru wody. Dzięki temu prostemu patentowi chronimy rośliny przed ewentualnym gniciem.

 

Najmodniejsze doniczki o domu

Idealne doniczki to takie, które swoim rozmiarem dopasowane są do rodzaju rośliny. Zbyt mały obwód uniemożliwia kwiatom swobodny wzrost i może prowadzić do ich usychania – najważniejsze, by dać korzeniom miejsce do rozrastania.

Wśród rozmaitych wzorów doniczek, oprócz klasycznych, okrągłych można znaleźć nowoczesne doniczki kwadratowe. Warto sięgać po takie modele, które mają w zestawie podkładki zabezpieczające przed wyciekaniem. Interesujący efekt można uzyskać, zestawiając obok siebie jeden wzór w różnych rozmiarach.

Aby uzyskać ciekawy efekt nie tylko w domu, ale i poza nim, doskonale sprawdzą się zewnętrzne kwietniki. Podłużne skrzynie nie tylko pomieszczą sporą ilość kwiatów, ale także wspaniale ozdobią balkon, czy urozmaicą taras. Przy zakupie modeli do ogrodu, warto sprawdzić, czy wybrany rodzaj wykazuje właściwości mrozoodporne. Nowoczesne doniczki do wnętrz i nie tylko – znajdziesz wśród asortymentu sklepu Bricomarché.