Architekt wnętrz, właściwie co to takiego?

Architekt wnętrz – kim jest? Czy zastanawialiśmy się nad tym głębiej? Czy po prostu przyjęliśmy oczywistą oczywistość, że jest to osoba, która zna się na kolorach i wie jak estetycznie urządzić nasz dom.

W gruncie rzeczy wystrój wnętrza to końcowy etap projektu. Wszystko zaczyna się od funkcjonalności i ergonomii.

Rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, ich komunikacja i wzajemne przenikanie jest początkiem pracy każdego architekta. To najważniejszy element projektu, ale często niedoceniany. Styl wnętrza, kolory i dodatki, czyli to co najbardziej klientów interesuje są ważne, ale nie najważniejsze, gdyż można je zawsze zmienić. Przestawienie ścian lub zamiana kuchni z łazienką mogą już nie być tak proste.

Dodatkowo ergonomiczny dom nie dla każdego będzie oznaczał to samo. Projekt kuchni osobie wysokiej lub niskiej będzie się różnił chociażby wysokością blatu roboczego i wiszących szafek.

Układ funkcjonalny mieszkania będzie inny w przypadku gdy właścicielem jest singiel, para z dziećmi, czy osoby starsze.

Oczywiście każdy może sam kupić meble, sprzęt, dobrać kolory i oświetlenie, ale czy zrobi to dobrze? Nasze domy, mieszkania kupujemy na lata. Koszty jego zakupy są często nawet mniejsze niż wykończenia. Mimo to wielu decyduje się złudną oszczędność i nie zatrudnia wykwalifikowanej osoby w tym celu. Nie znając się na elektryce nie podejmę się układania instalacji bo i tak będzie musiał to ktoś poprawić. Dlatego może warto zastanowić się i umówić na spotkanie ze specjalistą od projektowania wnętrz, by później nie żałować?

Anna Smolińska, architekt wnętrz