Dlaczego badanie PSA powinien wykonywać każdy mężczyzna?

W krajach, w których profilaktyka zdrowotna jest na wysokim poziomie, badanie PSA, zwłaszcza wśród mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia stało się standardem. Pozornie jest to bardzo nie przyjemne, jednak w praktyce trwa krótko i nie ma się czego obawiać.

 

Po co wykonuje się badanie prostaty?

Regularne wykonywanie standardowych badań profilaktycznych, które mają na celu wczesne zdiagnozowanie potencjalnych chorób jest najważniejszą kwestią, która warunkuje możliwość podjęcia skutecznego leczenia. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza w kontekście profilaktyki onkologicznej. W tym kontekście kontrola prostaty z pomocą takich metod jak badanie PSA jest stosunkowo łatwe i bardzo skuteczne. Badanie antygenu PSA wykonuje się po to, aby wykluczyć powstawanie nowotworów, a jeśli zostaną wykryte, aby można było szybko podjąć odpowiednie leczenie. Rozpoczęcie terapii we wczesnym stadium powstawania zmian zwyrodnieniowych jest kluczowe do tego, aby osiągnąć zamierzone efekty kuracji. Badanie PSA wykonuje się przeważnie w drugiej kolejności, zaraz po wykonaniu standardowego badania przesiewowego.

 

Na czym polega standardowe badanie prostaty?

W pierwszej kolejności lekarze podejmują się klasycznej metody diagnostycznej, jaką jest manualne zbadanie gruczołu prostaty. Większość mężczyzn kojarzy to badanie jako bardzo nieprzyjemne, jednak jeśli jest przeprowadzone przez doświadczonego lekarza, w optymalnych warunkach to trwa bardzo krótko, co sprawia, że wcale nie jest tak straszne, jak się o tym mówi. Badanie to, polega na tym, że lekarz, zachowując wszelkie zasady higieny bada gruczoł poprzez wsunięcie palca do odbytu. Ma to na celu sprawdzenie, czy na samym gruczole nie pojawiły się namacalne zmiany zwyrodnieniowe w postaci małych guzków. Samo badanie może trwać od kilku do kilkunastu sekund.

Badanie PSA polega z kolei na skontrolowaniu występowania antygenu za pomocą odpowiednich marketów. Jeśli obydwie, wyżej wymienione metody wykażą jakiekolwiek przesłanki do niepokoju, wtedy lekarz zleca dodatkowe badania USG, aby dokładnie zweryfikować swoją diagnozę.

 

Komu zaleca się badanie PSA?

Tego typu badanie zalecane jest przede wszystkim mężczyznom po czterdziestym, pięćdziesiątym roku życia, gdyż jest to grupa, która jest najbardziej zagrożone problemami z nowotworem prostaty. Wcześnie wykryty nowotwór może być skutecznie leczony, a samo badanie realizowane jest przeważnie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, więc warto wykonać to badanie w ramach ubezpieczenia lub prywatnie.