Deski podłogowe skrojone na miarę

Jeżeli myślimy o zakupie desek podłogowych, powinniśmy się najpierw zapoznać z produktami dostępnymi na naszym rynku. Szybko zauważymy, że najbardziej popularne są dwa rodzaje desek – deski lite i deski warstwowe.

Charakterystyka popularnych desek podłogowych – deski lite

Deski lite i deski warstwowe różnią się między sobą zasadniczo. Tak zwane deski lite wykonane są z jednej warstwy drewna. W tego typu desce możemy wyróżnić spód, część zwaną piórem wpustu, a także warstwę wierzchnią, która jest jednocześnie warstwą użytkową. Dużą wagę powinniśmy przykładać do grubości warstwy użytkowej – w tym wypadku ma ona od pięciu do siedmiu milimetrów. Ta grubość pozwala na wycyklinowanie podłogi trzy, a nawet cztery razy. Kiedy decydujemy się na zakup drewnianych desek podłogowych, powinniśmy pamiętać o ich specyficznych cechach, które w dużej mierze powinny warunkować wybór desek o określonych parametrach. Pamiętajmy, że drewno zmienia swoją strukturę pod wpływem różnych warunków. Warto jest wybrać deski lite dębowe, jesionowe, a także egzotyczne do szerokości 12cm, maksymalnie 14cm. Jest to ważne ponieważ drewno ma właściwości oddawania wilgoci. Jeżeli w naszym mieszkaniu powietrze jest suche, musimy liczyć się z tym, że deski nieco się zwężą, co nie będzie wyglądało estetycznie, zwłaszcza, jeżeli użyjemy materiałów o dużych gabarytach. W takich przypadkach szczeliny pomiędzy elementami będą bardzo widoczne.

Równie kłopotliwą sytuacją może być zbyt wysoka wilgotność. Jeżeli jest bardzo duża – tj. powyżej sześćdziesięciu procent, musimy liczyć się z tym, że nasza drewniana podłoga zacznie pochłaniać tę wilgoć i się prężyć. Jeżeli proces ten będzie bardzo natężony, podłoga może zmieniać kształt, co jest zjawiskiem bardzo niepożądanym. Jeżeli jego skala jest poważna, niekiedy oznacza to zniszczenie podłogi i konieczność jej wymiany. Kupując podłogę drewnianą musimy zdawać sobie sprawę zarówno z jej zalet, jak i wad. Jeżeli decydujemy się na drewno, powinniśmy dbać o mikroklimat w naszym mieszkaniu. Kiedy zależy nam, żeby nasza podłoga służyła nam przez długie lata nie możemy dopuszczać ani do nadmiernego przesuszenia, ani do skrajnej wilgoci.

Czym charakteryzują się deski warstwowe?

Alternatywą dla desek podłogowych litych są deski warstwowe. Są to deski podłogowe, które składają się z dwóch warstw drewna. Górna warstwa użytkowa wykonana jest najczęściej z drewna szlachetnego, przykładowo dębu, drzew egzotycznych, lub jesionu. Jej grubość waha się od czterech do sześciu milimetrów. Inaczej sprawa wygląda w przypadku warstwy wewnętrznej. Tu z reguły stosuje się prasowaną krzyżowo sklejkę wodoodporną. Rozwiązanie to zakłada ułożenie jednego milimetra sklejki wzdłuż, a drugiego milimetra w poprzek. Takie wykonanie podłogi uważane jest za znacznie bardziej praktyczne. Deski podłogowe warstwowe są w większym stopniu odporne na niekorzystne warunki klimatyczne, takie jak zbyt suche powietrze, czy nadmierna wilgotność, które to bardzo negatywnie oddziałują na deski lite. Jeżeli w naszym mieszkaniu powietrze będzie zbyt suche, deska warstwowa zeschnie się w znacznie mniejszym stopniu. Tego typu produkty posiadają lepszą przyczepność, nie odklejają się od podłoża.

Ze względu na dobrą odporność tego typu desek podłogowych na warunki klimatyczne, mamy większe możliwości co do wyboru ich gabarytów. Możemy zdecydować się nawet na deski większe, ponieważ nie zeschną się one w takim stopniu, żeby tworzyły się w nich nieestetyczne szczeliny. Jest to duży atut desek warstwowych, który często przekonuje klientów do ich wyboru. Pomimo, że deska lita posiada większą warstwę użytkową drewna i może być poddawana cyklinowaniu większą ilość razy, niż deska warstwowa, atuty tej drugiej wydają się znacznie bardziej przekonywać do zakupu. Warto pamiętać, że o ile nasza podłoga nie ulegnie mechanicznym uszkodzeniom, czy też odbarwieniom, cyklinowanie w ogóle nie jest nam potrzebne. Tradycyjnie wykonywano je co piętnaście – dwadzieścia lat. Obecnie jest to zabieg stosowany jedynie w przypadku, kiedy chcemy odświeżyć powierzchnię, lub też usunąć z niej uszkodzenia.

Jak wybrać podłogę idealną?

Jako, że wybór podłogi jest często wyborem na całe życie, a przynajmniej na kilkadziesiąt lat, powinniśmy się do niego jak najlepiej przygotować. Najrozsądniejszą decyzją będzie skorzystanie z porad specjalistów, którzy podpowiedzą jaki rodzaj desek podłogowych będzie najbardziej optymalny do naszego domu. Jest wiele czynników, które warto jest w tym względzie wziąć pod uwagę. Dobrze dobrana deska podłogowa będzie cieszyć oko, wprowadzi również nastrój do pomieszczenia. Dzięki odpowiednio dobranym materiałom i parametrom, będzie ona bardzo trwała i w możliwie jak największym stopniu odporna na różnego rodzaju uszkodzenia.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma ArtCore z Warszawy oferująca materiały wykończenia wnętrz oraz deski podłogowe:http://artcorestudio.pl/podlogi-drewniane/deski