Postaw na eko…

W ciągu ostatnich lat kosmetyki naturalne zaczęły cieszyć się stale rosnącą popularnością. Oczywiście, jak to zwykle bywa i w tym temacie pojawili się zarówno ich zagorzali zwolennicy, jak i przeciwnicy, którzy starali się udowodnić, że naturalne preparaty kosmetyczne to chwilowy trend. Jednak jak pokazuje życie, moda na naturalne kosmetyki nie mija, a wręcz przeciwnie – ich popularność rośnie. Dlaczego warto je stosować?

dlazego-stosowac-naturalne-kosmetykiNaturalne składniki przyjazne zdrowiu

Podstawowym celem naturalnych preparatów pielęgnacyjnych jest ich dobroczynny wpływ na skórę. Receptury kosmetyków oparte są na naturalnych składnikach i nie stosuje się w nich chemicznych konserwantów, barwników i aromatów. Powszechnie bowiem wiadomo, że sztuczne składniki mogą niszczyć naturalną warstwę lipidową skóry, której zadaniem jest ochrona skóry i organizmu przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Chemiczne substancje zawarte w kosmetykach prowadzą do wielu dysfunkcji skóry, często naruszają gospodarkę hormonalną i mają właściwości rakotwórcze. Szczególnie szkodliwe wydają się parabeny i inne substancje konserwujące, które z jednej strony przedłużają żywotność preparatów, ale dzieje się to z dużym uszczerbkiem dla zdrowia osoby stosującej dany kosmetyk.

Kosmetyki przyjazne wrażliwcom i alergikom

Kosmetyczne preparaty, w których użyto tylko naturalnych składników nie zawsze są hipoalergiczne, ale ryzyko wystąpienia jakichkolwiek podrażnień i alergii jest znacznie mniejsze niż w przypadku standardowych kosmetyków. Nie stosuje się w nich chemicznych substancji konserwujących, więc ich terminy przydatności są na ogół znacznie krótsze niż w przypadku zwykłych kosmetyków. Ma to jednak ogromne pozytywy, bo w związku z tym naturalne preparaty są znacznie mniej inwazyjne i mniej agresywne dla skóry i zdrowia.

W kosmetykach naturalnych stosuje się naturalne substancje myjące, odżywcze i zapachowe, których używa się w dość dużym stężeniu, tak aby maksymalnie wykorzystać ich cenne właściwości i wydobyć wspaniałe aromaty. Producenci zajmujący się wytwarzaniem naturalnych kosmetyków, przeprowadzają wnikliwe testy swoich preparatów, aby produkty wprowadzone na rynek spełniały wysokie wymagania stawiane naturalnym kosmetykom. Więcej o jakości preparatów i rodzajach przeprowadzanych badań można przeczytać na stronie www.ava-laboratorium.pl.

Poszanowanie środowiska

Kosmetyka naturalna to nie tylko receptury oparte na składnikach pochodzenia roślinnego, to cała filozofia głębokiego poszanowania środowiska naturalnego. Wszelkie składniki, które wykorzystywane są w czasie produkcji pozyskiwane są ze środowiska w naturalnych warunkach. Tu człowiek zwykle nie ingeruje nawet w procesy wzrostu roślin, tylko pozyskuje składniki tak, jak udostępnia je natura. Nie stosuje się także żadnych chemicznych środków ochrony roślin, ani nawozów. W wielu przypadkach kosmetyki produkowane są ręcznie, co podnosi ich walory naturalności.

Trzeba też wspomnieć, że kosmetyki naturalne nigdy nie są testowane na zwierzętach, a receptury tych preparatów nie zawierają żadnych składników, które mogłyby pochodzić od zwierząt.

Poszanowanie środowiska wyraża się także poprzez przemyślane opakowania kosmetyków, które najczęściej produkowane są z surowców wtórnych lub w stu procentach mogą być poddawane recyklingowi.

Kosmetyki naturalne to kosmetyki dla każdego

Zwykłe, drogeryjne kosmetyki najczęściej przygotowywane są w osobnych wersjach przeznaczonych dla kobiet, dla mężczyzn i dla dzieci. Kosmetyki naturalne to kosmetyki uniwersalne, które zwykle może stosować cała rodzina, bo nadają się do każdego typu skóry. Warto więc zadbać o zdrowie swoje, swojej rodziny i poszukać naturalnych kosmetyków, które będą mogły być stosowane przez każdego domownika, z korzyścią dla kondycji skóry i zdrowia.