Zalety ogrzewania podłogowego, które potwierdzi nam każdy hydraulik

Z pewnością każdy z nas w sezonie zimowym marzy o ciepłym mieszkaniu. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku jest ogrzewanie podłogowe. Jednak na czym dokładnie polega działanie tej instalacji?

Najczęściej montowane ogrzewanie podłogowe

Jak już wcześniej wspomniano, każdy z nas pragnie mieć ciepło w swoim domu, zwłaszcza w chłodne, zimowe dni. Z pewnością tradycyjny kaloryfer jest doskonałym źródłem ciepła, jednak jego budowa powoduje niewielkie straty cieplne. Musimy mieć tego świadomość, iż obecnie na rynku możemy znaleźć zdecydowanie lepsze rozwiązania niż tradycyjne ogrzewanie. Jest to ogrzewanie podłogowe, na którego instalację decyduje się stopniowo coraz więcej osób. Kiedyś było ono postrzegane jako luksusowy dodatek do każdego pomieszczenia. Obecnie wiele osób myśli w zupełnie innych kategoriach, ponieważ wielu klientów przekonało się, iż dzięki temu ogrzewaniu można zaoszczędzić znaczną kwotę pieniędzy. Przede wszystkim nie powoduje tak ogromnych strat ciepła jak tradycyjne ogrzewanie. Ponadto jest doskonałe dla alergików. Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego, wyeliminujemy z naszych pomieszczeń zjawisko konwekcji. Dzięki temu również i kurz nie będzie się unosił, a my możemy cieszyć się czystym powietrzem. Często wiele osób decyduje się na jego montaż w całym domu. Jednak jeżeli nie mamy na remont aż tak dużej ilości gotówki, warto początkowo zainstalować je przykładowo w łazience. Z pewnością wychodząc z kąpieli, poczujemy różnicę. Instalacja tego typu ogrzewania jest zazwyczaj skomplikowana, z tego powodu powinniśmy zatrudnić do tego celu jedynie wykwalifikowanego fachowca. Warto wiedzieć, iż obecnie wielu hydraulików w swojej ofercie posiada tego typu usługi. Jeżeli nie mamy znajomych, którzy korzystali z usług wspomnianego fachowca i nie mogą nam nikogo polecić, warto sprawdzić na forach internetowych.

W jaki sposób prawidłowo przygotować podłoże do instalacji?

Warto wiedzieć, iż bardzo ważne jest [b]prawidłowe przygotowanie podłoża do instalacji[/b]. Od tego w pewnym stopniu zależy także jej późniejsze, prawidłowe działanie. Jest to czynność, którą my sami możemy zrealizować, a także dopilnować naszego fachowca, jeżeli będzie taka potrzeba.

Przede wszystkim prawidłowe przygotowanie podłoża do instalacji polega na jego dokładnym oczyszczeniu. Jeżeli usuniemy podłogę, przykładowo panele i pod nimi pojawi się wiele zabrudzeń, warto je dokładnie usunąć. Podłoże, na którym zainstalujemy nasze ogrzewanie podłogowe powinno być także równe. Z tego powodu, jeżeli odkryliśmy niewielkie dziury lub też nierówności, należy je usunąć, a także później dokładnie wygładzić nasze podłoże. Bardzo ważne jest także w kolejnym etapie odpowiednie ułożenie izolacji cieplnej. Warto wiedzieć, iż jest ona bardzo ważnym elementem, ponieważ zapobiega przedostawaniu się wytworzonego ciepła na zewnątrz. Również zapobiega przedostawaniu się wilgoci do naszej instalacji. Rolę izolacji cieplnej pełni zazwyczaj folia polietylenowa. Jest ona rozkładana bezpośrednio na podłożu. Kolejno na folię kładziemy płyty styropianowe. W zależności od rodzaju naszego podłoża, mogą one się różnić grubością. Następnie na wspomniane płyty styropianowe kładziona jest także folia aluminiowa. To właśnie ona odbija promieniowanie i dzięki niej ciepło przenika na powierzchnię. Często na foliach aluminiowych nadrukowane są specjalne kratki, które umożliwiają proste położenie rurek. Położenie rurek w odpowiednim kierunku jest ostatnim etapem instalacji naszego ogrzewania podłogowego.

Różne rodzaje instalacji

Jak już wcześniej wspomniano, położenie rurek jest praktycznie ostatecznym etapem instalacji naszego ogrzewania podłogowego. Jednak warto wiedzieć, iż istnieją dwa sposoby ich montażu. Przede wszystkim w pomieszczeniach takich jak miedzy innymi hol oraz korytarz, możemy zdecydować się na ułożenie rur systemem meandrowym. Dzięki temu rozkład naszej temperatury jest zmienny, co jest bardzo przydatne w tego typu pomieszczeniu. Wzrost ciepła rozpoczyna się od ściany. Również możemy wyróżnić ułożenie spiralne. Dzięki niemu w pomieszczeniu mamy jednorodny rozkład temperatury. Tego typu metoda instalacji jest polecana przykładowo do pomieszczeń takich jak salon, czy też łazienka.

Jak już wcześniej wspomniano, ogrzewania podłogowe posiadają bardzo wiele zalet. Są coraz chętniej wybierane przez wielu klientów nie z powodów estetycznych, ale także z powodów ekonomicznych. Jednak musimy mieć świadomość, iż nie we wszystkich pomieszczeniach możemy je stosować. Jeżeli nasza podłoga jest bardzo gruba, wówczas ich zastosowanie jest niemożliwe.

Autor artykułu:
Artykuł powstał przy współpracy z firmą DM KANWOD Dawid Małek z Wrocławia – hydraulik.wroclaw.pl