Autem na długi weekend – jak przygotować się do trasy

Przed nami kolejny długi majowy weekend. Wiele osób zapewne ruszy razem z rodziną w trasę, w związku z czym warto odpowiednio przygotować pojazd do podróży. Oto parę wskazówek.

Driving Down the Road. Road to the Sun. Modern Car Driving.

Driving Down the Road. Road to the Sun. Modern Car Driving.

Sprawdź ciśnienie kół w oponach

Odpowiednie wartości ciśnienia dla poszczególnych modeli można znaleźć na przykład w instrukcji obsługi auta. Należy pamiętać, że ulega ono zmianie w zależności od obciążenia pojazdu, czyli od ilości przewożonych osób i bagaży. Dobrze napompowane koła zapewniają przyczepność, wpływają także na zużycie paliwa. Ponadto ważne jest sprawdzenie głębokości bieżnika. Jazda na wyeksploatowanych oponach może skończyć się o wiele za szybko i niebezpiecznie.

Bądź widoczny na drodze

Światła są bardzo istotnym elementem w pojeździe, który wpływa na bezpieczeństwo podróżujących. Z tego powodu należy sprawdzić działanie wszystkich lamp. Przy kontroli hamulców warto poprosić o pomoc inną osobę.

Każda żarówka ma swoją określoną żywotność i może przepalić się w najmniej oczekiwanym momencie. Jazda z przysłowiowym „oczkiem” może skończyć się stłuczką albo wypadkiem. Dlatego zawsze warto mieć ze sobą komplet zamienników, których wymiana pomoże zapobiec takim kłopotliwym sytuacjom – zauważa Michał Zmitrowicz, instruktor ŠKODA Auto Szkoła.

Zajrzyj pod maskę

O silniku mówi się, że jest sercem pojazdu, dlatego powinno się dbać o jego kondycję. Przed wyjazdem należy sprawdzić ilość oleju, który odpowiada za smarowanie, a tym samym zmniejszenie tarcia, oraz za chłodzenie poszczególnych elementów.

Przy okazji takiej kontroli warto zrobić przegląd pozostałych płynów hamulcowego i chłodniczego. Każdy z nich jest niezwykle istotny, a jego mała ilość lub całkowity brak, może skutkować poważnymi konsekwencjami nie tylko dla samochodu, ale także dla zdrowia i życia podróżujących. Z tego powodu lepiej dmuchać na zimne i przed wyjazdem zaopatrzyć się w komplet zapasowych płynów – radzi Michał Zmitrowicz, instruktor ŠKODA Auto Szkoła.

Obowiązkowe wyposażenie auta

Trójkąt i gaśnica to obowiązkowe elementy w pojeździe, których brak może skutkować mandatem. Warto rozważyć zakup apteczki i kamizelki odblaskowej, która, mimo iż nie jest obligatoryjna, to powinna znaleźć się w każdym aucie.

Co ważne, dokumentami jakie musi mieć przy sobie kierowca samochodu osobowego w Polsce są dowód rejestracyjny pojazdu, polisa OC oraz prawo jazdy. Przed podróżą warto sprawdzić ich aktualność, szczególnie przeglądu technicznego oraz ubezpieczenia.

W trasie pamiętaj o….

Wyruszając w długą trasę opłaca się zadbać o swój komfort. Dzięki temu o wiele mniej odczuje się trudy podróży.

Należy pamiętać o systematycznych postojach co 2-3 godziny. Podczas tych krótkich przerw można przespacerować się, wypić kawę lub zjeść posiłek. W ten sposób nasz organizm odpocznie i zregeneruje siły do dalszej jazdy, co wpłynie na poprawę koncentracji na drodze. Gdy czujemy się bardzo zmęczeni wskazana jest drzemka, która pomoże pozbyć się senności – radzi Michał Zmitrowicz, instruktor ŠKODA Auto Szkoła.

Co jeśli złapiesz „gumę”.

Pewnie niejedna osoba złapała na trasie przysłowiową gumę. Taką sytuację można rozwiązać na dwa sposoby. Oba polegają na wcześniejszym zabezpieczeniu się przed tym przykrym zdarzeniem. Po pierwsze, można wykupić ubezpieczenie Autocasco, którego zakres obejmuje pomoc drogową. Drugą opcją jest dokonanie naprawy na własną rękę. Z tego powodu warto wyposażyć swój bagażnik w sprawny podnośnik oraz zestaw kluczy. Wskazane jest także sprawdzenie stanu koła zapasowego. Przeprowadzenie dokładnej kontroli pojazdu oraz regularne postoje wpłyną na bezpieczeństwo podróży, a także pozwolą bez stresu korzystać z wolnych dni.