Sztuka baristyczna dla każdego

Kunszt baristyczny wymaga doskonałej znajomości produktu i lat praktyki. Jednak korzystając ze wskazówek mistrzów przygotowywania kawy, wiele propozycji będziemy mogli przyrządzić we własnym domu. Jak sprawić, by codzienne parzenie stało się prawdziwym rytuałem?

Poranny pobudzający napój z dwóch łyżeczek rozpuszczalnej kawy coraz częściej zastępowany jest aromatycznym i esencjonalnym espresso przygotowywanym z samodzielnie zmielonych ziaren. Wzrastająca świadomość zasad zdrowego żywienia i coraz większa znajomość kultury picia kawy skłania nas do wyboru rozwiązań, gwarantujących wysoką jakość, znaną z propozycji serwowanych w kawiarniach przez profesjonalnych baristów. Obok wyboru dobrej gatunkowo mieszanki kawy, nie bez znaczenia pozostaje także odpowiedni ekspres i akcesoria oraz sposób przygotowywania napojów. O jakich elementach warto pamiętać?

Ekspres do kawy

Kluczem do przyrządzenia aromatycznej i bogatej w smaku kawy jest ekspres wyróżniający się podobnymi do urządzeń gastronomicznych parametrami – w tym optymalnym ciśnieniem. – Podstawą każdego kawowego napoju jest esencjonalne espresso, czyli przygotowany z 7 gramów mieszanki w czasie 25 sekund napar o objętości 25 ml. Aby mieć pewność, że podczas parzenia wszystkie te założenia zostały dopilnowane, warto zastanowić się nad zakupem urządzenia o automatycznie uregulowanych ustawieniach – podpowiada Christian Tirro, barista marki Segafredo Zanetti. – W warunkach domowych dobrze sprawdzają się ekspresy kapsułkowe o ciśnieniu 19 bar z funkcją parzenia espresso. Dzięki wykorzystywaniu szczelnie pakowanych kapsułek, każda kawa będzie świeża, aromatyczna i przygotowywana z odpowiedniej ilości zmielonej mieszanki– dodaje barista.

Alternatywą dla ekspresu jest kompaktowa i prosta w obsłudze kafetiera. To tradycyjne urządzenie, działające w oparciu o metodę ciśnieniową, pozwala wydobyć bogactwo smaku parzonej kawy. Na co zwracać uwagę wybierając to akcesorium? Przede wszystkim na wielkość i materiał, z jakiego zostało one wyprodukowane. Rozmiar kafetiery zwykle podawany jest w oparciu o ilość napoju, jaką możemy przygotować podczas jednego parzenia. Warto dostosować go więc do naszych przyzwyczajeń i liczby domowników. W kwestii materiału dobrze sprawdza się stal nierdzewna.

Miarka do kawy

Osobom, które podczas przygotowywania kawy muszą samodzielnie dopilnować proporcji i czasu parzenia polecana jest miarka. Dzięki temu prostemu akcesorium, wykorzystamy ilość mieszanki, gwarantującą zbalansowany smak. Nieodpowiednia porcja może bowiem negatywnie wpłynąć na jakość przyrządzanego napoju. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań, warto wypróbować te o kilku funkcjach, np. miarkę z wbudowanym klipsem, która umożliwi nam zamknięcie opakowania z mieszanką, zapobiegając tym samym jej wywietrzeniu.

Spieniacz do mleka

Zwolennikom kawy z dodatkiem mleka przyda się także urządzenie do spieniania. W tym celu najczęściej wykorzystuje się dyszę wbudowaną w ekspres, akcesorium w formie mieszadełka lub osobny spieniacz o budowie dwumodułowej. Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu takiego sprzętu? Istotną kwestią jest przede wszystkim możliwość spieniania zarówno na zimno, jak i na ciepło, co pozwoli nam przygotować kawy w wersji tradycyjnej i mrożonej. Idealne do serwowania mleko powinno osiągnąć temperaturę 60⁰C, warto więc aby urządzenie było wyposażone w grzałkę. Wykorzystując do spieniania dyszę ekspresu, powinniśmy natomiast zastanowić się nad zakupem specjalnego, stalowego dzbanka. Dzięki modelom o wyprofilowanym przodzie, nie tylko wygodnie przelejemy mleczną piankę do filiżanki, ale też będziemy mogli spróbować tworzenia wzorów latte art na powierzchni kawy.

Złote rady baristy

Oprócz sprzętu o optymalnych parametrach, decydujące dla smaku kawy jest także właściwe przeprowadzenie procesu parzenia. Istnieje kilka uniwersalnych „złotych zasad” stosowanych przez baristów na całym świecie. – Kawa powinna być przechowywana w suchym, zaciemnionym miejscu, w szczelnym pojemniku – tak by nie traciła swego aromatu. Do parzenia warto samodzielnie mielić ziarna lub wykorzystywać kapsułki pakowane indywidualnie w sposób gwarantujący świeżość mieszanki – podpowiada Christian Tirro, barista marki Segafredo Zanetti. – Do spieniania najlepiej wykorzystywać mleko o zawartości tłuszczu na poziomie 3,2%, zapewniające długotrwałe utrzymanie gęstej konsystencji pianki – dodaje. Zasady określają również w jaki sposób podawać kawę. Warto pamiętać, że porcelana, w której serwujemy napoje powinna być podgrzana tak, by napój nie tracił ciepła. Do espresso powinniśmy natomiast podawać szklankę z wodą, umożliwiającą przepłukanie kubków smakowych i delektowanie się pełnią bogatego bukietu esencjonalnej kawy.