Czym się zajmuje biuro rachunkowe?

W ostatnich latach biura rachunkowe powstają jak grzyby po deszczu. Są one stworzone przede wszystkim z myślą o przedsiębiorcach, osobach prowadzących własną działalność gospodarczą, właścicielach firm. Ich zakres usług bywa bardzo szeroki. Czym dokładnie zajmuje się biuro rachunkowe i z jakimi problemami można się do niego zgłosić?

office-620822_640Skomplikowane kwestie podatkowe

Przepisy podatkowe w Polsce są bardzo skomplikowane. Może świadczyć o tym chociażby fakt, że aż trzydzieści procent wszystkich spraw, których rozstrzyganiem zajmują się sądy administracyjne, to sprawy podatkowe. Z tego powodu wiele osób wiele osób zleca przygotowywanie deklaracji podatkowych, deklaracji ZUS i innych dokumentów biurom rachunkowym. Głównym zadaniem biur rachunkowych jest prowadzenie ksiąg dla przedsiębiorstw oraz Ksiąg Przychodów i Rozchodów osobom, które prowadzą działalność gospodarczą, lecz nie posiadają kasy fiskalnej. Biuro rachunkowe może dla nas również prowadzić rachunki płac pracowników i ewidencję środków trwałych oraz sprawozdania podatkowe, dzięki którym będziesz na bieżąco informowany, jaka jest kondycja finansowa Twojej firmy.

Co ważne, profesjonalne biuro podatkowe zajmuje się nie tylko rozliczaniem Twoich podatków i przygotowywaniem dokumentów, ale i doradztwem. Dzięki temu pomoże Ci wybrać najkorzystniejszą dla Twojej firmy formę opodatkowania. Doświadczony księgowy z pewnością pozwoli Ci na dokonanie znaczącej optymalizacji podatkowej, co sprawi, że zaoszczędzisz. Biuro rachunkowe może również pomóc Ci podjąć decyzję odnośnie najlepszej formy zatrudnienia pracowników (na umowę o pracę, zlecenie czy o dzieło).

Odpowiedzialność za popełniane błędy

Koszmarem przedsiębiorców są kary za nieprawidłowo złożone deklaracje i rozliczenia. Rozliczając się samodzielnie, nie trudno popełnić błędy – tym bardziej, że wiele przepisów podatkowych jest o wiele bardziej złożonych i skomplikowanych, niż to może się na pierwszy rzut oka wydawać. Jeśli pomylimy się, może oznaczać to konieczność tłumaczenia się przed urzędem skarbowym, a w konsekwencji również wysokie kary finansowe.

Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemności i wysokich kar finansowych, lepiej powierzyć rozliczenia profesjonalistom. Po pierwsze dlatego, że w biurze rachunkowym pracują doświadczeni księgowi, którzy perfekcyjnie orientują się we wszystkich przepisach prawa i wiedzą, na jakie kwestie powinni być wyczuleni. Po drugie, biura rachunkowe zwykle są ubezpieczone. Dlatego też nie musimy się tak bardzo martwić błędami – jeśli nawet księgowy je popełni, to karę pokryje ubezpieczenie z polisy biura.

Podsumowując, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, warto rozważyć skorzystanie z usług biura podatkowego. Może to znacznie usprawnić naszą pracę, przyczynić się do uporządkowania dokumentów oraz optymalizacji podatków. Pamiętajmy jednak o tym, aby wybrać biuro, gdzie pracują doświadczeni księgowi. Warto również pytać o to, czy takie biuro jest ubezpieczone. Zawsze dobrze jest poczytać informacje w internecie i popytać znajomych.

Artykuł przygotowali:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z biurem księgowym CredoTax z Poznania, oferującym profesjonalne i kompleksowe usługi księgowe.